تحقق اهداف سازمان  با همفکری و مشارکت مهندسان امکان پذیر است

همزمان با گرامیداشت روزمهندس آیین تحلیف مهندسان با حضور رییس و اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان، اعضای شورای شهر و جمعی از مسوولان استانی برگزار شد و در آن مهندسان تازه ورود یافته به حرفه، برای عمل به اصول و مقررات ساخت  و ساز و تعهد در انجام وظایف سوگندنامه یاد کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان؛این آیین  پر شور و نشاط  با سخنان رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان آغاز شد که در سخنانی با تبریک روز مهندس و میلاد دخت نبی اکرم(ص)،موفقیت های سازمان را در چندسال گذشته و سیاست های راهبردی اجرا شده در زمینه ارتقاء بهره وری از ساختمان ها را تشریح کرد، البته تحقق آن ها را نتیجه تلاش و همراهی مهندسان با سازمان دانست.

مهندس سیدکاظم مجابی در این آیین اظهارکرد:  هیأت مدیره سازمان  برای  این دوره از فعالیت خود اهدافی را تبیین کرده اند که تحقق آن ها با پشتوانه، همفکری، حمایت و مشارکت مهندسان عضو سازمان امکان پذیر است؛ بنابراین انتظار می رود، در این مسیر با ما همکاری و همراهی لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه صنعت ساختمان مجموعه ای فرابخشی بوده و ایفای نقش در این حوزه تنها  برعهده نظام مهندسی ساختمان نیست، تصریح کرد:  تعامل هماهنگی میان نهادهای مختلف از اولویت های مهم است که بتوانیم صنعت ساختمان و جایگاه مهندسان را در جامعه شکوفا کنیم. 

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه مراسم تحلیف فرصتی ایجاد کرد که با پیشکسوتان حوزه ساخت وساز نیز دیداری داشته باشیم، ابراز کرد: آزمون ورود به حرفه سالانه 2 مرتبه برگزار می شود؛ البته مهندسانی که امروز سوگندنامه ورود به حرفه راقرائت می کنند، قبول شدگان در آزمون مهر ماه 1396 و اردیبهشت ماه 1397 میباشند که امیدواریم با حضور این نیروهای جوان بتوانیم اهداف سازمان را به با جدیت بیشتری پیگیری کنیم و در مسیر تحقق آن گام های بلندتری برداریم ودر خدمتگزاری به مردم کارآمدی بهتری داشته باشیم  تا آنها در خانه هایی که با سرمایه خود تهیه کرده اند با آرامش خاطر زندگی کنند و احساس آسایش لازم را داشته باشند.

وی افزود: مهندسان در ساخت ساختمان‌های ایمن و برقراری ایجاد فضاهایی توام با آرامش برای شهروندان نقش موثری دارند، بنابراین باید به وظایف حرفه ای و پیاده سازی مقررات ساخت ساز توجه جدی داشته باشند.

این مسوول در ادامه سخنانش با اشاره به رویکردهای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در این دوره از فعالیت  خاطرنشان کرد: اهداف سازمان را با نگاه تعاملی و اغنایی دنبال خواهیم کرد و امیدواریم بتوانیم با تعامل مسولان و به ویژه معاونت عمرانی استانداری گام های پیش رو را در مسیر پیشرفت و توسعه سازمان برداریم.

مجابی ادامه داد:  در این زمینه نیازمند همفکری پیشکسوتان وتامین زیرساخت هایی هستیم که خوشبختانه در پی نشست های برگزارشده این فرصت ها مهیا شده و پیش بینی می شود پس از این کیفی سازی خدمات مهندسی تحول های خوبی روی دهد.

وی با بیان اینکه در مسیر بهره وری مطلوب از صنعت ساختمان تلاش های زیادی صورت گرفته است؛ افزود:  درحوزه ساخت وساز با سرمایه گذارانی روبرو هستیم که سرمایه خود را به این صنعت وارد کرده اند و ارتباط مهندسان با بهره برداران غیر مستقیم است از این رو گاهی از مطالبات آن ها اطلاعی نداریم، اما سعی کرده ایم که شاخص های لازم به لحاظ ایمنی، رفاه، بهداشت و اقتصادی در صنعت ساختمان را برای  بهره برداران معرفی و تبیین کنیم.

