حوزه معماری نیازمند گفتمان مشترک است.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه تهران، به منظور بهبود کیفیت زندگی باید درحوزه معماری گفتمان مشترک و مطالبه گری در زمینه حقوق شهروندی صورت گیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ اولین نشست از سلسله نشست های هویت قزوین به مناسبت بزرگداشت روز معمار به همت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد. در این نشست که باحضور رییس سابق  پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، مدیر کل میراث فرهنگی استان، مدیرکل راه و شهرسازی استان، اعضای هیأت مدیره و مهندسان معمار سازمان نظام مهندسی ساختمان در سالن شهید بهشتی قزوین برگزار شد در آن بر نقش معماری در حقوق شهروندی تاکید شد.

محمد سعید ایزدی در این مراسم اظهار کرد: برای آنکه وضعیت معماری و کیفیت زندگی در کشور مورد گفت و گو و هم اندیشی قرار گیرد باید از همه اندیشه های داخلی و خارجی استفاده شود.

ایزدی با بیان اینکه امروز در جامعه معماری باید به یک هم افزایی و گفتمان مشترک برسیم، تاکید کرد: آنچه امروز بیش از همه در حال از دست رفتن بوده، میراث فرهنگی گذشتگان است که به آن توجهی نمی شود.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: تعریض خیابان، تفکرات سوداگرانه و توجه به حوزه ماشینی به جای روح انسانی موجب می شود که امروز همچون گذشته درگیر آفت نوگرایی بی منطق باشیم.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به حمایت سازمان های مردم نهاد قزوین از فرهنگ ایرانی و اسلامی خاطر نشان کرد: این موضوع از یک جریان فکری سازمان مردم نهاد در استان قزوین شروع شد که به حفظ باغستان و هویت اصیل قزوین تاکید داشت و امروز باید قدردان آنها بود.

ایزدی با بیان این که سازمان های مردم نهاد نیازمند تقویت هستند و باید در نشست های تخصصی از دانش و تجربه‌های  آنها به خوبی بهره گرفت؛ افزود: اگر امروز بپرسید بهترین اقدام برای ارتقای حوزه معماری و شهرسازی در کشور چیست؟ باید گفت، آگاهی بخشی به جامعه و افزایش مطالبه گری فضای معمارانه در جامعه بهترین اقدام در این زمینه است که اکنون در جامعه وجود ندارد.

ایزدی بیان کرد: امروز نشست‌های تخصصی باید به صورت هدفمند بررسی و مشکلات و مسائل روز معماری را در دستور کار قرار دهند چرا که  افزایش گفت و گو و اطلاع رسانی در حوزه معماری می تواند به ارتقای کیفیت حوزه معماری و شهرسازی منجر شود.

وی خاطرنشان کرد: افزایش کیفیت و سبک زندگی بیش از همه در اصول معماری مهم است و شاید این جلسات بهانه‌ای باشد تا حوزه معماری و شهرسازی با گفت و گو در جامعه رشد کند.

ایزدی همچنین یادآور شد: تنها معماران نیستند که خالق فضا هستند و تمام افراد جامعه و مسئولان می توانند در ساخت فضا نقش بسزایی داشته و برای توسعه آن تلاش کنند.

ایران در معرض تهدید تغییرات اقلیمی است

رییس سابق پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز دیگر سخنران این مراسم بود که درسخنانی بر انطباق سبک زندگی ایرانی با تغییرات اقلیمی تاکید کرد.

محمد بهشتی با بیان اینکه با وجود ویژگی های خاص سرزمین ایران به لحاظ تغییرات اقلیمی باید سبک زندگی و معماری ایرانیان بر پایه آن تنظیم شود؛ اظهارکرد: ایران از نظر اقلیمی یک سرزمین بی قرار است و حرکت، اختلاف دما و نوسانات متعددی در آن وجود دارد که اگر منطبق با آن حرکت نکنیم، هنگام بلایای طبیعی در مقایسه با کشورهای هند، چین، مصر خسارات بیشتری را متحمل خواهیم شد.

وی با بیان اینکه انسان کنونی به اعتبار فناوری، پیوندهای خود را با طبیعت قطع کرده است، تصریح کر: در دوران گذشته باغداران و معماران هیچ گونه نگرانی از بروز سیل نداشته و از سیلاب برای عمران و آبادانی استفاده می کردند، اما اکنون وقوع یک سیل کلی خسارت به کشور وارد می کند.

