بستر فعالیت مجریان ساختمانی محدود است

اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین به منظور ارتقاء عمر مفید ساختمان و رعایت فاکتورها و شاخصهایی که در قانون نظام مهندسی ساختمان تاکید شده مانند امنیت، آسایش رفاه و مباحث اقتصادی با مدیرکل بازرسی استان دیدار کردند و خواستار همراهی این دستگاه در اجرای قانون مقررات ملی ساختمان شدند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در این نشست با معرفی قانون مقررات ملی ساختمان و ضرورت اجرای آن در ساخت و سازها اظهار کرد: بر اساس قانون تمامی مهندسان باید به اجرای این قانون اهتمام ویژه داشته باشند چرا که در ارتقاء عمر مفید ساختمان و آسایش رفاهی بهره برداران موثر است.

مهندس مجابی با بیان این که سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در رشته های 7 گانه مهندسی بیش از 10 هزار نفر عضو دارد و تا کنون در انجام وظایف به خوبی ایفای نقش کرده، تصریح کرد:  در ارزیابی های صورت گرفته این سازمان 6 سال متوالی در حوزه های مختلف رتبه های برتر ملی و استانی را در زمینه اجرای مقررات ملی ساختمان  کسب کرده البته این موفقیت ها در پی همدلی و تعامل دستگاه های مختلف اجرایی و مشارکت تمامی اعضاء ایجاد شده است.

او با بیان این که در حال حاضر اهتمام هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان بر بهره گیری از مجریان در اجرای پروژه ها است، عنوان کرد: خدمات مهندسی در سه حوزه در صنعت ساختمان طراحی، نظارت و مجری ارایه می شود که این افراد از طریق آزمون ورود دارای این صلاحیت می شوند و به منظور حفظ حقوق بهره بردار هر مهندس اجازه دارد تنها در یک رشته فعالیت کند.

 این مسوول با بیان این که وزیر سابق راه و شهرسازی بخشی از و ظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان را کاهش داد که با مخالفت هایی نیز روبرو شد، اضافه کرد: در حوزه نظارت مهندسان به منظور حفظ کیفیت ساختمان و رعایت حقوق بهره بردار ایفای نقش می کنند و بر اساس قانون هیچ گونه مداخله و مراوده مالی میان سازندگان، ناظر و کارفرمایان نباید روی دهد، سازندگان نیز اگر بناست به عنوان مجری ورود کنند صلاحیت آن باید از سوی راه و شهرسازی تایید شود.

 مجابی خاطر نشان کرد: براساس قانون هر ساختمانی باید توسط افراد ذیصلاح اجرا شود، وزارتخانه نیز بر این موضوع تاکید داشت، ابتدا این کارهم در قزوین بومی سازی شد، ولی پس از چندی سیاست استان بر این شد که مجریان باید در ساختمان هایی با متراژ بالا و دست کم بیش از 500 متر آن هم در شهرهای درجه یک همچون قزوین و محمدیه حضور داشته باشند که منجر به بروز برخی نارضایتی ها شد. 

 او یادآور شد: در سال 95 بر اساس این سیاست 4 هزار 700 پروژه در استان به ثبت رسید که شرایط برخورداری از مجریان ذیصلاح را داشتند ولی از این میزان تنها 500 پروژه دارای مجری بودند و این نشان می دهد که مابقی ساختمان هایی که احداث شده کیفیت لازم را ندارند و خطرات زیادی  ساکنان آنها را تهدید می کند.

سازمان نظام مهندسی ساختمان در مسیر ترقی حرکت کرده است   

 رییس اداره کل بازرسی استان نیز در این نشست با تاکید بر این که  مباحث زیست محیطی و توجه به سیما ومنظر شهری در ساخت و سازها حایز اهمیت است، اظهار کرد: متاسفانه در شهر قزوین شاهد هستیم در ساختمان های جدید که قیمت بالایی هم دارند نماهای بدی به کار برده شده که شایسته شهر شبه مدرن قزوین نیست.

 آقا علیخانی تصریح کرد: برای آنکه در انجام کارها بتوانیم به موفقیت های لازم دست پیدا کنیم باید بر انجام وظایف خود باز نگری هایی داشته باشیم و ضعف ها را به گونه ای کاهش دهیم که شهروندان احساس کنند، سازمان های تخصصی به دنبال اصلاح ضعف ها هستند و اصل جهت و مسیر را به درستی طی می کنند.

 او با بیان این که اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان در سطح کشور روبه رشد بوده و عملکرد مثبتی داشته، عنوان کرد: با توجه به نقش موثر این سازمان در کیفیت ساختمان تعامل و همراهی با آن ضروری است، البته در این میان مسوولان سازمان نظام مهندسی نیز باید با سازندگان نیز تعامل بیشتری داشته باشد و بستر فعالیت را برای آن تسهیل کند.

