فعالان حوزه ساخت وساز نیازمند آموزش‌های تخصصی هستند

تعامل میان سازمان نظام مهندسی ساختمان، اداره کل راه وشهرسازی و سازمان آموزش فنی و حرفه ای از طریق برگزاری دوره های آموزشی و آزمون های تخصصی در بهره گیری از افراد متخصص در حوزه ساخت وساز تاثیر بسزایی دارد.

به گزارش روابط عمومی، این تاکید رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان در نشست مشترک با رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان بود.

به گفته مهندس سیدکاظم مجابی  ساختمان محصولی با ویژگی های خاص است از این رو باید در تمامی حوزه‌ها شامل: طراحی، اجرا، نظارت و بهره برداری توسط  افراد متخصص ساخته شود.

 او با بیان این که با راه اندازی سازمان نظام مهندسی ساختمان گام‌های موثری در زمینه ارتقاء کیفیت ساختمان ها برداشته شده، ولی تا رسیدن به هدف اصلی فاصله زیادی داریم، عنوان کرد: تعامل سازنده میان دستگاه های اجرایی و جلوگیری از فعالیت افراد غیر حرفه ای می تواند در بهبود، تسهیل و تسریع کارها موثرواقع شود.  

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان با تاکید بر این که بهره برداران اصلی ساختمان مردم هستند از این رو کیفیت و عمر مفید ساختمان باید افزایش پیدا کند تا از هدررفت سرمایه آن‌ها جلوگیری بعمل آید، تصریح کرد: متاسفانه قیمت ساختمان‌های موجود ما با کیفیت آن‌ها تطابق ندارد، ولی به دلیل نبود قوانینی برای قیمت گذاری و عدم ضرورت توجه به کیفیت در قیمت‌گذاری ساختمان، همچنین  قیمت گذاری ساختمان براساس منطقه آن هم بدون توجه به کیفیت ساختمان موجب تضییع حقوق مهندسان، نادیده گرفته شدن خدمات فنی و منهدسی و نارضایتی بهره برداران شده است.

مجابی نهادیه کردن خدمات مهندسی را از سیاست‌های هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین عنوان کرد و افزود: تحقق این هدف با اهتمام ویژه به بهره گیری از مجریان ذیصلاح، استفاده از کارگران دارای صلایت حرفه‌ای و برخورد با مجریان غیرواقعی امکان پذیر است.

او اضافه کرد: در این زمینه افراد غیرحرفه ای شناسایی شده‌اند که برخی از آن ها تعلیق و برخی دیگر نیز درحال تعلیق شدن هستند و این سیاست موجب شده افرادی که خدمات فنی و مهندسی را باور نداشتند نتوانند در حوزه ساخت و ساز از مجریان صوری و غیرواقعی استفاده کنند از این رو خدمات به صورت واقعی شد.

 این مسوول بیان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان آمادگی دارد با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای ارایه آموزش های تخصصی به فعالان حوزه ساخت وساز را در دستور کار قرار دهد در این صورت بهره گیری ازکارگران دارای کارت مهارت در اولویت قرار می گیرد.

او با تاکید بر تغییر نگاه شهروندان نسبت به ضرورت ارتقاء کیفیت ساختمان عنوان کرد: دفتر مشاوره شهروندان به منظور برقراری ارتباط بیشتر با آن ها و ارتقاء دانش شهروندان نبست به بازار ساخت و ساز به زودی در این سازمان راه اندازی می شود چراکه مطالبه گری عمومی موجب می شود مهندسان را در انجام وظایف تخصصی بیشتر احساس مسوولیت کنند. 

کارگران ساختمانی  آموزش می بینند

مدیرکل سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور نیز در این نشست اظهار کرد: ارتقاء کارگران ساختمانی در دستور کار بود، ولی این هدف با جدیت پیگیری نشد وانتظار می رود، انجام آن با همکاری شورای فنی الزامی شود.

 حجت الله امینی اضافه کرد: تحقق این سیاست با تعامل راه شهرسازی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سازمان نظام مهندسی ساختمان و فنی حرفه ای امکان‌پذیر است.

او با بیان این که سازمان فنی و حرفه ای قزوین آمادگی را دارد در زمینه ارایه آموزش‌های تخصصی به کارگران ساختمانی  با سازمان نظام مهندسی همکاری لازم را داشته باشد، افزود:  این سازمان می تواند برای کارگران ساختمانی دوره‌های آموزشی برگزار کند آن هم به گونه ای که ظرف مدت یک سال تمامی این افراد از آموزش‌های لازم برخوردارشوند و از ورود افراد غیر حرفه‌ای به حوزه ساخت وساز جلوگیری شود.

 


گالری