به ابتکار سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین،

دومین دوره آموزشی شفاف‌سازی دستورالعمل سیما و منظر شهری برگزار شد.

به منظور افزایش کیفیت ساخت و سازهای شهری و نظارت بر اجرای خدمات مهندسان طراح و ناظر معماری، دومین دوره آموزشی تشریح و شفاف‌سازی دستورالعمل سیما و منظر شهری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی‌سازمان؛ این دوره آموزشی با همکاری معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین و اداره کل راه و شهرسازی و با حضور مهندسان ناظر و طراح توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین و در محل سازمان برگزار شد.

در این دوره آموزشی که با تشریح دستورالعمل نما و منظر شهری اختیارات و وظایف کمیته ارتقاء کیفی سیما و منظر شهری و کارگروه سیما و منظر شهرداری در اجرای این دستورالعمل و ضوابط و تعریف نمای اصلی، نمای جانبی، نمای شیشه‌ای پیوسته، نمای شیشه‌ای ناپیوسته و نمای پرده‌ای برای حاضران دوره آموزشی همراه بود، رعایت این دستورالعمل در طراحی، محاسبه، نظارت، اجرا، بهره‌برداری و نگهداری ساختمان‌های واقع در محدوده شهر قزوین، توسط شهرداری قزوین الزامی شد.

معاون شهرسازی ادراه کل راه و شهرسازی استان در این نشست با اشاره به تغییر و تحول‌های روی داده در حوزه معماری شهرها در سده اخیر، عنوان کرد: با ورود تکنولوژی به حوزه معماری در این حوزه در اغلب شهرها تحولات زیادی شاهد بودیم تا آنجایی که بیشتر شهر‌ها به ویژه در قزوین دگرگون شدند.

محسن اسماعیلی با بیان این‌که با ورود تکنولوژی به حوزه معماری، شهرها از الگوهای بومی عبور کردند و دیگر شاهد ساختمان‌های سنتی نبودیم، تصریح کرد: ممنوعیت استفاده از نماهای غیر ایرانی و فاقد هویت که موجب آسیب جدی به فرهنگ و تاریخ معماری ایران اسلامی می‌شود، باید به صورت جدی پیگیری و برای جامعه مهندسان و طراحان و همچنین عموم مردم شفاف سازی و اجرا شود.

وی با اشاره به این‌که در معماری مدرن، طراحی خیابان‌ها به صورت شطرنجی و ساختمان‌هایی با نماهای رو به کوچه و خیابان، جایگزین معماری سنتی و بومی ‌شد، عنوان کرد: ایجاد شکاف میان الگوهای معماری سنتی و معماری مدرن از همین جا روی داد؛ اکنون بازیابی معماری ایرانی در شهرها نیازمند آن است که نماهای غیر ایرانی و فاقد هویت کنار گذاشته شوند و درباره ممنوعیت در اجرای آن‌ها اطلاع رسانی شود.

این مسوول خاطر نشان کرد: با تصویب قانون معماری و شهرسازی در سال 1351 تلاش‌هایی صورت گرفت که شهرسازی و معماری به هم نزدیک شوند و به سمت ساخت ساختمان‌هایی با گونه‌های بومی و مطابق با فرهنگ و هویت ایرانی حرکت کنیم، متاسفانه نه تنها الگوهای طرح جامع و تفضیلی بومی نشدند، بلکه خانه‌ها با معماری بومی نیز ‌تطبیق پیدا نکردند.

اسماعیلی ادامه داد: با وجود تصویب قانون، تشکیل کمیسیون و دبیرخانه ملی سیما و منظر و تعیین ضوابط متعدد برای طرح جامع و تفضیلی، همچنان شاهد هستیم گونه‌ها و ظوابط جدید در بافت‌های قدیم استفاده می‌شود و با واقعیت فاصله زیادی داریم. بنابراین باید تلاش‌هایی صورت گیرد که از این نوع ساخت وسازها جلوگیری بعمل آید.

وی با بیان این‌که اکنون در استان قزوین به لحاظ طرح جامع و تفضیلی غنی هستیم و در این حوزه‌ها کارهای خوبی انجام شده است، بیان کرد: درحال حاضر از 25 شهر موجود در استان برای 23 شهر، طرح جامع و تفضیلی تعریف شده، تنها 2 شهر محمدیه و سیردان این طرح‌ها را ندارند که آن‌ها نیز دارای طرح هادی مصوب هستند.

