مهرماه، نمایشگاه صنعت ساختمان در قزوین برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی‌، از آنجایی که بناست مهرماه سال جاری نمایشگاه صنعت ساختمان با حضور شرکت‌های تولیدکننده، انبوه‌سازان و فعالان این صنعت و بارویکردهای فنی، ترویجی- آموزشی و جانبی توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در قزوین برگزار شود به همین منظور نشست هماهنگی با حضور متولیان صنعت ساختمان در محل سازمان برگزار شد.

رییس سازمان نظام مهندسی استان در این نشست با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: این نامگذاری‌ها به منظور یادآوری و تعیین سیاست‌های راهبردی است که دستگاه‌های اجرایی متعهد شوند در آن حوزه فعالیت‌ها را پررنگ جلوه دهند و در آن محور حرکت کنند.

مهندس سید کاظم مجابی تصریح کرد: در حوزه صنعت ساختمان مدت زمان زیادی است که سازمان نظام مهندسی ساختمان براساس رسالت اصلی خود در زمینه خدمات فنی کار می‌کند؛ همگی نیز اذعان داریم که این خدمات جوابگوی کیفیت صنعت ساختمان نیست و باید اقدامات بیشتری صورت گیرد.

وی با تاکید بر این که توجه به کیفیت مصالح و استفاده از مصالح استاندارد یکی از ارکان اصلی صنعت ساختمان به شمار می‌رود؛ بیان کرد: در این راستا بیش از 10 سال است که کمیته مصالح ساختمانی در سازمان نظام مهندسی قزوین راه اندازی شده و این کمیته سعی کرده، مشکلات موجود و استانداردهای لازم در زمینه تولید مصالح ساختمانی را مطرح کند و سایر متولیان عرصه ساخت و ساز و بهره‌برداران را به رعایت این ضوابط ملزم کند.

 او با بیان اینکه نمایشگاه‌های تخصصی ساختمان می‌توانند در ارایه محصولات با کیفیت و آگاهی بخشی به شهروندان برای بهره‌گیری از این محصولات بسیار اثربخش باشند، عنوان کرد: سال‌های متوالی است که نمایشگاه صنعت ساختمان در استان برگزار می‌شود، ولی از کیفیت خوبی برخوردار نبوده تا این که سال گذشته به این نتیجه دست یافتیم تنها با تشکیل کمیسیون مطالبات ما محقق نمی‌شود و باید نمایشگاه‌ها توسط افراد اهل فن کنترل شوند.

این مسوول خاطرنشان کرد: افراد اجازه ندارند به هر طریق و با اعمال سلیقه‌های شخصی بدون تعهد نمایشگاه تخصصی ساختمان برگزار کنند، چراکه در نمایشگاه‌های گذشته شاهد بودیم، مصالح فاقد کیفیت و مغایر با ضوابط استاندارد عرضه می‌‌شد.

 رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین با اشاره به اهداف برگزاری نمایشگاه تخصصی ساختمان عنوان کرد: مهمترین هدف ما از برگزاری این نمایشگاه ارائه خدمت به فعالان صنایع ساختمان، بالابردن دانش فنی، ترویج فرهنگ رعایت مقررات ملی ساختمان و حفظ حقوق بهره‌بردار است.

وی افزود: باید سعی کنیم نمایشگاه از کیفیت بالایی برخوردار شود تا از ارایه و عرضه محصول غیر استاندارد در بازار جلوگیری بعمل آید. البته در این باره نهادهای نظارتی و بازرسی نیز می‌توانند به خوبی ایفای نقش کنند.

رییس سازمان نظام مهندسی قزوین خاطرنشان کرد: می‌‌توانیم نمایشگاه‌های فصلی و موضوعی ساختمان را هم با رویکردهای مختلفی برگزار کنیم و باید از همه افرادی که در عرصه صنعت ساختمان فعالیت دارند از تصمیم گیران، فعالان HSE، تولیدکنندگان مصالح، ترویج کنندگان مباحث زیست محیطی برای مشارکت در این نمایشگاه استفاده کنیم.

مجابی با بیان اینکه استان قزوین در حوزه صنعت دارای شرکت‌های تولیدی برجسته و با تولیدات مرغوب در سطح ملی است، اضافه کرد: میان تولیدکننده و مصرف کننده باید ارتباط تنگاتنگی وجود داشته باشد و سازمان نظام مهندسی ساختمان در این زمینه می‌تواند نقش موثری ایفاء کند و حلقه واسط هر دو باشد و نیازهای بازار تقاضا را اطلاع رسانی کند.

