با جلوگیری از ورود افراد غیرحرفه ای در ساخت و سازها،عمر ساختمان افزایش می یابد

به گفته رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان از ورود افراد غیرحرفه ای در حوزه ساخت و ساز باید جلوگیری شود، چراکه ساختمان سرمایه ملی است و باید از ابزارهای قانونی و تخصصی برای افزایش عمرمفید آن تلاش کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان؛ مهندس سید کاظم مجابی به مناسبت فرارسیدن پنجم اسفند روز بزرگداشت حکیم خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات این سازمان برگزارشد با تبریک این ایام به جامعه مهندسان  اظهار کرد: انتخابات دوره هفتم هیأت مدیره سازمان های نظام مهندسی در مهرماه برگزار شد و از اواسط آبان ماه هیأت مدیره جدیده فعالیت خود را آغاز کردند.
وی تصریح کرد:  مشارکت اعضا در این دوره در کل کشور کم رنگ بود، اما قزوین جزو 5 استانی بود که مشارکت بالایی داشت و از دغدغه‌ها و سیاست های مهم  این دوره از هیأت مدیره سازمان، پرداختن به خواسته‌های اعضا به ویژه به لحاظ اشتغال است که در گذشته مورد بی توجهی قرار گرفته بود.
 این مسول با اشاره به اینکه   میزان مهندسان فارغ التحصیل متناسب با بازار نیست و هر روز هم رو به افزایش است به گونه ای که اکنون تنها ۱۰درصد مهندسین استان شاغل هستند و این یک بحران است، عنوان کرد: چنانچه تمامی مباحث ۲۲ گانه مقررات ساختمان به طور دقیق و اصولی اجرا شود، حجم زیادی از مهندسین ما در بخش‌ها‌ی مختلف مشغول به کار خواهند شد که امیدواریم در این باره تدابیری اندیشه شود.
رئیس نظام مهندسی ساختمان استان تصریح کرد: این سازمان تا کنون 6 دوره در اجرای مقررات ملی ساختمان در کشور به مقام اول رسیده و 2 دوره نیز در زمینه کیفیت مسکن مهر هم جزو استان‌های برتر بوده؛ البته این تنها گوشه ای از موفقیت های این سازمان است.
مجابی با بیان این که  نقش مهندسان را در کیفیت ساختمان با جدیت  پیگیری می‌کنیم؛ عنوان کرد: از دیدگاه مهندسان، ساختمان باید ایمنی لازم را داشته باشد و بحث بهداشت و اقتصادی بودن ساختمان باید لحاظ شود چراکه در این صورت عمر مفید ساختمان افزایش می یابد؛  البته  نظام مهندسی ساختمان در سال های گذشته  توانسته گامهای موثری در زمینه کیفیت ساخت و ساز به خوبی ایفا کند، مقایسه زلزله منجیل و کرمانشاه که با میزان قابل توجهی به کاهش خسارت های جانی روبرو بودیم می تواند مصدق این ادعا باشد.
وی اضافه کرد: در برخی حوزه‌های دیگر مانند رفاه، آسایش و انرژی در ساختمان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم؛ چرا که عمر مفید ساختمان‌های کشور۲۰ تا ۲۵ سال است  در حالی که در کشورهای دیگر حتی از ساختمان‌های ۱۰۰ساله هم هنوز بهره‌برداری می‌شود.
دفتر مشاوره شهروندان راه اندازی می‌شود
رئیس نظام مهندسی استان قزوین با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که با آن مواجه هستیم، عدم آگاهی مردم و بهره‌برداران از مقررات ملی ساختمان است و رسانه‌ها در گسترش و فرهنگ سازی آن نقش مهمی دارند؛ ابرازکرد: ورود افراد غیر متخصص و غیرحرفه‌ای در ساختمان سازی و در طول بهره‌برداری مشکلاتی را به وجود آورده است.
این مسوول افزود: نظام مهندسی ساختمان به عنوان مدافع حقوق بهره‌بردار و سازنده سعی کرده در طول اجرای ساختمان حضور داشته باشد و ارتباط خود را با سازنده و بهره بردار تقویت کند؛ در این باره رویکرد مهم دیگر ما آشنایی مردم با صنعت ساختمان، شاخصه‌های ساختمان خوب و تبیین ساختمان خوب برای مردم است چراکه معتقد هستیم جلوگیری از ورود افراد غیرمتخصص در کار ساخت ساختمان، افزایش عمر ساختمان را به همراه دارد.
مجابی  تاکید کرد: چنانچه  بتوانیم میان کیفیت و قیمت ساختمان ارتباط برقرار کنیم، علاوه بر این که  نقش مهندسان پررنگ‌تر می شود، کیفیت ساختمان نیز افزایش می یابد.
