تبادل تفاهم‌نامه همكاری آموزشی

در حاشیه برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان، تفاهم نامه همكاری میان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با اداره كل آموزش فنی و حرفه ای قزوین به منظور آموزش كارگران و استادكاران ساختمان و ارتقا سطح مهارتی آن‌ها  از سطح سه به دو تبادل شد.

به همین منظور مدیر کل فنی‌وحرفه ای استان در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین اظهار کرد: تا کنون ۵۴ هزار کارگر ساختمانی در استان قزوین در زمینه صنعت ساختمان، مدرک فنی و حرفه‌ای گرفته اند و ۲۱ هزار نفر هم بیمه هستند.

حجت الله امینی در ادامه این گفت‌وگو از اجرای طرح ساماندهی و بکارگیری استادکاران و کارگران ماهر در صنعت ساختمان به منظور ارتقای کیفی ساخت و سازها خبرداد و تصریح کرد: به منظور احداث و تولید ساختمان‌های ایمن باید از استادکاران و کارگران دارای کارت‌مهارت فنی استفاده شود که با همکاری سازمان نام مهندسی ساختمان این کار در استان قزوین اجرایی شده است.

وی افزود: اقدامات تخصصی سازمان نظام مهندسی ساختمان موجب رشد کیفت ساخت و سازها و ارتقاء مهارت استادکاران شده همچنین همدلی سازمان فنی حرفهای و سازمان نظام مهندسی ساختمان سبب شد در این باره یک نظام جامع داشته باشیم.

امینی با بیان این که ارایه آموزش به کارگران ساختمانی و ارتقاء سطح مهارت آن‌ها برای اولین‌بار در استان قزوین انجام شده و به تایید شورای فنی نیز رسیده است، افزود: استادکاران و کارگران ساختمانی که در حوزه ساخت و ساز فعالیت می‌کنند باید از آموزش‌های مهارتی برخوردار شوند و گواهینامه مهارت دریافت کنند، البته درصورت دریافت گواهینامه از سطح سه به سطح دو ارتقاء می یابند که این نقطه عطفی برای جلوگیری از ورود افراد بدون مهارت در صنعت ساختمان است.

وی تاکید کرد: ارتقاء سطح مهارتی کارگران ساختمانی  علاوه بر آن که ارتقاء کیفیت ساخت وساز را به همراه دارد، همچنین دانش کارگران و استادکاران را در زمینه رعایت اصول ایمنی و بهداشتی افزایش می دهد.

این مسئول اضافه کرد: افرادی که قصد دارند در حوزه صنعت ساختمان فعالیت کنند، کافی نیست که تنها از چگونگی کار در این حوزه آشنا باشند، آن‌ها باید از مهارت تخصصی برخوردار بوده و باید آگاهی خود را در زمینه رعایت اصول ایمنی نیز ارتقاء دهند.

امینی برخورداری از گواهینامه مهارت و ارایه آموزش‌های استاندارد به کارگران و استادکاران را عامل مهمی در کاهش حوادث ناشی از کار برشمرد و خاطرنشان کرد: افرادی که در دوره‌ ‌های آموزش مهارتی حضور پیدا کنند از بیمه مسئولیت مدنی برخوردار می شوند، همچنین این پروانه مهارت دارای استاندارد بین المللی خواهد بود.

وی اضافه کرد: کارگران ساختمانی که از این کارت مهارت برخوردار می‌شوند، تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار می گیرند و می‌توانند از امکانات بازنشستگی استفاده کنند.

 این مسوول یادآور شد: تا کنون به ۵۴ هزار کارگر ساختمانی در استان قزوین گواهینامه مهارت فنی حرفه‌ای اعطا شده که ۲۱ هزار نفر آن‌ها بیمه هستند، همچنین در فاز اول این تفاهم‌نامه منعقد شده که دو هزار نفر از استاد کاران از آموزش برخوردار شوند. در سال های آینده و فازهای دیگر۲۱ هزار نفر، تحت پوشش آموزش مهارتی قرار می گیرند.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان قزوین یاد آور شد: خوشبختانه نظام مهندسی استان دارای نیروهای ماهر، فعال و پویا بوده و همواره با این اداره کل همراهی چشمگیری داشته،  البته در صدد هستیم در زمینه استفاده از فناوری‌های روز نیز با این تشکل تخصصی وارد مذاکره شویم تابتوانیم با ارایه آموزش‌ هایی به خانواده‌ها خانه‌ها را  هوشمند کنیم و شاهد برخی صرفه جویی‌ها و کاهش هزینه باشیم.

امینی نمایشگاه صنعت ساختمان را بسیار تخصصی و فرصتی برای آشنایی فعالان این عرصه با تکنولوژی‌‌های نوین دانست.


گالری