وی با بیان اینکه نمایشگاه صنعت ساختمان فرصتی برای برندسازی فعالان این صنعت است، عنوان کرد: باید این نمایشگاه به لحاظ کیفی در سطح بالایی برگزار شود تا با استقبال پررنگ متقاضیان روبرو شود و امتیازی برای مشارکت کنندگان محسوب شود.

این کارشناس حوزه صنعت ساختمان بیان کرد: اگر درست برنامه ریزی کنیم این نمایشگاه می‌تواند یک برند و الگو برای سایر بخش‌ها و استان‌ها شود به همین دلیل با فراخوان گسترده و توجه به محتوی و کیفیت کار باید زمینه حضور شرکت‌های متعددی در نمایشگاه صنعت ساختمان مهیا شود.

این مسوول با بیان این که در برپایی نمایشگاه صنعت ساختمان به دنبال درآمدزایی نیستیم؛ افزود: معرفی صنایع فعال و ترویج مردم در استفاده از مصالح مرغوب و استاندارد، رعایت مقررات ملی ساختمان رویکرد مهم سازمان در برپایی این نمایشگاه است.

مجابی با بیان این که در برپایی نمایشگاه کمیته ارزیابی خواهیم داشت تا بر عرضه محصولات به خوبی نظارت کنند، اضافه کرد: در برگزاری نمایشگاه توجه به نیاز مخاطب و مصرف کننده حایز اهمیت است و سازمان نظام مهندسی ساختمان سعی دارد، بستری برای حضور شرکت‌های برجسته و واحدهای موفق با محصولات استاندارد در این نمایشگاه فراهم کند.

وی با اشاره به این که سازمان نظام مهندسی در برپایی این نمایشگاه عرضه محصولات نوین و مطابق با تکنولوژی جدید را در دستور کار دارد، افزود: این نمایشگاه با برنامه‌های جانبی مهمی‌  همچون دوره‌های آموزشی پیشرفته همراه خواهد بود که می‌تواند در ارتقای سطح علمی و تخصصی مهندسان بسیار موثر واقع شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین همچنین با تاکید بر اینکه استان قزوین ظرفیت‌های خوبی در صنعت ساختمان دارد، یادآورشد: اگر برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم می‌توانیم این توانمندی‌ها را به خوبی معرفی کنیم و برای تولیدات استان در این صنعت بازاریابی داشته باشیم.

نمایشگاه صنعت ساختمان فرصتی برای حفط حقوق بهره بردار است

ساعد معارفی، عضو شورای هماهنگی نمایشگاه صنعت ساختمان نیز در این نشست اظهارکرد: نمایشگاه صنعت ساختمان می‌‌تواند یک الگوسازی برای حفط حقوق بهره‌بردار باشد و در این راستا استفاده از فناوری‌های نوین مهم است، چرا که در عصر کنونی دیگر روش‌های سنتی کاربرد ندارد و ساختمان‌های جدید باید از سیستم‌های به روز و با تکنولوژی مدرن بهره‌مند باشند.

معارفی با بیان این که ترویج آموزش‌ها و فرهنگ سازی اهمیت زیادی دارد، تصریح کرد: رویکرد سازمان تقویت ارتباط نظام مهندسی با دانشگاه، صنعت و شرکت‌های دانش بنیان است تا بتوانیم از ایده‌های برتر در اجرای طرح‌ها استفاده کنیم تا جایگاه نظام مهندسی ساختمان تقویت شود.

نمایشگاه باید دارای کمیته ارزیابی باشد

در ادامه آرین تاجر باشی عضو شورای هماهنگی نمایشگاه صنعت ساختمان نیز در سخنانی بیان کرد: با شناسایی شرکت‌های برتر تولید مصالح ساختمانی و صنایع مرتبط باید بتوانیم گروه‌های مختلفی را برای حضور در نمایشگاه تشویق و ترغیب کنیم.

وی اضافه کرد: برای ایجاد جذابیت در کنار نمایشگاه لازم است استارت‌آپ‌ها، کارگاه‌های آموزشی و برنامه‌های جنبی علمی‌ دیگر هم مورد توجه قرار گیرد.

تاجر باشی تصریح کرد: تشکیل شورای هماهنگی، تشکیل کمیته ارزیابی برای بهره‌گیری از افراد متخصص، دعوت از شرکت‌های دارای تولیدات استاندارد و دارای تاییدیه‌های مسکن و ساختمان، شرکت دانش بنیان فعال در حوزه صنعت ساختمان، ارائه فن آوری های نو بویژه در انرژی‌های پاک، معرفی ساختمان سبز، به جذابیت نمایشگاه اضافه می‌کند.

