وام ۳۰۰ میلیون تومانی مسکن اولی در راه است؟

۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۶/۲۵کد خبر: 257103
ایستانیوز:در حال حاضر به اعتقاد کارشناسان وام مسکن در بیشتر مناطق تهران حداکثر می تواند ۲۰ تا ۳۰ درصد ( به جز مناطقی خاص در جنوب شهر) مبلغ خرید یک آپارتمان را پوشش دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،در حالی که حدود دو سال پیش دولت و در راس آن وزارت راه و شهرسازی از طریق بانک مسکن وامی تحت عنوان مسکن اولی را ایجاد و سقف وام را برای هر نفر 80 میلیون تومان و برای هر زوج 160 میلیون تومان تعیین کرد تا بتواند علاوه بر رونق بازار، جوانان را در خرید خانه کمک کند؛ حالا رشد قیمت های مسکن در ماه گذشته چنان شتاب گرفته است که قدرت وام مسکن در بسیاری از نقاط به خصوص در شهرهای بزرگ همچون تهران به گردپای این افزایش قیمت ها نمی رسد و عملا با گرفتن وام بخش بسیار ناچیزی از قیمت خرید خانه را می توان، پوشش داد. همین موضوع حتی در تمایل افراد برای سپرده گذاری برای گرفتن وام و تقاضا برای دریافت وام مسکن هم اثرات سوء گذاشته است تا جایی که می بینیم قیمت اوراق مسکن باوجود رشد همه چیز در ماه های گذشته از پوشک بچه گرفته تا پراید، افزایش قیمت آن چنانی نداشته است و با یک نوسان کم قیمتش تقریبا ثابت بوده است در حالی که قیمت مسکن بسته به مناطق مختلف از 30 تا 60،70 درصد هم رشد کرده است. اما برای بی ارزش شدن میزان وام مسکن اولی ها فقط کافی است به قیمت های مسکن در شهر تهران نگاهی بیندازیم تا به خوبی متوجه شویم که با گرفتن وام مسکن حتی تا سقف آن که 160 میلیون تومان است هم دیگر نمی توان کاری از پیش برد. در حال حاضر به اعتقاد کارشناسان وام مسکن در بیشتر مناطق تهران حداکثر می تواند 20 تا 30 درصد ( به جز مناطقی خاص در جنوب شهر) مبلغ خرید یک آپارتمان را پوشش دهد و در این شرایط دیگر گرفتن وام آن هم با سود 9 درصد بعد از یک سال سپرده گذاری یا خرید اوراق و گرفتن وام با سود بیش از 14 درصد، منطقی نیست.
 
وام مسکن افزایش پیدا می کند؟
 
باتوجه به شرایطی که به وجود آمده است و کاهش شدید قدرت وام مسکن در قیمت کلی خرید؛ حالا وزارت راه و شهرسازی باردیگر به این فکر افتاده است که میزان وام مسکن را افزایش دهد و سقف آن را به 300 میلیون تومان برساند، عددی که می تواند در بخش مهمی از شهر تهران تقریبا 40 تا 70 درصد قیمت کل یک خانه آپارتمانی را پوشش دهد. عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دو روز پیش از ارائه پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن به بانک مرکزی خبر داد البته عددی را اعلام نکرد و در پاسخ به میزان افزایش گفت:« این سؤال را باید از بانک مسکن بپرسید.» اما همزمان با این گفته ها وزیر کمیسیون عمران مجلس هم پیشنهادی افزایش وام مسکن اولی تا سقف 300 میلیون تومان برای تهران و 150 میلیون تومان برای شهرستان ها را ارائه داده است. حمید بنایی، عضو کمیسیون عمران مجلس دراین باره گفته است:« در شرایط کنونی مسئولان وزارتخانه به‌ دنبال اصلاح 3 موضوع در بحث ارائه اوراق‌های مسکن هستند که حذف شرط عمر 15ساله بنا برای دریافت وام، افزایش سقف تسهیلات و افزایش مدت زمان بازپرداخت اقساط این موارد را شامل می‌شود.»