به گفته رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین، روابط عمومی ها در اعتماد سازی و  برقراری ارتباط با مردم نقش بسزایی دارند از این رو چنانچه به دنبال بهبود عملکرد دستگاه‌ها هستیم باید از این ظرفیت ها به خوبی بهره گرفته شود. 

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ این‌ها برشی از سخنان مهندس کاظم مجابی در شورای روابط عمومی های حوزه عمران استان بود.

 وی در این نشست اظهار کرد: در حوزه ساختمان اگرچه  متخصصان خوبی داریم که می توانند به خوبی خدمات تخصصی ارایه دهند، ولی به دلایلی  تا کنون نقش موثری ایفاء نکرده اند، البته این نیز از عدم معرفی مناسب صنعت ساختمان به مردم نشأت می گیرد.

 این مسوول بیان کرد: بهره بردار نهایی مردم هستند  که در ساختمان سکونت می یایند؛ اما  این افراد به خوبی از مشخصات یک ساختمان باخبر نیستند از سویی نیز آگاهی کامل ندارند که به هنگام خرید یک ملک چه مشخصه هایی را مد نظر قراردهند از این رو در بهره برداری با مشکلاتی روبرو می شوند.

 وی تاکید کرد: مردم به هنگام بهره برداری از ساختمان  از مباحث کیفی نباید غافل شوند و باید آگاهی خود را نسبت به ضوابط و قوانین ارتقاء دهند، اما اغلب شاهد هستیم  بازار تقاضا بر مبنای رعایت  مباحث فنی نیست. اگر این  آنالیز شود در زمینه ارتقاء کیفیت ساختمان به جایگاه مطلوبی دست پیدا می کنیم.  

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین با بیان اینکه ارتباط نهادهای مرتبط با هم در برخی حوزه ها اندک هست از این روبه خروجی مناسب دست پیدا نمی کنیم؛ عنوان کرد: در این باره روابط عمومی ها می تواند به خوبی ایفای نقش کنند؛ البته  حوزه روابط عمومی همچنین  نقش بسزایی در اعتماد سازی و  برقراری ارتباط با مردم دارد از همین رو چنانچه به دنبال بهبود عملکرد دستگاه های اجرایی هستیم این ظرفیت ها  نباید نادیده گرفته شود.

مجابی با اشاره به افزایش مشارکت نهادهای مدنی در پیشرفت امور خاطر نشان کرد:  خوشبختانه امروزه نهادهای مدنی زیادی روی کار آمده و در جامعه فعالیت های تخصصی دارند که از ظرفیت‌های آن ها  باید  استفاده بهینه کرد. 

وی با بیان این که مردم اشراف خوبی به موضوع فعالیت های نهادهای مدنی ندارند؛ افزود: در مواردی به علت همین عدم آگاهی‌ها رضایت ارباب رجوعان  تامین نمی شود؛ نمونه  این عدم رضایت بخش را در دوران فعالیت خود در شورای شهر دیده‌ام به گونه ای که گاهی موضوع مطالبه مردم فرابخشی بود  و تنها به یک دستگاه محدود نمی شد و می بایست با تعامل و همفکری حل شود، ولی مردم انجام آن را از شورا انتظار داشتند.

وی خاطر نشان کرد: در بازار تقاضای ساختمان  باید دانش افراد را نسبت به این حوزه ارتقاء داد که روابط عمومی ها در تحقق این هدف نقش موثری دارند.

 این مسوول با بیان این که ترویج، مقررات ملی ساختمان باید در اولویت قرار گیرد؛ اضافه کرد: در اجرای مقررات ساختمان، استان قزوین  پیشرو بوده که یکی از مهمترین دلایل آن همین همراهی مردم بوده است البته این حوزه ها باید اقدام های بیشتر و موثرتری انجام شود. 

مجابی با تاکید بر این که ساختمان، صنعتی فرابخشی است و برای ارتقا کیفیت آن همه دستگاه ها باید همراهی کنند؛افزود:  ارایه خدمات مهندسی باید در او لویت کارها باشد  و  نباید اجازه دهیم  این خدمات ارزان فروخته شود به همین منظور استفاده از تکنو لوژی های نوین باید به خوبی مورد توجه قرار گیرئ.

وی ادامه داد: در ساخت و سازها باید از تکنولوژی برای جلوگیری از هدررفت انرژی و منابع  تجدیدناپذیراستفاده شود، همچنین  باید بر روی مباحث ایمنی، ارتقا عمر مفید ساختمان، جمع آوری پسماند مصالح ساختمانی با تکنولوژی های نوین کار شود که در این صورت از تخریب محیط ریست نیز جلوگیری می شود.

این مسوول یاد آور شد: ارایه خدمات کیفی مهندسی چنانچه در راس امور قرار گیرد یکی از دستاوردهای خوب آن اشتغال مهندسان  و رضایت مردم است .


گالری