نشستی به منظور ساماندهی مدارس غیر انتقاعی به لحاظ استحکام بنا و رعایت استاندارهای لازم در ساختمان های آموزشی با مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس استان در محل سازمان برگزار شد و اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین خواستار انعقاد تقاهم نامه ای برای استفاده از ظرفیت های این سازمان در رسیدگی به وضعیت مدارس غیر انتفاعی شدند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در این نشست با تبریک سال نو اظهار کرد:  باتوجه به اینکه برخی از مدارس غیر انتفاعی استان فاقد ایمنی و  استحکام بنا هستند، در صدد هستیم با تعامل با اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان نسبت به ساماندهی  این مدارس به لحاظ ضوابط و قوانین لازم در زمینه ساخت و ساز فضاهای آموزشی با این دستگاه همکاری نماییم.  

مهندس مجابی با تاکید بر انجام کار مطالعاتی بر روی مدارس غیر انتفاعی موجود در استان بیان کرد: متاسفانه  این مدارس علاوه بر استحکام بنا در زمینه های دیگر هم نیاز است که  مورد بازنگری قرار گیرند چراکه  در مواردی راه پله ها نیز استاندارد های لازم را ندارند و گاهی این مدارس فاقد نور کافی هستند.

وی بیان کرد: نظام مهندسی ساختمان قزوین این آمادگی را دارد که مدارس غیر انتفاعی موجود در استان را به لحاظ استحکام بنا مورد ارزیابی قرار دهد و درباره جابجایی یا بازسازی آن ها تصمیم گیری کند تا در آینده مدارسی ایمن و دارای ساختمان هایی با رعایت استاندارهای لازم داشته باشیم.

مدارس غیر انتفاعی فضاهای فیزیکی مناسب ندارند

مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس استان نیز در این نشست اظهار کرد: متاسفانه مدارس غیردولتی امروزه در سطح کشور به  دلیل عدم برخورداری از فضاهای فیزیکی مناسب به معضل تبدیل شده اند وهیچ سازو کاری برای آن وجود ندارد و این روند خوبی نیست.

عسگر علی جوانبخت  با بیان این که در حال حاضر 21 هزار دانش آموز در مدارس غیردولتی مشغول به تحصیل هستند و سالیانه 80 میلیارد به دولت هزینه پرداخت می کنند؛ عنوان کرد: استان قزوین دارای   259 مدرسه غیردولتی است که از این تعداد تنها 30 تا 35 مورد به لحاظ استحکام بنا مورد تایید هستند و مابقی به صورت استیجاری فعالیت می کنند.

وی تصریح کرد: در زمینه تایید فضای فیزیکی برای راه اندازی مدرسه غیر انتفاعی باید ساز و کارهایی وجود داشته باشد که این ساختمان ها  بر اساس ضوابط آموزشی احداث شوند تا ایمنی و رفاه دانش آموزان تامین شود.

این مسوول اضافه کرد: با توجه به اطمینانی که به سازمان نظام مهندسی ساختمان داریم انتظار می رود کارشناسان آن در زمینه تایید استحکام بنا با ما همکاری کنند. 

جوانبخت خاطر نشان کرد: وقتی معتقد هستیم که دولت باید تصدی گری را کنار بگذارد نیاز است بسترهایی مهیا شود تا اهداف مورد نظر محقق شود.

وی همچنین یادآور شد: هر توافقی  که با نظام مهندسی ساختمان نیز صورت گیرد باید مقام های بالادستی  به و یژه استاندار و  دادستان در جریان قرار گیرند تا  حدودی را همه بپذیرند و بر اساس آن برنامه تعریف کنند که در اجرا با مشکلاتی روبرو نشویم. 

امنیت جانی دانش آموزان در مدارس غیر انتفاعی باید تضمین شود

 نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در این نشست بیان کرد: درزمینه رعایت اصول ساخت و ساز برای مدارس غیر انتفاعی تنها جنبه ایستایی ملاک نیست در این بناها باید رعایت اصول بهداشتی ساختمان ، معماری،  شهرسازی و ترافیک آن ها نیز مورد توجه قرار گیرد.

مهندس عباس وثیق نیا همچنین با بیان این مطلب که بیشتر مدارس غیر انتفاعی در واحدهای مسکونی  مستقر هستند، تاکید کرد: باید تصمیم های کارشناسانه ای گرفته شود که این مدارس در فضاهایی استاندارد فعالیت کنند تا  امنیت جانی دانش آموزان تامین شود.


گالری