گذراندن دوره HSE برای تمدید پروانه اشتغال الزامی است

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین از الزام گذراندن دوره HSE در سه حوزه محیط‌زیست، ایمنی و بهداشت و سلامت برای تمدید پروانه اشتغال خبرداد.

به گزارش روابط عمومی‌سازمان، سید کاظم مجابی در سخنانی با تاکید بر الزام گذراندن دوره HSE برای مهندسان حوزه ساختمان اظهارکرد: رویکرد اداره کل راه و شهرسازی استان در موضوع HSE تغییر یافته و از این پس گذراندن دوره HSE برای تمدید پروانه اشتغال الزامی‌است.

وی با بیان اینکه درحال‌حاضر رویکرد اداره کل راه و شهرسازی استان در زمینه HSE‌ مطابق با مبحث 12 قانون مقررات ملی ساختمان است، تصریح کرد: پیشنهاد سازمان نظام مهندسی ساختمان این است که رعایت مباحث HSE تنها به هنگام ساخت مورد توجه نباشد و شاخص‌های مرتبط با HSE به طور کامل در صنعت ساختمان تبیین شود.

 این مسوول با اشاره به شاخص‌های لازم در HSE تصریح کرد: حدود چهار سال است که تشکل‌های مردم نهاد در این‌باره پیگیری‌هایی داشته‌اند و اکنون بناست محورHSE در سه حوزه محیط زیست، ایمنی و بهداشت و سلامت باشد و از طریق این سه محور، شاخص‌های فنی و تخصصی در ساختمان‌ها اجرا شود.

مجابی تشریح کرد: برای اجرای HSE در ساختمان‌ها باید سه کارگروه تشکیل شود و اعضای کارگروه‌ها باید موضوعات فنی و تخصصی مرتبط با این سه سرفصل را تبیین کنند تا بتوانیم در قالب ممیزی ساختمان برای ارزش‌گذاری‌ها بهره بگیریم از سویی دیگر این شاخص‌ها و چک لیست‌ها مبنای ارزیابی قرار گیرند.

 وی گفت: اعضای سازمان که عضو کمیته تخصصی HSE هستند، دوره 64 ساعتی این مبحث را پشت سرگذاشته‌اند، اکنون نیز در کمیسیون تخصصی آن حضور دارند که امیدواریم با این تفکرها بتوانیم در اجرای این موضوع حرکت روبه جلو داشته باشیم و به زودی شاهد اجرای کامل آن در سایر پروژه‌های ساختمانی باشیم.

 این مسوول اجرای کامل HSE را نیازمند توجه و همت دانست و افزود: امروزه اجرای این موضوع در ساخت و سازها، ضرورتی اجتناب ناپذیر است، چرا که در حفظ سلامت جانی و مالی بهره برداران بسیار اثرگذار است.

 مجابی برقراری تعامل و ارتباط بیشتر با شهروندان را از رویکردهای مهم هیأت مدیره این سازمان عنوان و خاطرنشان کرد: سعی ما بر این است که بهره برداران ساختمان‌ها با خدمات فنی مهندسی آشنایی کامل پیدا و دانش آن‌ها در حوزه صنعت ساختمان و بازار تقاضا افزایش پیدا کنند و در ساخت و سازها و خرید ساختمان‌ها این مهم را مطالبه کنند.

وی با اشاره به این که امروزه دانش شهروندان نسبت به مباحث فنی ارتقاء یافته و بازار تقاضا درمسیر مطالبۀ رعایت مقررات فنی در حرکت است، عنوان کرد: خوشبختانه امروزه مجموعه مدیریت شهری نیز بر این موضوع اذعان دارد و اعضای آن معتقد هستند از آنجایی که مجریان خدمات موثر، جامع و کاملی در پروژه‌ها ارایه می‌دهند، حضور آن‌ها از ابتدا تا انتهای پروژه الزامی است. باید از این ظرفیت بهره گرفته شود تا بتوانیم دانش فنی متقاضیان را ارتقاء و رعایت مقررات ملی را در جامعه به خوبی پیاده سازی کنیم.  

رعایت HSE در ساختمان‌ها از حوادث جلوگیری می‌کند

در ادامه این نشست مهندس میرمعزی، عضو کمیسیون HSE نیز با اشاره به سیاست‌های راهبردی این سازمان در حوزه HSE اظهارکرد: با توجه به ضرورت و اهمیت پیاده سازی این مبحث در ساختمان‌ها، انجام بازدید‌های میدانی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی با مشارکت سازمان آتش نشانی، اداره کل مدیریت بحران و دیگر دستگاه‌هایی که می‌توانند در اجرای موضوع HSE اثرگذار باشند را در دستور کار قرار داه‌ایم، ولی تحقق آن نیازمند همدلی و هم‌افزایی است.

وی با تاکید بر توجه به تعمیر و نگهداری‌های ساختمان‌ها پس از اتمام مراحل ساخت به ویژه در حوزه آسانسورها، موتور خانه‌ها و تاسیسات برقی بیان کرد: در حال حاضر بحث اطفاء حریق‌ها و اعلام حریق برای ساختمان‌های بالای پنج طبقه به یک چالش تبدیل شده، چراکه در اغلب ساختمان‌ها این سیستم به درستی کار نمی‌کند، چنانچه مبحث HSE به خوبی در ساختمان‌ها پیاده سازی شود از آنجایی که موضوع نگهداری، سلامت و ایمنی در آن قرار دارد، حل مشکل اطفاء حریق‌ها، اعلام حریق و جلوگیری از حوادث در ساختمان‌ها نیز امکان پذیر است.

 


گالری