در دفتر نمایندگی تاکستان

به گزارش روابط عمومی سازمان، به مناسبت هفته مهندس دفتر نمایندگی شهرستان تاکستان مراسم گرامیداشت روز مهندس را برگزار نمود. این مراسم در مورخ دوشنبه 95/12/16 با حضور جمع کثیری از مهندسین عضو این دفتر نمایندگی، نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و شهردار تاکستان و اعضاء هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان در سالن امام علی (ع) شهرستان تاکستان برپاشد.

در ابتدای این مراسم مهندس کیوان رحمانی مسئول دفتر نمایندگی شهرستان تاکستان ضمن عرض خیر مقدم روز مهندس را به جامعه بزرگ مهندسی تبریک عرض نمودند.

مهندس وثیق نیا رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در این مراسم ضمن تبریک هفته مهندس در خصوص تاریخچه تاسیس سازمان های نظام مهندسی ساختمان عنوان کرد: سازمان های نظام مهندسی ساختمان یک سازمان مردم نهاد و NGO می باشد که توسط هیئت مدیره، مدیریت می گردد و اعضاء هیئت مدیره آن هر سه سال یکبار با رای اعضا انتخاب می شوند.

مهندس وثیق نیا افزود: قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در اسفندماه 1374 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که نهایتاً در سال 1375 آئین نامه اجرایی آن تصویب و به کلیه استانها ابلاغ گردید. سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در سال 1377 تاسیس گردید.

وی با اشاره به تاسیس دفاتر نمایندگی در شهرستانها گفت: در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و همچنین آئین نامه اجرایی آن در خصوص تاسیس دفاتر نمایندگی اشاره ای نداشته و این موضوع به هیئت مدیره سازمان استان تفویض اختیار گردیده است و با توجه به اعتقادی که کلیه اعضاء هیئت مدیره نسبت به مشارکت اعضاء داشتند دفتر نمایندگی شهرستان تاکستان در سال 1379 تشکیل گردید.

مهندس وثیق نیا در خصوص نرخ خدمات مهندسی  اظهار داشت: نرخ خدمات مهندسی در ایران به نسبت کشورهای دیگر بسیار پایین می باشد و متاسفانه نرخ خدمات مهندسی در استان قزوین به نسبت سایر استانهای دیگر در رتبه پایین تری قرار دارد.

در حال حاضر سازمان نظام مهندسی ساختمان استان دارای 9200 نفر عضو در سطح استان در هفت رشته اصلی عمران، معماری، برق، شهرسازی،نقشه برداری، ترافیک و مکانیک می باشد که از این تعداد حدود 85 % در مرکز استان و 15 % این تعداد عضو در شهرستانهای سطح استان فعالیت می نمایند. از تعداد کل اعضا حدود 5000 نفر دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی می باشند که از این تعداد حدود 200 نفر در دفتر نمایندگی شهرستان تاکستان مشغول به فعالیت حرفه ای می باشند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در خصوص نحوه توزیع کار در سطح استان افزود: امسال به طور میانگین حدود 1 میلیون و 500 هزار متر مربع به سازمان کار ارجاع شده است که از این تعداد 50% کارها با توجه به تعداد زیاد مهندسین دارای پروانه اشتغال که حدود 5000 نفر هستند تقسیم کار صورت پذیرفته  و  50 درصد مابقی در 5 شهرستان تاکستان، آبیک، محمدیه، الوند و بوئین زهرا توسط مهندسین این شهرستانها انجام می پذیرد. که به همین تناسب وضعیت اشتغال در شهرستانها به مراتب بهتر از مرکز استان می باشد. لذا اگر موضوع استفاده از مجریان ذیصلاح در کلیه ساختمانها الزامی گردد در ایجاد اشتغال بسیار موثر و تاثیرگذار خواهد بود.

وی در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد با کمک مسئولین بتوانند کلیه قوانین مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را برای کلیه 7 رشته مرتبط به صنعت ساختمان اجرایی گردد.


گالری