به گزارش روابط عمومی سازمان؛ رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان  در نشست خبری مشترک با مدیر کل راه و شهرسازی استان که با موضوع رعایت مقررات ملی و ارتقاء کیفیت ساختمان که در این اداره برگزارشد؛ در سخنانی اظهار کرد: امروزه  رویکرد مردم و بهره برداران نسبت به ساختمان تغییر کرده و از یک سرپناه علاوه بر سکونت در آن موضوع های  دیگری همچون  ایمنی و بهداشت را مد نظر دارند که امیدوارم  این روند ادامه پیدا کند و رو به فزونی باشد.

 مهندس مجابی با بیان این که ساختمان یک صنعت فرابخشی  که بسیاری از ارگان ها در آن دخیل هستند؛ تصر یح کرد: در زمینه اجرایی شدن مقررات ملی ساختمان باید تلاش های بیشتری صورت گیرد تا ساختمان هایی با کیفیت و در شأن مردم داشته باشیم.

مجابی با اشاره به اینکه  تلاش می‌کنیم با تعامل دستگاه‌های اجرایی نقش مهندسی در ساخت و سازها به ویژه ساختمان های مسکونی پر رنگ شود؛ عنوان کرد: این سازمان تنها نهاد مجری رعایت مقررات ملی ساختمان است و جامعه مهندسان آن 7 سال متوالی رتبه برتر مقررات ملی را در سطح کشور به خود اختصاص دادند که بسیار حایز اهمیت است ولی برای اجرایی شدن صدرصد ضوابط و مقررات باید تلاش های بیشتری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه همواره  در نظارت دقیق جدی هستیم؛  تلاش ما بر این است که در ساخت و سازهای جدید نظارت جدی تری داشته باشیم، البته  رویکرد ما دقت در همه امور ساختمان است.

مجابی با تاکید بر این که  باید در ساخت واحدهای یک طبقه تا بلند مرتبه سازی نظارت‌ها جدی باشد و ایمنی ساختمان مورد توجه قرار گیرد؛ خاطر نشان کرد:متاسفانه در حال حاضر نظارت  صددرصدی  ساختمان های استان زیر نظر نظام مهندسی نیست و این منجر شده در ساختمانهای یک طبقه که مهندسان حضور نداشتند، حوادث ناگواری را شاهد باشیم البته در این راستا دفتر استاندارد را با هدف   استفاده از مصالح و تاسیسات استاندارد و مرغوب در سازمان راه اندازی کردیم تا با تقویت نظارت ها کیفیت ساخت و سازها بیشتر شود.

وی در باره  ماده ۳۴ رعایت مقررات معماری و شهرسازی عنوان کرد: این ماده  اهمیت زیادی دارد، چراکه هدر رفت انرژی در ساختمان‌ها زیاد است از این رو از سال آینده صرفه جویی در انرژی با جدیت دنبال می شود.

رییس سازمان نظام مهنئسی ساختمان قزوین خاطر نشان کرد:   مسائل بهداشت و سلامت، کیفیت فنی مقررات ملی ساختمان مورد توجه است و در این راستا نظام نامه مشاوره مهندسی هم تدوین شده  و سال آینده دفتر مشاوره مردمی در سازمان راه اندازی می شود.

مجابی همچنین با بیان این که جامعه مهندسان استان در حوزه رعایت مقررات ملی ساختمان استان شش مرتبه متوالی رتبه برتر را به خود اختصاص دادند؛ یادآور شد:  متاسفانه با وجود کسب این موفقیت، نرخ خدمات مهندسی در استان کمتر از یک درصد قیمت تمام شده ساختمان ها است و انتظار می رود  در ابن باره بازنگری هایی صورت گیرد.

طرح جدید دولت ، ساخت 900 هزار واحد مسکونی در کشور

مدیر کل راه و شهرسازی استان نیز با اشاره به سیاست های دولت دوازدهم در زمینه تامین مسکن اقشار کم درآمد جامعه اظهار کرد: دولت به منظور رفع دغدغه تامین مسکن به ویژه اقشارکم درآمد، برای سال های 98 و 99 اتمام 500 هزار واحد مسکونی مهر و ساخت 400 هزار واحد مسکونی را برنامه ریزی کرده  که باید با مشارکت راه وشهرسازی انجام شود.

مسعود حق لطفی  با اشاره به پیشرفت 80 درصدی طرح های مسکن مهر در استان تصریح کرد: در استان قزوین بالغ بر یک‌ یکهزار واحد مسکن مهر باقی مانده که بر اساس این سیاست دولت و وزارت راه و شهرسازی پیش بینی می شود، پرونده آن ها تا پاییز سال آینده بسته شود.

وی در تشریح طرح جدید تامین مسکن دولت عنوان کرد: از 400 هزار واحد مسکن جدید برنامه ریزی شده، 200 هزار واحد در حوزه  گسترش شهرهای جدید کشور واقع در 12 استان پیاده سازی می شود  که قزوین در این رده بندی نیست.

مدیر کل راه و شهرسازی استان اضافه کرد: در این طرح ساخت یکصد هزار واحد مسکونی نیز در بخش بنیاد مسکن و در شهرهای زیر 25 هزار نفر تعریف شده که تهیه آن در استان ها زمین آن برعهده ادارات کل راه و شهرسازی است؛ سهم استان قزوین در این حوزه 3 تا 5 هزار واحد مسکونی پیش‌بینی شده که امیدواریم بتوانیم براساس برنامه تدوین شده این طرح را به اتمام برسانیم. 