رییس سابق پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به این که  سبک زندگی ما متاسفانه منطبق بر یک سرزمین بی قرار شکل نگرفته و همواره تلاش کردیم همانند سرزمین های آرام رفتار کنیم؛ افزود: زندگی در یک کشور بی قرار نیازمند قواعد و ویژگی های خاصی است و باید با ایجاد پیوندهایی مرتبط و موثر قوانین اثبات شده ای را انتخاب کرد.

رییس سابق پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بیان کرد: آستانه تحمل ایران در حال اتمام است و ما بر سر دو راهی قرار داریم که یا منطبق بر سرزمین بی قرار رفتار کنیم و یا اینکه خسارات مالی و جانی بیشتری را به جان بخریم.

بهشتی با بیان اینکه ایران در معرض تهدید تغییرات اقلیمی قرار دارد، خاطر نشان کرد: امروز انطباق با شرایط اقلیمی و استفاده از یک مدیریت راهبردی جامع می تواند بخش اعظمی از مشکلات جامعه را برطرف کند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: حفظ هویت قزوین نیازمند کسانی است که قزوینی باشند چون تا انسان خود را اهل سرزمینی نداند امکان عمران و آبادانی آن وجود نخواهد داشت.

حقوق شهروندی باید در ساختمان رعایت شود

نایب رییس سازمان نیز در این مراسم با اشاره به نقش معماری در حقوق شهروندی اظهار کرد: ساختمان یک موجود زنده است و باید ارزش های معماری و شهرسازی ایرانی- اسلامی در آن  به گونه ای جاری باشد تا بتواند فرهنگ دیرینه ایران اسلامی را به نمایش بگذارد و همچنین معماری ساختمان ها  باید به گونه ای باشد که حقوق شهروندی در آن به خوبی رعایت شوند.

مهندس عباس وثیق نیا تصریح کرد: در قرن هشتم در برخی نقاط مانند شمال آفریقا رعایت اصولی که بر اساس آموزه های اسلامی شکل گرفته باشد در معماری ضروری بود و مهمترین این اصول موضوع لاضرر و لا ضرار، حریم فضای خانه، حق انتفاع ، حق رعایت همسایه و محوطه بیرونی بود.

این مسئول در معرفی تشکیلات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین بیان کرد: این سازمان 9 هزار و 650 نفر عضو دارد که 20 درصد آن را خانم ها تشکیل می دهند.  و هدف از تشکیل آن در کشور حفظ ارزش‌های معماری و شهرسازی ایرانی- اسلامی است که باید با برنامه‌ریزی مناسب برای دستیابی به این هدف اقدام شود.

وثیق نیا یادآور شد: تعداد معماران موجود در قزوین نیازمند برنامه ریزی جدی است و لازم است که بر اساس دغدغه مقام معظم رهبری و رییس جمهوری گام های اساسی برای ساماندهی و رفع مشکلات حوزه معماری و شهرسازی برداشته شود.

 وی خاطر نشان کرد: چنانچه به دنبال توسعه پایدار و کلان نگری به شهرها هستیم باید برمبنای هویت ایرانی و اسلامی درباره آن ها تصمیم گرفته شود.

تبیین هویت قزوین باید به سرمایه اجتماعی تبدیل شود

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع و گردشگری استان نیزدر سخنانی با تبریک روز معمار به تشریح اهداف سلسله نشست های هویت قزوین پرداخت و افزود: سعی ما با برگزاری این نشست ها استفاده از ظرفیت متخصصان و صاحب نظران این حوزه است تا بهره گیری از دانش آن ها، هویت قزوین را تبیین کنیم و آن را به یک سرمایه اجتماعی تبدیل کنیم.   

مهندس جلالی رییس کمیسیون تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی استان نیز در سخنانی به تشریح اهداف و رویکردهای مهم این کمیسیون پرداخت وافزود: انعقاد تفاهم نامه میان میراث فرهنگی و و سازمان، برگزاری مسابقات معماری، برگزاری سلسله نشست های تخصصی به منظور اعتلای معماری، مناسب سازی ساختمان ها و معابرشهری، هماهنگی با سایر گروه‌های تخصصی برای تبادل اطلاعات ازجمله اقدامات این کمیسیون بوده است.


گالری