لزوم توجه به اصول مهندسی در ساخت و سازها از سوی شهروندان

مهندس یدالله کاظمی عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین پیش از خطبه های نماز جمعه شهرستان آبیک ضمن تبریک ۵ اسفند زادروز خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندسی به تاریخچه نظام مهندسی اشاره کرد و اظهار داشت: پس از زلزله منجیل در سال 69 به دلیل آمار بالای تلفات وزارت راه و شهرسازی وقت تصمیم به ایجاد نهادی برای نظارت بر ساخت و سازها گرفت و بر اساس آن در سال ۷4 سازمان نظام مهندسی ساختمان شروع به فعالیت کرد.

وی افزود: در همین راستا در سال گذشته در زلزله کرمانشاه آمار کشته ها بین ۶۰۰ الی ۷۰۰ نفر بود که در مقایسه با آمار کشته های منجیل که نزدیک به ۵۰ هزار نفر بود قابل تامل می باشد و امیدواریم که با خدمات سازمان نظام مهندسی ساختمان روزی این آمار به صفر برسد و مانند کشورهایی مثل ژاپن در زلزله ها فقط به بیان تعداد اندکی مجروح و زخمی اکتفا شود.

مهندس کاظمی در ادامه اظهار داشت: در شهر آبیک نیز مانند شهرستان های دیگر برای تسهیل امور ، دفتر نمایندگی راه اندازی شده و در این امر با مدیریت مهندس عبادی به ارائه خدمات می پردازد.

کاظمی اظهار کرد: امیدواریم مردم شریف آبیک در راستای ساخت و سازهای بهتر، نظام مهندسی را یاری نمایند. زیرا برخی در این زمینه رعایت نمی‌کنند و طبقات بیشتری را ایجاد می‌کنند و ساختمان‌ها از ایمنی لازم برخوردار نمی‌باشد که لازم است شهروندان محترم در این زمینه توجه ویژه ای داشته باشند.

عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در ادامه به تشکیل دفتر مشاوره شهروندان اشاره کرد و اظهار داشت: در این زمینه مانند میز خدمت و تکریم ارباب رجوع اقدام به تشکیل دفتر مشاوره می شود که مردم می‌توانند با مراجعه به دفاتر نمایندگی از مشاوره و نکات مورد نیاز آگاه شده و برای احداث ساختمانهای ایمن و مقاوم اقدام نمایند.

مهندس کاظمی در پایان اظهار داشت: نظامنامه تشکیل دفاتر مشاوره  سازمان نظام مهندسی ساختمان در حال نهایی شدن است و امیدواریم از سال آینده به مرحله اجرا درآید.

شایان ذکر است میز خدمت دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان شهرستان آبیک در محل نماز جمعه شهر آبیک پاسخگوی  مراجعین بود.


گالری