این مسوول خاطرنشان کرد: اکنون طرح مجموعه‌های شهری 7 شهر در استان را پوشش می‌دهد برای بسیاری از شهر‌ها نیز طرح جامع ناحیه داریم که امیدوارم با این اقدامات شاهد بهبود وضعیت سیما و منظر شهرها باشیم و به معماری دارای هویت نزدیک شویم.

 اسماعیلی با اشاره به این‌که شهرداری قزوین در زمینه اصلاح سیما و منظر شهری و اجرای دستورالعمل‌های آن جلساتی برگزارکرده، نظام مهندسی ساختمان نیز در تشریح این دستورالعمل به خوبی ورود کرده، ابراز کرد: با این مشارکت‌ها به دنبال آن هستیم از کارهای جزیره‌ای فاصله گرفته و اقدام‌های بنیادی زیربنایی انجام شود، تا بتوانیم خلا‌ها و آشفتگی‌هایی که در حوزه سیما و منظر شهری احساس می‌شود، هرچه سریعتر ساماندهی پیدا کنند.

وی با بیان این‌که در شورای فنی برای بحث نماهای رومی‌تصمیم‌های خوبی گرفته شد، ناظران هم اقدام‌های خوبی داشتند؛ ادامه داد: برای ساماندهی سیما و منظر شهرها نیازمند برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هستیم تا بتوانیم در یک فرایندی قانونمند این حوزه را ساماندهی کنیم.

این مسوول با تاکید بر این‌که باید غفلت‌هایی که تا کنون در حوزه معماری شهرها صورت گرفته، جبران شود، گفت: پس از این وظایف مهندسان حوزه ساخت و ساز سنگین‌تر می‌شود و باید با عزمی ‌همگانی تلاش شود که به الگوهای معماری بومی برسیم و آن‌را پس از قزوین به دیگر شهرها تعمیم دهیم و عملیاتی کنیم.

اسماعیلی یاد آور شد: باید تلاش کنیم تا به این رسالت محول شده به مهندسان، جامه عمل بپوشانیم و این فرایندی را که از مسیر خود منحرف شده را به مسیر اصلی بازگردانیم به گونه‌ای که پس از این در ساخت و سازها شاهد رعایت الگو متناسب با فرهنگ ایرانی باشیم.

گفتنی است؛ در این دوره آموزشی توضیحات کاملی درباره الزامات عمومی، رنگ و مصالح، الزامات نمای شیشه‌ای، پنجره، بام، بالکن، تاسیسات، نورپردازی و بهسازی در این دستورالعمل ارائه شد، چراکه طراحی و اجرای نمای ساختمان‌ها باید با منظر شهری و مولفه‌های آن از جمله خیابان، محله، عناصر طبیعی و محیطی، هنجارهای اجتماعی، متناسب و هماهنگ باشد.

در این دوره آموزشی مطرح شد؛ پس از این استفاده از فرم‌های نامتعارف نظیر کشتی، میوه‌ها در طراحی و احداث بناها، ممنوع می‌باشد و رعایت این مصوبه برای دستگاه‌ها، نهادها و سازمان‌های دولتی در اولویت قرار دارد.

 همچنین موضوع درز انقطاع از دیگر موضوعات مهمی بود که در این دوره آموزشی مطرح شد چراکه پوشش درز انقطاع ساختمان از سمت نما الزامی است و سازنده مکلف است حدود درز انقطاع ملک خود را با مصالح مناسب که از لحاظ سازه‌ای به عملکرد درز انقطاع آسیبی نرساند، بپوشاند.

توجه به نورپردازی از دیگر موضوعاتی بود که در این دوره آموزشی به آن پرداخته شد و پیشنهاد شد، طرح نورپردازی همه ساختمان‌های تجاری، ساختمان‌های عمومی، دولتی، مراکز تفریحی و تمامی ساختمان‌های واقع در محدوده‌های مصوب میراث فرهنگی، در قالب طرح سه بعدی با زاویه دید انسانی و در هماهنگی با ساختمان‌های مجاور در صورت وجود به تائید برسد.

در این نشست همچنین عنوان شد، در صورت درخواست نماسازی مجدد و یا ترمیم نمای موجود همه بناها که مشمول ضوابط این دفترچه می‌باشند، باید توسط مالک و مطابق با این دستورالعمل آن هم به گونه‌ای اجرا شود که ارتقای کیفیت سیمای شهری را به دنبال داشته باشد.

در پایان این دوره آموزشی، میان مهندسان و مسوولان پرسش و پاسخی صورت گرفت.


گالری