مجابی در ادامه با شاره به عدم حضور مجریان ذیصلاح تا پایان مراحله  نازک کاری بیان کرد:  ما هنوز نتوانستیم در حوزه نظارت نیز نظارت‌های مقیم را داشته باشیم ؛ دراین باره  مردم هم باید در حوزه بهره‌برداری مطالبات خود را بیان کنند تا خواسته‌های آن‌ها برآورده شود که در این راستا در صدد هستیم، دفتر را راه اندازی کنیم، که تا پایان سال جاری  انجام می‌گیرد.
رئیس نظام مهندسی استان قزوین ادامه داد: هدف از راه اندازی این دفتر آشنایی آن‌ها با شاخصه‌های یک ساختمان خوب است تا از ورود افراد غیرمتخصص در این حوزه جلوگیری شود و عمر ساختمان به عنوان سرمایه ملی بیشتر شود.
وی با تاکید بر اینکه قیمت ساختمان از قیمت زمین باید تفکیک شود؛ افزود: با تحقق این سیاست  گام بزرگی در صنعت ساختمان سازی برداشته می‌شود البته ما این مهم  را در نشست با مسوولان به طور مداوم مطرح کرده ایم که امیدوارم محقق شود.
مجابی با بیان اینکه حضور مهندسان در زمان بهره‌برداری باید پررنگ‌تر باشد؛ اظهارکرد: دخل و تصرف افراد غیرمتخصص سبب کاهش عمر ساختمان و بروز خطر می‌شود در این باره اجرای مقررات ملی ساختمان که حقوق سازندگان و بهره‌برداران را بر عهده دارد می تواند بسیارموثر واقع شود.
وی اضافه کرد: البته سازمان نظام مهندسی ساختمان در زمینه بحث کیفی‌سازی و کاهش هزینه‌ها ایفای نقش کرده، اما هنوز با ایده‌آل فاصله داریم؛ به عنوان مثال  در حوزه نظارت هنوز نتوانسته‌ایم نظارت را در قالب نظارت مقیم داشته باشیم که این روند باید اصلاح شود.
رئیس سازمان نظام‌مهندسی با بیان اینکه ارتقاء جایگاه نقش مهندسین در ساختمان از دغدغه‌های ما بوده، بیان کرد: متاسفانه در مواردی شاهد بودیم افراد غیرمتخصصی در حوزه ساخت ساختمان فعال هستند  که این مورد آسیب رسان است و باید منافع بهره‌بردار در این زمینه تأمین شود.
وی خاطرنشان کرد: برای قیمت‌گذاری ساختمان باید شاخصه‌های متعددی در نظر گرفته شود اما یک آسیبی که وجود دارد این است که قیمت زمین در قیمت ساختمان تأثیر ویژه دارد و این موضوع باعث می‌شود که شاخصه‌های کیفی در قیمت ساختمان دیده نشود.
این مسئول خاطرنشان کرد:  شناسنامه طلایی و شناسنامه فنی ملکی ساختمان از دیگر مواردی است که تا کنون بلاتکلیف مانده درحالی که تکمیل آن، شاخص موثری در قیمت گذاری ملک محسوب می‌شود و منافع سازنده حفظ خواهد شد.
بافت قدیم تحمل ساخت ساختمان بیش از دو طبقه را ندارد
 نایب رییس سازمان نیز در این نشست اظهار کرد: بافت قدیم تحمل ساخت ساختمان بیش از دو طبقه را ندارد اما تراکم بالای منطقه و همچنین به‌صرفه نبودن ساختمان دوطبقه برای مالکین، مانعی جدی  برای این امر است.
عباس وثیق نیا درباره ممنوعیت  اجرای نمای رومی در استان تصریح  کرد: این نماها علاوه بر بار سازه‌ای که به ساختمان وارد می‌کند از نظر الگوی ایرانی اسلامی قابل تایید نیست، همچنین با شرایط اقلیمی منطقه تطابق ندارد و این مسئله باید جلوگیری شود.
تعامل با اصحاب رسانه سازمان  را به موفقیت ها نزدیک کرد
مدیر اداری و روابط عمومی سازمان نیز در این نشست با بیان اینکه اگر تعامل و همراهی اصحاب رسانه نبود در پیشبرد اهداف خود موفق نبودیم، اظهارکرد: از بدو تاسیس سازمان های نظام مهندسی ساختمان، این سازمان  در تمامی ساخت وسازها با سلامت و صحت ایفای نقش کرده، به موفیت های خوبی نیز دست یافته است
ساعدمعارفی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان وارد دهه دوم از فعالیت های خود شده؛ تصریح کرد: امیدواریم درسال های آتی با گسترش خدمات رسانی و با اجرای صحیح مقررات ملی ساختمان بتوانیم به منویات قانون در زمینه ساخت و ساز جامه عمل بپوشانیم و نقشه راهی که برای سازمان نظام مهندسی ساختمان ترسیم شده را بخو بی انجام دهیم.
وی در ادامه سخنانش حضور  مجریان ذیصلاح در اجرای ساختمانها را عامل موثری در حفظ حقوق بهره برداران عنوان و ضافه کرد: این مهم باید به اراده ملی و استانی تبدیل شود تا  شاهد حضورتمامی مجریان ذیصلاح در تمامی پروژه ها باشیم، چراکه در این صورت کیفیت ساخت وساز تضمین می شود.

 


گالری