" مجابی" رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در جلسه شورای مسکن استان که مورخ 97/10/9 به ریاست  "زاهدی" استاندار قزوین و با حضور "مهرآبادی" قائم مقام وزیر راه و شهرسازی،"حق لطفی" مدیرکل راه و شهرسازی و دیگر مسئولین برگزار شد، بیان کرد: زمانیکه پروژه مسکن مهر قزوین تعریف شد نظام مهندسی ساختمان هم بنا به رسالتش سعی کرد در این پروژه بمنظور کیفی سازی ساختمان ورود پیدا کند،در همین راستا بالغ بر 60 مجری حقوقی و 23 مجری حقیقی و 570 مهندس ناظر در 4 رشته سازه، معماری، تاسیات مکانیکی و برق در این پروژه ها شرکت کردند که اکنون می بایست مورد حمایت قرار گیرند.

وی با اشاره به اینکه برخی رویکردهای تعریف شده در حوزه اجرای مقررات ملی ساختمان  طی این ده سال نیاز به بازنگری دارد، خاطر نشان کرد: می توان با تشکیل    کمیته ای  با اختیارات استانی نسبت به پشتیبانی از مجریان و نیز تغییراتی در حوزه اجرای مقررات ملی ساختمان اقدام کرد.

مجابی تصریح کرد: در کل پروژه مسکن مهر 4000 آسانسور در نظر گرفته شده بود  که مقرر شد 2000 آسانسور نصب شود، در همین راستا سازمان  نظام مهندسی قزوین در اسرع وقت زمینه  تعامل و ارتباط مستقیم مجریان با تامین کنندگان قطعات را در استان فراهم نمود به طوری که در ابتدا  تنها دو شرکت دارای صلاحیت فعال در استان وجود داشت  و این تعداد  با ارتباط و حمایتهای  با اداره کل استاندارد و اداره کل صنعت و معدن به بیش از 30شرکت ذیصلاح رسید و از تعداد 2000 آسانسور تعریف شده 860 آسانسور نصب شده و 800 آسانسور منجر به صدور تائیدیه شده است.

وی با بیان اینکه  آسانسور پس از بهره برداری نیز نیاز به خدمات دارد گفت: اگر شرکتی در خارج از استان باشد عملا در ارائه خدمات دچار مشکل میشوند، از همین رو سعی شد در بحث مبحث 15 مقررات ملی ساختمان در قالب گواهینامه ای با حمایت استانی و کشوری کار انجام شود .در بخش تامین مصالح هم تشکیل کمیسیون مصالح به منظور کاهش هزینه ها و خروج واسطه ها با تامیین کنندگان مصالح ساختمانی ارتباط برقرار شد. 

مجابی تصریح کرد: در حال حاضر از 570 مهندس ناظری که در حوزه نظارت فعالیت میکنند 201 نفر از انها پروژه هایشان منجر به صدور پایانکار شده است و 369 مهندس هنوز نتوانسته اند گزارش پایانکار را ارائه دهند. تعدادی از این مهندسین حضور فیزیکی در استان ندارند و بعضی هم مرحوم شده اند و یا سفر خارج از کشور یا خارج از استان هستند. از همین رو تلاش شده تا گزارش  مهندسین دیگر که در این حوزه فعالیت دارند اخذ شود.

 رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان بیان کرد: طی جلساتی با مدیرکل راه و شهرسازی کمیته ای تشکیل شد تا تمامی ناظرینی که کارشان نا تمام مانده ، گزارش نهایی پروژه ها ارائه دهند و در صورت امکان برای برخی پایان کار صادر شود .

وی در پایان خواستار شد: با توجه به ظرفیتی که در اختیار کمیته 5 نفره است نسبت به ادامه فعالیت مجریان و مهندسانی که از فعالیتشان جلوگیری به عمل آمده، اقدام شود.

"علی فرخ زاد"  معاون عمرانی استانداری نیز در جلسه شورای مسکن استان، قسمت عمده ای از مشکلات مسکن مهر را در مهرگان و قسمت دیگر آن را در تاکستان و بوئین زهرا دانست و بیان داشت:  بخشی از مشکلات مطرح شده با اعتبار رفع می شود و برای رفع باقی مشکلات نیاز به تدابیر مدیریتی است.

وی با اظهار نگرانی در خصوص موضوعات آموزشی و فرهنگی در شهرک مهرگان،خاطر نشان کرد: تمام شدن مسکن مهر تنها به معنی ساکن شدن مردم در آن واحدها  نمی باشد و می بایست به  تمام موضوعات زیرساختی و فرهنگی از جمله   تامین برق، شبکه آب و فاضلاب ، احداث ورزشگاه، فرهنگسرا، مدرسه  ، مسجد ، فضای سبز و غیره توجه ویژه نمود.

معاون عمرانی گفت: مسکن مهر قزوین با همه استانها متفاوت است، ما در قزوین شهر جدید ایجاد کرده ایم و تقاضاهایمان نیز در حد شهر جدید است، شاید در خیلی جاها نیاز به شبکه مجزای آب و فاضلاب نباشد اما مهرگان که قرار است  دومین شهر پرجمعیت استان شود و نزدیک به 100 هزار نفر جمعیت در آنجا مستقر شوند،   نیاز به تصفیه خانه و منابع تامین آب مجزا دارد.  

 وی ادامه داد: شهرک مهرگان چند سال است که از پست برق سیار استفاده می کند و این در حالی است که پست برق سیار  می بایست فقط در مواقع اظطراری و بحران ها استفاده شود ، آب و فاضلاب آنجا نیز در مرحله بحرانی است، همچنین در مهرگان زمینهای تجاری باید به سرعت واگذار شود  تا با تامین واحدهای تجاری مورد نیاز ساکنین، از تبدیل پیلوت مجتمع های مسکونی به واحدهای تجاری و تخلفات دیگر جلوگیری به عمل آید.

وی مشکل پیمانکاران مسکن مهر را حائز اهمیت دانست و گفت: برخی از پیمانکارانی که در مسکن ورود کردند متضرر شده اند و  برای بسیاری هم حکم جلب صادر شده است و با وجود اینکه مالکین در واحدها مسقر شده اند ضمانت نامه و ظرفیت مجری بسیاری از آنها آزاد نشده است، در حالی که طبق روال اگر کار به مرحله سفت کاری برسد، ظرفیت پروژه های شهر آزاد می شود.

معاون عمرانی استاندار شرایط بانک ها برای ارائه تسهیلات نوسازی را از دیگر مشکلات مسکن استان برشمرد  گفت: سختگیری بانک ها در ارائه تسهیلات ها باعث شده از 5000 سهمیه وام استان؛ 1980 مورد ابلاغ و تنها 340 مورد منجر به عقد قرارداد شود که این موضوع در جلسات مختلف مطرح شده اما هنوز ترتیب اثر داده نشده است.

وی افزود: تسهیلات نوسازی به طور متناسب ۵۰ درصدی در روستاها اتفاق نیفتاده است به طوری که در برخی روستاها ۹۰ درصد از این تسهیلات استفاده شده و در برخی اصلا از این تسهیلات استفاده نشده است.

فرخ زاد در پایان پیشنهاد کرد:کمیته ای در استان  به ریاست مجموعه استانداری و به دبیرخانگی اداره کل راه و شهرسازی، با نمایندگانی  از اداره تعاون، بانک، نظام مهندسی ساختمان ، دفتر فنی استانداری و سازمان مدیریت برنامه و بودجه تشکیل شود که با اختیارات آن بتوان از اراضی مهرگان برای تامین مباحث زیرساختی و فرهنگی استفاده کرد.


گالری