تقدیر فرماندار بوئین زهرا از اجرای طرح توزیع نظارت در این شهرستان

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین ؛ همزمان با سالروز بزرگداشت حکیم فرزانه خواجه نصیرالدین طوسی که به نام روز مهندسی نامگذاری گردیده است ، مراسمی جهت نکوداشت مقام مهندس توسط دفتر نمایندگی شهرستان بوئین زهرا برگزار گردید. این مراسم در روز شنبه پنجم اسفند ماه  با حضور فرماندار، شهردار، اعضای شورای شهر، هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و جمع کثیری از مهندسان در محل سالن اجتماعات سازمان فرهگ و ارشاد اسلامی شهرستان بوئین زهرا برپا شد .

در ابتدای مراسم مهندس پایون مسئول دفتر نمایندگی شهرستان بوئین زهرا ضمن عرض تبریک روز مهندس نسبت به برگزاری نشست ها و جشن های مهندسین تاکید نموده و ابراز داشت : وحدت و همدلی و حضور همیشگی مهندسین در خانواده نظام مهندسی شهرستان بوئین زهرا تا به امروز منجر به ایجاد روحیه همکاری در بین مسئولین شهرستان با مجموعه دفتر نمایندگی و همچنین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین گردیده است .

مهندس جلوخانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین اظهار داشت: روز مهندس، سالروز تولد ابر مردی از ایران زمین، فیلسوف، ریاضیدان، منجم حکیم خواجه نصیرالدین طوسی نامگذاری شده است و به این دلیل باعث مباهات و افتخار مهندسان است هرچند  اگر تاریخچه مهندسی را مرور کنیم به آفرینش هستی و خلقت آفرینش و کائنات توسط خداوند بزرگ می رسیم که نظم و ترتیب خاصی در جهان هستی پایدار است.

وی درادامه افزود: قانون نظام مهندسی  و کنترل ساختمان در سال 74 در مجلس شورای اسلامی وقت تصویب و در سال 75 به کلیه استانها ابلاغ گردید و به تبع آن سازمان نظام مهندسی ساختمان در استانها تاسیس گردید که از بدو تاسیس سازمان ها و تدوین آئین نامه ها و مقررات ملی ساختمان باعث افزایش کیفیت ساخت و ساز شده است، که با مقایسه بلایای طبیعی رخ داده در کشور موضوع افزایش کیفیت و ساخت و ساز مشهود می باشد.

ساخت و ساز ها باید از حالت سنتی خارج گردد و باید از فن آوری های نوین در صنعت ساختمان استفاده های بهینه و بیشتری گردد

رئیس سازمان نظام مهندسی با اشاره با اجرای طرح توزیع نظارت افزود: در راستای اجرای عدالت بین تمام خانواده بزرگ مهندسین ، بحث توزیع عادلانه کار در شهرستان بوئین زهرا به عنوان پایلوت در استان قزوین به اجرا درآمد که خوشبختانه با حمایت فرمانداری و شهرداری این شهرستان این موضوع به نحو احسن در این شهرستان اجرا گردید و همچنین از این پس حوزه طراحی در سهمیه مهندسان طراح محسوب نمی گردد.

جلوخانی در پایان سخنان خود اذعان داشت: سازمان های نظام مهندسی از بدو تاسیس همواره دارای پیشرفت های قابل ملاحظه ای بوده اند و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در طی این سالها موفق به کسب رتبه برتر در اجرای مقررات ملی ساختمان شده است و اخیراً هم با تعامل صورت گرفته با پارک علم و فن آوری استان موفق به تاسیس کانون رشد شکوفایی و خلاقیت با هدف حمایت از افراد خلاق و دارای ایده در حوزه فناوری های نوین و مدیریت انرژی  در صنعت ساختمان در سازمان گردید، ساخت و ساز ها باید از حالت سنتی خارج گردد و باید از فن آوری های نوین در صنعت ساختمان استفاده های بهینه و بیشتری گردد.  

دکتر رحمانی فرماندار شهرستان بوئین زهرا با پرداختن به شخصیت حکیم خواجه نصیرالدین طوسی تشریح کرد: خواجه نصیرالدین طوسی در زمان خود شخصیت برجسته ای بوده است و با توجه به مظلومیت شیعه در آن زمان درایت و نبوغ امثال ایشان  باعث احیای شیعه شد و تاریخ مدیون بزرگانی همچون ایشان است و مهندسان باید با نامگذاری روز مهندس در سالروز تولد ایشان به خود ببالند.

اجرای طرح توزیع نظارت باعث دلگرمی تمامی مهندسان می شود

وی با اشاره به عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و دفتر نمایندگی این شهرستان در بسیاری از مسائل پیشرو بوده است و با تعامل خوبی که با دستگاههای مختلف داشته است عملکرد مناسب و خوبی را از خود به جا گذاشته است، که از جمله ی آن می توان به اجرای طرح توزیع عادلانه کار در شهرستان بوئین زهرا اشاره نمود که باعث دلگرمی تمامی مهندسان در این عرصه می شود و کارها به افرادی خاصی ارجاع نمی شود که جای تقدیر دارد.
فرماندار بوئین زهرا در این نشست با اشاره به عملکرد مثبت سازمان نظام مهندسی استان و همچنین دفتر نمایندگی شهرستان بوئین زهرا اذعان داشت: سازمان نظام مهندسی ساختمان با ایجاد تعامل میان دستگاههای مرتبط باید در مقاوم سازی و ساخت اقدامات موثری را انجام دهند و در حال حاضر حدود 60 درصد از ساختمانهای موجود از مقاومت لازم در برابر زلزله برخوردار نیستند و مهندسان باید نظارت دقیقی در اجرای ساخت و سازها داشته باشند.

دکتر رحمانی در پایان افزود: طراحی نماهای ساختمان می بایست به طریق کاملا بومی صورت پذیرد و از ورود نماهای دیگر جلوگیری بعمل آید و مهندسان طراح باید معماری ایرانی و اسلامی را که با خلق و خوی ایرانیان سازگار است در طراحی های خود رعایت نمایند.

ایران در حوزه مهندسی دارای سبک می باشد

غیاثوند شهردار بوئین زهرا در پایان این برنامه با اشاره به بناهای قدیمی عنوان کرد: بناهایی که توسط گذشتگان ما احداث شده است بناهای فاخر و ارزشمندی است که در حال حاضر باعث افتخار و مباهات ما می باشد و مهندسان جوان هم باید با الگو گرفتن از این بناها، بناهایی را احداث نمایند که برای نسل آینده هم بسیار ارزشمند باشد و ایران در حوزه مهندسی صاحب سبک بوده که با توجه به رشد  و توسعه فناوری صنعت ساختمان می توانیم همین روند را ادامه دهیم.

وی در پایان گفت: بوئین زهرا شهر بالقوه و دارای پتانسیل خوبی است که می تواند به عنوان یک شهر مهم در استان ایفای نقش نماید و امیدواریم که با  تلاش مسئولین و مردم فهیم این شهر بوئین زهرا را به جایگاه واقعی خود برسانیم.

شایان ذکر است که اجرای شعر خوانی، موسیقی زنده و قرعه کشی و اهداء جایزه کمک هزینه سفر به مشهد مقدی به 3 نفر از شرکت کنندگان در جشن از دیگر برنامه های این مراسم بود.


گالری