به گزارش روابط عمومی سازمان،  به مناسبت سوم اردیبهشت زادروز شیخ بهایی و بزرگداشت روز معمار، مراسم بزرگداشت با حضور اعضا رشته معماری، مدیران سازمان و پیشکسوتان معماری قزوین در محل سالن اجتماعات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین برگزار گردید.
مراسم بزرگداشت که با همکاری گروه تخصصی معماری برگزار شد شامل قسمتهای متنوعی از قبیل سخنرانی مدعو برنامه دکتر درویش، موسیقی زنده سنتی و سخنرانی ریاست سازمان و ریاست گروه تخصصی بود.
در ابتدای مراسم جلوخانی رئیس سازمان ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و بزرگداشت روز معمار، معماری را یک هنر و موهبت الهی برشمرد و عنوان کرد: امروز مهندسین رشته معماری با نگاه به تاریخچه پر افتخار معماری ایران زمین و با مجهز شدن به علم و تکنولوژی روز، باید برای حل مسائل موجود در زمینه طراحی بنا اقدام کنند.
ایشان در ادامه با تاکیید بر ضرورت برگزاری نشست ها و برنامه های از این دست افزود : نقش معماری در ارتقای کیفیت زندگی انکار ناپذیر و بدیهی است لذا در راستای تجهییز نمودن نسل جدید مهندسان می بایست آموزش های لازم از طریق نشست هایی از این دست استمرار یابد.
محمدزاده رییس گروه تخصصی معماری ضمن ارائه تاریخچه کوتاهی از نامگذاری روز معماری در ایران و جهان عنوان داشت: شیخ بهایی که نامگذاری این روز در زاروز ایشان انجام شده، بخشی از عمر حرفه ای خود را در شهر قزوین و در زمان حکومت شاه عباس صفوی گذارنده که می بایست در این زمینه بیشتر تحقیق صورت پذیرد تا اثر خدمات ایشان در شهر قزوین بیش از پیش روشن و مشهود گردد.
در ادامه مراسم بزرگداشت روز معمار دکتر جهانگیر درویش از مفاخر معماری ایران به عنوان مدعو ویژه این برنامه به ایراد سخنرانی پرداخت و از سابقه بیش از 55 سال فعالیت حرفه ای در زمینه معماری، تجارب و اطلاعات بسیار ارزنده ای به حاضرین ارائه نمود.
درویش در سه کشور ایران، ایتالیا و آمریکا در زمینه طراحی ساختمان با کاربری های مختلف آموزشی، اداری، مسکونی، ورزشی ، صنعتی و تجاری اقدام نموده که افتخارات متعدد را در سطح بین المللی در زمینه طراحی و اجرای بناهای مختلف در اختیار دارد.
دکتر درویش ضمن بیان جزئیات طراحی های خود در کشورهای مختلف، ابتکارات خاص به کار رفته در این بناها را نتجه شوق بسیار زیاد برای انجام کار مطلوب دانست و گفت: اگر همه ما با تمرکز کامل و برای خلق یک اثر هنری در راستای نیاز مردم گام برداریم، آنگاه بسیاری از این ابتکارات و خلاقیتها شکل می گیرند.

 


گالری