رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان از برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی ساختمان در قزوین با هدف جلب رضایت و رعایت حقوق ‌بهره‌برداران این حوزه در مهرماه امسال خبرداد.

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ مهندس سید کاظم مجابی در نشست خبری که به مناسبت روز خبرنگار در محل این سازمان برگزار شد، در سخنانی به تشریح عملکرد این سازمان پرداخت و اظهار کرد: رسانه‌ها زبان گویای مردم هستند و از آنجایی که بهره‌برداران حوزه ساختمان ارتباط مستقیمی با این سازمان ندارند ارتباط رسانه با سازمان کمک می‌کند که حقوق بهره‌برداران تبیین شود.

وی در ادامه با تاکید بر این که مصالح ساختمانی از آیتم‌‌هایی است که در کیفیت و ارتقاء عمر مفید ساختمان اثربخشی زیادی دارد، عنوان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان بر مبنای رسالتی که در زمینه ترویج مقررات ملی ساختمان دارد، برگزاری نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان را در دستور کار قرار داده است.

این مسوول با بیان این که در گذشته نمایشگاه‌های متعددی در حوزه صنعت ساختمان از سوی دستگاه‌های غیر مرتبط در قزوین برگزار شده که اغلب نیز تخصصی نبوده، تصریح کرد: شناسایی تولید‌کنندگان مجهز به تکنولوژی نوین، عرضه مصالح ساختمانی استاندارد، حمایت از فعالان صنعت ساختمان از مهمترین اهداف مهم برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان در استان قزوین به شمار می‌رود و امیدواریم با رضایت بهره‌برداران و ایفای حقوق آن‌ها همراه باشد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان این‌که نمایشگاه تخصصی ساختمان از ۱۶ تا ۱۹ مهرماه امسال، مصادف با هفته استاندارد و در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی قزوین برگزار می‌شود، عنوان کرد: این نمایشگاه بناست در مساحتی بالغ بر 2 هزار مترمربع و با مشارکت 80 شرکت‌کننده برگزار شود؛ البته از حضور تولیدکنندگان خارج از استان هم بهره‌مند خواهیم شد.

مجابی با تاکید بر این‌که رویکرد اصلی نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان توجه به کیفیت است و درآمدزایی و بهره‌وری اقتصادی در آن مد نظر نیست، عنوان کرد: به منظور جلوگیری از ورود مصالح غیراستاندارد و عرضه محصولات با کیفیت در این نمایشگاه کمیته ارزیابی تشکیل شده تا تنها محصولات تولید شده مطابق با تکنولوژی نوین و با کیفیت بالا در این نمایشگاه عرضه شود.

وی با بیان این که در استان قزوین ظرفیت‌های زیادی در حوزه تولید محصولات مرتبط با صنعت ساختمان وجود دارد، خاطرنشان کرد: این نمایشگاه کمک می‌کند که ظرفیت‌های تولیدی این حوزه در سطح ملی به بازارهای هدف معرفی شوند.

راه اندازی دفتر خدمات مشاوره شهروندان برای اولین بار در کشور

این مسوول یادآورشد: اغلب ‌بهره‌برداران نسبت به حقوق خود در ساختمان و استفاده از مصالح با کیفیت آشنایی ندارند در حالی‌که افزایش عمر مفید ساختمان به حفظ سرمایه‌های ‌بهره‌برداران کمک می‌کند.

مجابی در ادامه سخنانش با اشاره به راه‌اندازی دفتر خدمات مشاوره شهروندان برای اولین بار در کشور توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین ابراز کرد: با توجه به موجود بودن بانک اطلاعاتی و شناسنامه واحدهای احداث شده در سازمان، مراجعه‌کنندگان و ‌بهره‌برداران ساختمان‌ها می‌توانند با مراجعه حضوری یا از طریق تماس با شماره تلفن 3242 اطلاعات لازم در خصوص وضعیت منازل و ساختمان‌های مورد نظر را رایگان دریافت کنند.

وی تاکید کرد: قزوین در زمینه راه‌اندازی دفتر مشاوره خدمات شهروندان به عنوان پایلوت کشوری ورود کرده از ین رو نیازمند حمایت رسانه‌ها هستیم تا این ایده به نتیجه برسد.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان قزوین همچنین با اشاره به تعرفه توزیع نظارت و ضرورت حضور مجریان تا پایان مرحله نازک‌کاری در ساختمان‌ها خاطرنشان کرد: استفاده از مهندسان در صنعت ساختمان، هزینه‌ها را بالا نمی‌برد بلکه موجب کاهش هزینه‌ها و افزایش عمر ساختمان می‌شود؛ از این رو انتظارمی رود وجود مهندسان ناظر و مجریان ذیصلاح در ساختمان‌ها جدی تلقی شود.

صرفه جویی 10 هزار میلیارد تومانی درصورت استفاده از مصالح استاندارد

نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین نیز در این نشست با بیان این که تعداد واحدهای مسکونی در کشور بیش از خانواده‌ها است، اظهارکرد: براساس آمارهای دفتر اسناد و مسکن وزارت راه و شهرسازی، برای حدود ۲۵ میلیون خانوار ایرانی ۲۷ میلیون بنا احداث شده است که این روند باید اصلاح شود.

عباس وثیق نیا مهمترین وظیفه این سازمان را براساس قانون، ارتقاء سطح کیفی زندگی شهروندان عنوان و اضافه کرد: گرچه اغلب ساختمان‌های ساخته شده نسبت به ۲ یا سه دهه گذشته بسیار مقاو‌ تر هستند ولی تا رسیدن به حد ایده‌آل فاصله زیادی داریم.

وی با بیان این‌که عمر مفید ساختمان در ایران 25 سال است، درحالی که این میزان در کشورهای پیشرفته بیش از یکصد سال برآورد شده، بیان کرد: در صورت استفاده از مصالح استاندارد، به ازای هر سال افزایش طول عمر ساختمان، سالیانه 10 هزار میلیارد تومان صرفه جویی در کشور صورت می‌گیرد.

حقوق بهره‌بردار در حوزه صنعت ساختمان باید حفظ شود

مدیر اداری و روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز دیگر سخنران این نشست بود که در سخنانی با اشاره به رسالت اصحاب رسانه در انعکاس واقعیت‌ها اظهارکرد: خبرنگاری حرفه آمیخته به عشق و توام با حقیقت و شجاعت است، همچنین معتقد هستیم که وظیفه و رسالت یک خبرنگار اعتقاد به حقیقت‌ها است.

ساعد معارفی با بیان این‌که اولویت اصلی سازمان نظام مهندسی ساختمان حفظ حقوق بهره‌بردار

در حوزه صنعت ساختمان است، تصریح کرد: این سازمان در راستای تحقق این سیاست برنامه‌های متعددی دارد تا از این طریق عمر مفید ساختمان نیز در استان افزایش پیدا کند و شاهد صرفه جویی در هزینه‌های بهره‌برداران باشیم.

در پایان این مراسم  با اهداء لوح سپاس و هدایایی از خبرنگاران فعال در حوزه صنعت ساختمان تجلیل شد.


گالری