فعالیت دفتر استاندارد سازی در سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین کلید خورد.

به گفته رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان امروزه برای بهره برداران از ساختمان ها ارتقاء کیفیت بسیار حایز اهمیت است از همین رو کیفی سازی مصالح ساختمانی باید در اولویت کارهای تولیدکنندگان قرارگیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ مهندس سید کاظم مجابی در آیین بهره برداری از دفتر استاندارد سازی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در گفت و گو با خبرنگاران به تشریح مهمترین رویکرد و اهداف راه اندازی این دفتر پرداخت. 

وی با تاکید بر این که امروزه برای بهره برداران ساختمان ها ارتقاء کیفیت بسیار حایز اهمیت است؛ عنوان کرد: با رشد و افزایش تکنولوژی در صنعت ساختمان ضرورت دارد ضوابطی به منظور رعایت استاندارد ها تعریف شود و همچنین رعایت این ضوابط  با جدیت پیگیری شود.

این متخصص حوزه ساختمان خاطر نشان کرد: به منظور رعایت استانداردها در مصالح ساختمانی برای اولین بار در کشور دفتری  تخصصی  در این زمینه در سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین افتتاح شد که با مشارکت اداره کل استاندارد استان و مجموعه مهندسان استان پیگیری این موضوع با جدیت در دستور کار قرار گیرد که امیدوارم با همکاری دوجانبه این هدف محقق شود.

 مجابی راه اندازی دفتراستاندارد سازی ساختمان را نقطه عطفی برای جلوگیری از بکارگیری مصالح فاقد کیفیت عنوان و تصریح کرد: استفاده از مصالح استاندارد با رویکرد حفظ منافع بهره برداران ساختمان ها بوده و در این دفتر سعی ما بر آگاهی سازی شهروندان در استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد است.

 وی با تاکید بر این مطلب که ساخت ساختمان استاندارد به لحاظ  تجهیزات و مصالح گامی مهم درزمینه ارتقاء کیفیت و عمر مفید ساختمان به شمار می رود؛ افزود: برای اجرای ساخت وسازها به صورت استاندارد باید ضوابطی تعریف شود، البته این سیاست در دستور کار قرار دارد ؛ به همین منظور نیز کمیته های تخصصی مشترکی میان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و اداره کل استاندارد قزوین راه اندازی شده و مهندسان در این حوزه فعالیت می کنند.

این مسووول اضافه کرد: راه اندازی دفتر استاندارد ساختمان گامی موثر در زمینه تعامل بیشتر میان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و اداره کل استاندارد قزوین  خواهد بود.

مجابی یکی از دغدغه های مهم در حوزه ساخت وساز را استانداردسازی موتورخانه ها و تاسیسات ساختمانی برشمرد و افزود: این دفتر کمک می کند با آگاه سازی مهندسان و بهره برداران نسبت به استفاده از محصولات استاندارد به ویژه در ساختمان های بلند مرتبه سازی از بروز این گونه مشکل ها جلوگیری بعمل آید .

وی یکی از مولفه های مهم برای افزایش عمر مفید ساختمان را توجه به تاسیسات مناسب و با کیفیت دانست و تصریح کرد:   انعقاد  تفاهم نامه سه جانبه ای میان سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین، اداره کل راه وشهرسازی استان و اداره کل استاندارد استان در دستور کار این سازمان قراردارد  که براساس آن بحث سیوینگ انرژی و ممیزی ساختمان از منظر انرژی موضوعی است که به روش ها مختلف توسط متولیان آن مطرح می شود تا کاهش مصرف انرژی در ساختمان با توجه به افزایش بهای آن با جدیت دنبال شود .

این مسوول ادامه داد: خوشبختانه برای تحقق این هدف نیز کمیته های تخصصی راه اندارزی شده، دولت نیز به این موضوع  نگاه شفافی دارد که امیدواریم با ایجاد این کمیته در حوزه کاهش مصرف انرژی در ساختمان نیز به دستاوردهای خوبی برسیم.

مجابی در ادامه سخنانش افزود: یکی از سیاست هایی که نظام مهندسی ساختمان قزوین در اولویت کارها دارد و در تحقق آن نیز اداره کل استاندارد می تواند بسیار ایفای نقش کند موضوع بهره برداری از ساختمان هست، البته شرکت های بازرسی هم با بازرسی ادواری و جلوگیری از دخل و تصرف ها می توانند در این باره نقش موثری داشته باشند.

