نگاه تیزبینانه بانوان در بهره‌وری مطلوب در نظارت های ساختمانی

جشن میلاد دخت نبی اکرم (ص) و گرامیداشت مقام زن امسال در حالی  همچون سنوات گذشته از سو ی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین  برگزارشد که مصادف با بزرگداشت روز مهندس بود.

در این جشن که با هنرنمایی هنرمندان تئاتر و طنزپردازان استان، برگزاری مسابقه و اجرای موسیقی همراه بود، علاوه بر آنکه به مقام زن و بانوان مهندس عضو سازمان ارج نهاده شد، با اجرای برنامه های شاد و متنوع شبی به یادماندنی در دفترخاطرات اعضای سازمان ثبت شد.

بانوان مهندس می توانند در مرحله نظارت و بهره برداری از ساختمان ها  نقش موثری ایفا کنند

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ در این مراسم که معصومه مرادیان مدیرکل امور بارزسی ، نظارت و امور حقوقی استانداری قزوین، صدیقه ربیعی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری و صیاد رحمانی رییس شورای اسلامی شهر تاکستان و اعضای هیأت مدیره سازمان حضور داشتند،  ابتدا ریس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان درسخنانی با تبریک روز مهندس، میلاد ریحانه النبی (ص) و روز زن به بانوان مهندس عضو این سازمان، برنامه های حمایتی و رفاهی برگزارشده از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان در حوزه  بانوان را تشریح کرد.

مهندس سیدکاظم مجابی  با بیان این که بانوان جایگاه ارزشمندی در جامعه و خانواده دارند، اظهارکرد: پیش از این تفکرغلطی در جامعه ما حاکم بود که براساس آن انتظارمی رفت، بانوان تنها درزمینه مدیریت خانواده فعالیت کنند؛ اگرچه این حوزه وسیع و حایزاهمیتی است؛ اما نباید فراموش کنیم که بانوان توانمندی های دیگری هم دارند که بسیار ستودنی است.

وی با تاکید بر این که  مدیریت و برقراری آرامش  در محیط خانواده  از بزرگترین ویژگی هایی است که در وسرشت  بانوان وجود دارد و تنها بادرایت آن ها مأمن خانواده امن می شود؛ تصریح کرد: با توجه به توانمندی های بالایی که  در زنان وجود دارد، منطقی نیست که بانوان را از حوزه اجتماعی منع کنیم؛ چراکه زنان توانایی های بسیار ارزشمندی دارند و می توانند در حوزه های مختلف ایفای نقش کنند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد: یکی از ویژگی های مثبت بانوان، دقت و ظرافت آن ها درانجام کارها می باشد بنابراین باید نقش و مشارکت بانوان را درحوزه ساخت وساز به ویژه در مرحله بهره برداری، طراحی و نظارت پرنگ تر کنیم؛ به طور حتم در این صورت ساختمان هایی با کیفیت بهتری خواهیم داشت.

مجابی  با تاکید بر این مطلب که بانوان مهندس باید در حوزه ساخت وساز و فعالیت های سازمان نظام مهندسی ساختمان  بیشترایفای نقش کنند؛ افزود: بانوان با ریزبینی که دارند در حوزه های hce  ، بهداشت، ایمنی  و سلامت  در صنعت ساختمان می توانند به خوبی  ایفای نقش و شاخص ها را پیاده سازی کنند.

وی بیان کرد: بانوان به واسطه آن که ذهن های خلاقانه ای دارند ازهمین رو اغلب برای جلوگیری از تهدیدهای ساختمانی، بهره وری مطلوب از فضاهای ساختمان وهمچنین نورگیری مناسب ساختمان در طراحی ایده های قابل تحسینی ارایه می دهند.

این مسول همچنین تاکید کرد:  کمیسیون بانوان سازمان موضوع های فنی و hce را در دستورکار قرارد هد و اجرای آن ها توسط بانوان را با جدیت پیگیری کند.

مشارکت و حضور اجتماعی موثربانوان در در تمامی عرصه ها

مدیر کل اموربانوان و خانواده استانداری قزوین نیز در این مراسم با تبریک روز زن به بانوان مهندس اظهارکرد: مهندسان همواره در حوزه ساخت وساز گام های موثری برداشته اند و و با ایده نوآورانه و تفکرهای شایسته خود  در عمران و آبادانی کشور نقش مهمی ایفا کرده اند که بسیار حایز اهمیت است.

صدیقه ربیعی با بیان اینکه توسعه و پیشرفت هرجامعه ای تنها با دوری از جنسیت گرایی و  تلاش آحاد آن جامعه محقق می شود؛ اظهارکرد: هرکشوری که به دنبال توسعه یافتگی است باید زنان و مردان آن جامعه در کنار یکدگر تلاش کنند تا به آنچه مد نظر دارند، دست پیدا کنند.

وی با بیان اینکه بانوان، مشارکت و حضور اجتماعی موثری در تمامی عرصه ها دارند؛ عنوان کرد: زنان ایرانی به واسطه توانمندی های بالایی که دارند به خوبی توانسته اند در انجام وظایف مادرانه و مسوولیت های اجتماعی به خوبی تعادل هارمونی برقرار کنند.

این مسوول با اشاره به اینکه بانوان از ظرفیت های ویژه و خاصی برخوردارهستند ؛اضافه کرد: حضور اجتماعی بانوان هیچ گاه موجب نشده که به  نقش آن ها در خانواده و وظایف مادری و همسر داری آن ها خدشه ای وارد شود، آن ها  همواره در مدیریت هر دوحوزه  موفق بود ه اند  که این مایه فخر و مباهات است.

ربیعی با بیان اینکه امروزه بانوان ایرانی حضور اجتماعی موثر و فعالی دارند؛ ابرازکرد: حضور اجتماعی زنان فراتر از اسناد بالادستی است و امروزه به باور اجتماعی تبدیل شده، تا آنجایی که نه تنها  دولت در انتصاب ها از ظرفیت بانوان در جایگاه های مدیریتی  استفاده کرده  بلکه افکار اجتماعی نیز به این موضوع اعتقاد و باور قلبی اعتقادپیدا کرده است که زنان می توانند انجام وظایف اجتماعی موفق باشند.

سیده منیره قوامی ، عضو شورای اسلامی شهر قزوین نیز دیگر سخنران این مراسم بود که درسخنانی با اشاره به منزلت زن در اسلام و نقش موثر زنان در عرصه های مختلف اظهار کرد: بانوان توانمندی های ارزشمندی دارند، خوشبختانه امروزه شاهد هستیم این شایستگی ها به اثبات رسیده و امیدوارم در این عرصه تحول های بیشتری را شاهد باشیم. 

نگاه ژرف اعضای هیأت مدیره سازمان به حوزه بانوان ستودنی است

مهندس سمیرا قانعی، مشاور بانوان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین نیز درسخنانی با تبریک میلاد با سعادت بزرگ بانوی اسلام به بانوان مهندس، فعالیت های انجام شده از سوی این کمیسیون را تشریح کرد و خواستار مشارکت های بیشتر بانوان مهندس در عرصه ساخت وساز شد .

وی همچنین از همراهی سازمان جهت برگزاری این مراسم قدردانی کرد و افزود:خوشبختانه در این دوره اعضای هیأت مدیره نگاه ویژه ای به جامعه بانوان مهندس دارند و بر ورود گسترده آن ها در عرصه ساخت تاکید دارند که امیدوارم با بستر ایجاد شده در این حوزه رویداد های موفقیت آمیزی را شاهد باشیم .

گفتنی است؛ حدود 2 هزار نفر مهندس بانو عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هستند.


گالری