حق لطفی ادامه داد : در این طرح، ساخت یکصد هزار واحد مسکونی نیز در بخش بافت های فرسوده و بازآفرینی گنجانده شده که تامین زمین در این محلات و منابع بانکی آن ها با مشارکت  اداره کل راه و شهرسازی، شهرداری و حوزه معاونت معماری و شهرسازی انجام می شود.

مدیر کل راه وشهرسازی  در ادامه سخنانش با بیان این که یک هزار و 300 هکتار بافت فرسوده در استان قزوین وجود دارد که از این میزان 540 هکتار آن در  شهر قزوین است؛ عنوان کرد: تا کنون 2 هزار و 144 فقره تسهیلات ساخت بافت فرسوده از محل تبصره 16 پرداخت شده، البته  سال آینده نیز این روال ادامه دارد.

حق لطفی با اشاره اره به سیاست های دولت در حوزه بازآفرینی محلات بیان کرد: براین اساس  با همکاری شهرداری قزوین در 2 منطقه هادی آباد و بلاغی درصدد تهیه زمین برای تهیه طرح های موضعی و کالبدی هستیم و به این منظور برای هر واحد 400 میلیون ریال تسهیلات با کارمزد 9 درصدی درنظر گرفته شده ؛ البته  این میزان تسهیلات در مراکز استانی قابلیت افزایش تا 900 هزار ریال را با کارمزد 18 درصد و بازپرداخت 12 ساله را دارد.

وی همچنین با تاکید بررعایت قانون مقررات ملی ساختمان یادآورشد: متاسفانه  به علت رعایت نشدن این قانون در ساخت و سازها براساس آمارهای موجود 500 وات انرژی برق در هر متر مربع هدر می رود که این میزان در کشورهای اروپایی 200 وات است و آن ها برای کاهش این هدر رفت تا میزان 50 وات در حال برنامه ریزی هستند؛از سویی دیگر نیز سالیانه در منازل  52 درصد در مصرف سوخت هدر رفت داریم به همین منظور از  سال آینده بحث صرفه جویی در مصرف انرژی و صنعتی ساختمان ها با جدیت در دستور کار قرار می گیرد. 

کسب شش دوره برتری استان در مقررات ملی ساختمان کشور

حق لطفی در ادامه با اشاره به کسب هفت عنوان برتری این استان در حوزه مقررات ملی ساختمان کشور از هفت دوره برگزار شده توسط جامعه مهندسان ساخت وساز، بیان کرد:  اجرای چنین مقرراتی تنها برای حمایت از مردم است تا بهره برداران از ساختمان ها بتوانند با امنیت داشتن در محل های مسکونی خود، استفاده بهینه نیز از آن ببرند.

وی خاطر نمشان کرد:  برحسب وظیفه ذاتی این اداره کل، پنج درصد از ساخت و سازهای صورت گرفته در سطح استان باید مورد بازدید کارشناسان حوزه قرار گیرد که این میزان در استان قزوین 10 درصد و در مرکز استان نیز که 60 تا 70 درصد مجموعه ساخت و سازها در آن صورت گیرد به 30 درصد می رسد.

در  نظارت جدی در  مهندسی عمران

معاون شهرسازی و معماری راه و شهرسازی استان قزوین نیزدر این نشست اظهار کرد: در گذشته حوزه نظارت بیشتر در بخش فنی مهندسی متمرکز شده بود و پراکندگی نیز در آن دیده می‌شد، اما امروز در بخش نظارت و مهندسی عمران هم جدی هستیم.

محسن اسماعیلی بیان کرد:  تلاش شده میزان تحقق طرح‌های عمرانی را پایش کنیم، اما لازم است بازخورد نظارت را داشته باشیم تا اگر لازم بود ضوابط را اصلاح کنیم تا کیفیت بالا برود.

قزوین پایلوت آموزش مهندسان ساختمان در فضای مجازی

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان راه و شهرسازی استان قزوین نیز در این نشست اظهار کرد: در راستای تداوم کیفی سازی ساخت و سازهای خصوص و دولتی، قزوین پایلوت آموزش مهندسان ساختمان در فضای مجازی می شود.

حامد عبدالرزاقی تصریح کرد: استان قزوین در شش دوره ارزیابی در جشنواره ساختمان‌های برتر توانست در رعایت مقررات ملی ساختمان جایگاه کشوری کسب کند و در رده‌های برتر قرار گیرد.

وی بیان کرد: کسب این رتبه‌ها در شش دوره با رعایت مقررات ملی ساختمان، اقدامات شاخص آموزشی و ترویجی، اجرایی کردن نظام عالیه، عملکرد نظام مهندسی ساختمان و نظارت بر عملکرد شهرداری‌ها حاصل شده است.

وی با اشاره به این که  اقدامات خوبی شده تا شهروندان در کیفی سازی ساخت و سازها مشارکت کنند؛ افزود: در آموزش مهندسان به صورت مجازی در کشور پایلوت شدیم و سامانه نظارت عالیه هم راه اندازی شده تا اگر نکات فنی در ساختمانی رعایت نشد، شهروندان بتوانند موارد را در سامانه منعکس کنند تا به سرعت مورد رسیدگی قرار گیرد.


گالری