 این مسول با اشاره به تدوین مقررات ملی ساختمان که حقوق  سازندگان و بهره برداران در آن دیده شده، گفت: مهندسان باید برای سازندگان و بهره برداران نقش موثری ایفا کنند و با توجه به هزینه های موجود در زمان  بهره برداری و ورود تکنولوژی به صنعت ساختمان ، مهندسان باید نسبت به افزایش کیفی خدمات و تخصصی کردن حوزه های فعالیت عنایت ویژه ای داشته باشند. 

مجابی با تاکید بر افزایش آگاهی بهره برداران نسبت به صنعت ساختمان بیان کرد: این رویکرد کمک می کند مطالبات مردمی از مهندسان بیشتر شود  و آنها تقاضای بیشتری در زمینه خدمات مهندسی داشته باشند. البته در این دوره از هیأت مدیره سعی ما بر این است که با مردم ارتباط بیشتری داشته باشیم به همین منظور دفتر مشاوره شهروندان را راه اندازی می کنیم تا از این طریق با بهره برداران ارتباط بیشتری برقرار کنیم.

وی همچنین یادآورشد: برقراری ارتباط با بهره برداران ساختمان و ارایه مشاوره به آنها کمک می کند، خدمات مهندسی پررنگ ترشود.

رییس شورای شهر قزوین نیز در این آیین، جامعه مهندسان سازمان نظام مهدسی ساختمان را با 10 هزار نفر عضو افتخاری برای استان برشمرد و اظهارکرد: این مهندسان در همه امور تخصص پیشتاز بوده و با کسب افتخارهایی برای استان به خوبی درخشیده اند.

از ظرفیت سازمان نظام مهندسی ساختمان در بخشهای آسانسور و ترافیک  استفاده خواهد شد

حکمت اله داودی  تصریح کرد: میان مجموعه مدیریت شهری قزوین و سازمان نظام مهندسی ساختمان پیوند خوبی برقرار است به گونه ای که مهندسان این سازمان در اجرای تمامی پروژه های عمرانی شهرداری  از صدور نقشه آغاز عملیات اجرایی تا مراحل پایانی و بهره برداری نقش موثری دارند.

وی با بیان اینکه تمامی پروژه های عمرانی شهرداری با مشارکت مهندسان حوزه ساخت و ساز به مرحله اجرا در می آید؛ بیان کرد: در حوزه مدیریت شهری از توانمندی جامعه مهندسان به خوبی استفاده شده است و امیدوارم پس از این نیز با سازمان نظام مهندسی ساختمان تعامل های بیشتری داشته باشیم.

 این مسوول یکی از مهمترین حوادث ساختمانی را در زمینه آسانسور دانست و افزود: اگرچه مسوولیت این حوزه برعهده اداره کل استاندارد است و باید به وظایف خود عمل کند، اما سازمان نظام مهندسی ساختمان باید به این حوزه ورود کند تا حوادث مربوط به آسانسور کاهش پیدا کند.

رییس شورای شهر قزوین با بیان اینکه مهندسان باید به حوزه ترافیک نیز ورود جدی تری داشته باشند، بیان کرد: مهندسان حوزه ساخت و ساز بیشتر به راه‌سازی، معماری و سیما و منظر شهری  ورود کرده اند واثر بخشی آن ها در زمینه ترافیک، اصلاح معابر که در شهرهای بزرگ نیز معضل بزگی به شمار می رود، مغفول مانده است.

داودی ادامه داد: به زودی میان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با مجموعه شورای شهرقزوین قراردادی منعقد می شود که مهندسان متخصص در زمینه  ساخت وساز، ترافیک، ایمنی و تاسیسات در سایر کمیسیون های شورا نمایندگانی داشته باشند و با ارایه  دیدگاه های کارشناسی، تخصصی  و فنی خود شورای شهر و مدیریت شهری را حمایت کنند.

وی اضافه کرد: مهندسان قزوین تا کنون در حوزه ترافیک به ویژه ایجاد 50 کیلومتر مسیر امن دوچرخه خمدمات ارزشمندی  به مجموعه مدیریت شهری ارایه داده اند، درصورت همکاری بیشتر جامعه مهندسان با حوزه مدیریت شهری بدون شک رویداد های بهتری در شهر ر قم می خورد.

 گفتنی است، در این آیین از پیشکسوتان حوزه ساخت وساز استان، اعضای سابق هیأت مدیره سازمان و نفرات برگزیده آزمون ورود به حرفه در رشته های هفت گانه تجلیل شد.

 


گالری