آقاعلیخانی با بیان این که اغلب بهره برداران نسبت به مباحث کیفی، تاسیساتی و ایمنی ساختمان اطلاعاتی ندارند، اضافه کرد: متاسفانه اغلب بهره برداران تنها به قیمت ساختمان توجه دارند و مطالبه‌ای در زمینه کیفیت ندارند درحالی که نظام مهندسی ساختمان  باید برای فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به شهروندان برای ارتقاء کیفیت ساخت وسازها تلاش کند تا این مهم به مطالبه عمومی تبدیل شود.

 او خاطر نشان کرد: اداره‌کل بازرسی به منظور حفظ جان و مال شهروندان در مواقع بحرانی حمایت های لازم را از سازمان نظام مهندسی ساختمان خواهد داشت؛ در حوزه کیفیت بخشی به ساختمان ها نیزبه گونه ای گام برمی دارد که با تنش های کمتریی روبروشویم.

 مهندس پرویز حسینی، عضو هیأت مدیره سازمان نیز دیگر سخنران این نشست بود که در سخنانی با تاکید بر توجه به صلاحیت حرفه ای پیمانکاران اظهارکرد: استفاده از مجریان در پروژه ها مغفول مانده و امیدواریم گسترش پیدا کند به گونه ای که شاهد افزایش هرچه بیشتر ساختمان ها باشیم.

 او با تاکید بر این که حضور مجریان ذیصلاح در پروژه ها ارتقاء کیفی ساختمان ها را به همراه داشته است، افزود: در حوزه حقوق دولتی نیز برای ساختمان ها مالیات هایی تعیین شده و این اعمال قانون و مالیات بر ارزش افزود باید صورت گیرد.

قزوین استان پیشرو در بهره گیری از مجریان ذیصلاح

مهندس ساعد معارفی نیز در این نشست با تاکید بر این که سازمان نظام مهندسی موظف به اجرای  قانون مقررات ملی ساختمان و بهره گیری از مجریان ذیصلاح است، اظهار کرد: موضوع نظارت اهمیت بسزایی دارد و در قانون نظام مهندسی ساختمان که مصوبه مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بر ایجاد ایمنی و حفظ حقوق بهره برداران تاکید شده است.

 او افزود: در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و شیوه نامه ماده 33 مباحث حوزه اجرا ساختمان به صراحت اعلام شده و استان قزون نیز از اولین استان هایی بوده که در زمینه بهره گیری از مجریان ذیصلاح آن هم به منظور حفظ حقوق بهره برداران پیشگام شده است.

وی با تاکید بر این که با راه اندازی بخش مجریان ذیصلاح، انقلابی درجهت حفظ حقوق بهره برداران ایجاد شد، اضافه کرد: با راه اندازی این مبحث افزایش کیفیت ساخت و  ساز، افزایش منافع بهره برداران را شاهد بودیم، ولی اراده عمومی برای پیشرفت این سیاست وجود نداشت و در این باره سازمان نظام مهندسی ساختمان با محدودیتهایی روبروشد.  

 معارفی با بیان این که استان قزوین در زمینه اجرای طرح مجریان ذیصلاح در کنار استان های دیگر در کشور پیشرو بوده، خاطرنشان کرد: انتظار می رود، اداره کل بازرسی در این باره سازمان نظام مهندسی ساختمان را همراهی کند تا بتواند قانون مقررات ملی ساختمان را به خوبی پیاده سازی کند و این روند حرکت روبه جلو در انجام وظایف ادامه یابد.

 مهندس شعبانیان نیز در این نشست قانون گریز بودن دستگاه های اجرایی را از مشکلات استان در حوزه مجریان ذیصلاح برشمرد و اظهارکرد: به منظور ساماندهی مجریان ذیصلاح باید تمامی مراحل ساخت ساختمان ها توسط مجریان ذیصلاح انجام شود در این صورت تخلفات ساختمانی نیز کاهش می یابد.

 او اضافه کرد: بطور مثال بی توجهی به درز انقطاع نیز از جمله مواردی است که منجر به ایجاد خسارت به هنگام زلزله می شود، ولی اجرای آن در قزوین به درستی صورت نمی گیرد که خوشبختانه سال گذشته در هیأت چهارنفره مصوب شد که این مهم در استان قزوین اجرایی شود.

شعبانیان خاطر نشان کرد: چنانچه همراه با اجرای درزانقطاع در ساختمان ها موضوع بهره گیری از مجریان ذیصلاح نیز در استان اجرایی شود بدون شک کاهش تخلفات ساختمانی و کیفیت ساخت و ساز را شاهد خواهیم بودیم.

مهندس نظری زاده نیز با اشاره به نقش مهندسان ذیصلاح در حوزه تاسیسات ساختمان اظهار کرد: تاسیسات بخش زنده ساختمان است . در ایجاد آسایش بهره برداران اهمیت زیادی دارد از این رو معتقد هستیم در ساختمان تاسیسات مناسب و مصالح استاندارد باید با دقت انجام گیرد.

 او یادآورشد: از آنجایی که در اجرای پروژه ها  ناظران مقیم و مجریان ذیصلاح نداریم، امکان تخلف در ساخت وسازها افزایش می یابد در این باره باید اصلاحاتی صورت گیرد به گونه‌ای که مجریان ذیصلاح تا پایان مراحل ساخت و ساز در پروژه ها حضور داشته باشند.


گالری