 دقیقی نماینده شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان نیز در این نشست زمان برپایی نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان را از 16 مهرماه و به مدت 4 روز اعلام و اضافه کرد: تا کنون 12 نمایشگاه تخصصی ساختمان و تجهیزات وابسته در استان برگزار شده است و با توانایی که در سازمان نظام مهندسی ساختمان وجود دارد به طور حتم این نمایشگاه به لحاظ چیدمان غرفه، شناسایی افراد مشارکت کننده از جذابیت بالایی برخوردار خواهد بود.

رحیم زاده نماینده اتاق بازرگانی قزوین هم در این نشست خاطرنشان کرد: سیاست پارلمان بخش خصوصی حمایت از هر گونه کار حرفه‌ای است به همین دلیل از برگزاری نمایشگاه‌های مختلف تخصصی و ارایه مشاوره‌های صادراتی پشتیبانی می‌‌کنیم.

وی با بیان این که 70 درصد از صادرات استان به کشور عراق است، تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه‌ها بستر بازاریابی داخلی و خارجی است و در این نمایشگاه هم باید مشخص شود دنبال معرفی شرکت‌ها هستیم و برای بازاریابی و صادرات همفکری خواهیم کرد.

رحیم زاده یادآور شد: با تشکیل کمیته‌های تخصصی مانند بازاریابی، ثبت نام، اطلاع رسانی و رسانه، فروش و عرضه، باید در مدت زمان باقیمانده برنامه ریزی لازم صورت گیرد تا بتوانیم حضور هیأت‌های خارجی هم داشته باشیم.

وی بیان کرد: دعوت از بازرگانان خارجی و ایرانی، صنعتگران، ارائه مشاوره‌های کارشناسی و تخصصی، بازاریابی، توجه به صادرات از جمله مواردی است که در این نمایشگاه باید مورد توجه قرار گیرد ما نیز در اتاق بازرگانی حمایت‌های لازم را خواهیم داشت.

برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی ازرسالت های سازمان نظام مهندسی ساختمان است

حامد عبدالرزاقی، رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان اداره کل راه و شهرسازی قزوین با اشاره به اهداف قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اظهار کرد: معرفی شرکت‌های صنوف ساختمانی، اعتلای مهندسان، ترویج فناوری‌های نوین از وظایف و قانون نظام مهندسی ساختمان است.

وی با بیان این که برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در رسالت‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان تعریف شده، بیان کرد: این سازمان در راستای وظایف خود از برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان حمایت لازم را خواهد کرد تا این رویداد اقتصادی به خوبی برگزار شود.

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان اداره کل راه و شهرسازی قزوین گفت: نظام مهندسی ساختمان به عنوان حلقه واسط صنعت و بخش دولت می‌تواند در شناسایی توانمندی‌ها نقش آفرین باشد و ابتکار آن‌ها در برگزاری نمایشگاه فعال آن هم برای اولین در کشور بسیار شایسته است.

عبدالرزاقی خاطرنشان کرد: به طور حتم نمایشگاهی که با مشارکت افراد متخصص و حرفه‌ای برگزار می‌شود رویداد نو، تخصصی و متفاوت با سایر نمایشگاه‌ها خواهد بود و از کیفیت خوبی برخوردار خواهد شد.

 وی افزود: از سوی اداره کل راه وشهرسازی پشتیبانی لازم صورت می‌گیرد تا این رویداد تخصصی با کیفیت بالایی برگزار شود و با حضور شرکت‌های موفق در نمایشگاه و ترویج استانداردسازی در ساخت وسازها این رویداد به پایلوت ملی تبدیل شود.

گفتنی است؛ در این نشست شرکت‌کنندگان ایده‌ها و دیدگاه‌های خود را در خصوص برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان، توجه به ایمنی ساختمان، سیستم اعلام و اطفای حریق، برگزاری نمایشگاهی در سطح ملی و کشوری، ترغیب استفاده از مصالح استاندارد و مرغوب، فرهنگ سازی در رعایت مقررات ملی ساختمان، استفاده از انرژی پاک در ساختمان و کاهش هزینه ساخت بناها، معرفی تولیدکنندگان شاخص و توانمند، توجه به آزمایش مصالح ساختمانی، انتشار ویژه‌نامه ساختمان، معرفی واحدهای معتبر و جمع آوری اطلاعات آزمایشگاه‌های همکار، راه اندازی میز خدمت، رسیدگی به مشکلات صنعت ساختمان مطرح کردند.

 


گالری