 وی خاطر نشان کرد:یکی از علت های مهم گاز گرفتگی و مرگ خاموش که بسیار شاهد آن هستیم از دخل و تصرف بهره برداران نشأت می گیرد، برای جلوگیری از این گونه حادثه ها باید توسط بازرسان دارای صلاحیت به صورت دوره ای بازدید های تخصصی  بعمل آید که با ارایه خدمات کیفی فنی ومهندسی  به مردم از بروز این گونه حوادث ناگوار جلوگیری شود.

کالاهای استاندارد بر کیفیت ساختمان نقش موثری دارند 

معاون عمرانی استانداری قزوین نیز در این مراسم اظهارکرد: بازرسی ها و کنترل نظارت های انجام شده توسط اداره کل استاندارد، مورد  بررسی قرار گیرد و نتایج حاصل و تحلیل آن برای تصمیم گیری های لازم در سایر دستگاهها استفاده شود.

علی فرخ زاد با تاکید بر  تعامل دوجانبه و تنگاتنگ اداره کل استاندارد و سازمان نظام مهندسی ساختمان تصریح کرد:  سازمان نظام مهندسی می تواند در بحث اطلاع رسانی  و معرفی کالاهای استاندارد و غیر استاندارد موثر بر ساختمان نقش بسزایی داشته باشد.

وی تاکید کرد: باید برای  معیارهای استانداردهای ساختمانی بررسی و تبیین شود و برای اجزای مختلف  ساختمان شامل:  نما و موتورخانه و غیره به صورت جداگانه  گواهی استاندارد صادر شود  تا در نهایت یک ساختمان استاندارد داشته باشیم.

فرخ زاد یکی از مزایای صدور شناسنامه فنی و ملکی از سوی سازمان نظام مهندسی را ایجاد اشتغال برای مهندسان دانست و عنوان کرد: با تسریع در صور گواهی نامه متقاضیان در بخش های مختلف بازرسی و ترغیب مهندسان برای کسب صلاحیتهای مورد نیاز اداره استاندارد، می توان از ظرفیت سازمان نظام مهندسی ساختمان استفاده کرد و حتی به استانهای دیگر نیز خدمات ارائه کرد.

 

دفاتر استاندارد فرصتی برای تحقق اهداف استانداردسازی

مدیر کل استاندارد استان قزوین نیز درباره راه اندازی دفتر تخصصی استاندارد در سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین اظهارکرد: تشکیل دفاتر استاندارد در اماکن و صنایع مختلف و یا دستگاه های اجرایی فرصتی برای تحقق اهداف استانداردسازی کالاها و خدمات است، البته در این باره سازمان نظام مهندسی می تواند نقش موثری ایفاء کند.

سیروس صارمی دفتر استانداردسازی را در حقیقت رابط و مرجعی برای دستیابی به  اهداف در پیش رو بیان و تصریح کرد: در پی راه اندازی این دفتر می توانیم در زمینه تدوین استانداردها، تشکیل آزمایشگاه های همکار، آزمایشگاه های مصالح ساختمانی مرتبط با سازمان نظام مهندسی ساختمان تعامل بیشتری داشته باشیم.

  جلوگیری از تولید مصالح غیر استاندارد با راه اندازی دفتر استانداردسازی

مهندس جلوخانی از اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان نیز در باره راه اندازی دفتر استانداردسازی در این سازمان اظهار کرد: شناسایی تولید مصالح ساختمانی در سطح کشور برای مهندسان حوزه ساخت وساز و کمک به اشتغالزایی مهندسان در طریق  بازرسی فنی به عنوان شرکت های همکار اداره کل استاندارد از رویکردها راه اندازی این دفتر می باشد.

 مهندس باقر جلوخانی تصریح کرد: در این دفتر کمیته های متعددی راه اندازی می شود که یکی از آن ها به حوزه صنعت برای تولید مصالح استاندارد و بازرسی عالیه اختصاص دارد و از اهداف دیگر این دفتر جلوگیری از تولید مصالح غیر استاندارد و استفاده از آن ها در ساخت وساز می باشد، به همین منظور بازرسی ادواری از واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی در اولویت کارهای این دفتر پیش بینی شده است.


گالری