نمایشگاه صنعت ساختمان، توانمندی‌های استان را به نمایش گذاشت

به گفته استاندار قزوین نمایشگاه صنعت ساختمان، توانمندی‌های استان در زمینه این صنعت را به خوبی به نمایش گذاشت، این ابتکار مجریان و عوامل اجرایی آن ارزشمند به شمار می رود.

هدایت الله جمالی پور شامگاه جمعه در حاشیه بازدید از نمایشگاه صنعت ساختمان قزوین در محل دایمی نمایشگاه‌های بین المللی قزوین در گفت‌‍‍وگو با روابط عمومی سازمان تاکیدکرد: باید با رونق ساخت و ساز در کشور بازار مناسبی برای تولیدکنندگان صنعت ساختمان ایجاد کنیم.

وی با بیان این که امروز صنعت ساختمان رشد قابل توجهی داشته و در استان قزوین نیز این موضوع را شاهد هستیم، تصریح کرد: نمایشگاه صنعت ساختمان بیانگر این است که استان قزوین در حوزه صنعت ساختمان در کشور جایگاه مناسبی دارد.

مقام عالی دولت در استان با اشاره به این‌که حمایت از صنعتگران و صادرکنندگان را به طور جدی در دستور کار قرار داده‌ایم، خاطرنشان کرد: برای صادرات این صنعت باید نیم نگاهی به کشورهای پیرامون مانند عراق، افغانستان، پاکستان، ارمنستان و آذربایجان داشته باشیم، چرا که این کشورها در حال توسعه هستند و نیاز جدی به محصولات ساختمانی تولید ایران دارند، باید از این بازارها به خوبی استفاده کنیم.

جمالی پور اضافه کرد: با توجه به سابقه و توانمندی بالای صنعت ساختمان در استان باید زمینه صادرات محصولات واحدهای تولیدی فعال در این حوزه به کشورهای همسایه به ویژه عراق و افغانستان که به مصالح ساختمانی نیاز دارند، فراهم شود.

جمالی پور تاکید کرد: در آینده باید با بازرگانان کشورهای همسایه از جمله افغانستان، عراق، ترکمنستان و پاکستان باید تعامل و همکاری داشته باشیم تا بتوانیم تولیدکنندگان و کارآفرینان را در حوزه مسکن یاری دهیم تا محصولات استان را به این کشورها صادر کنند.

نماینده عالی دولت در استان با بیان این‌که خوشبختانه قزوین در سال های گذشته در صنعت ساختمان پیشرفت قابل توجهی داشته و به عنوان پیشرو در این صنعت شناخته شده، بیان کرد: امروز در شرایطی که کشور نیاز به صادرات و اشتغالزایی دارد، می‌توان با استفاده ظرفیت‌های صنعت ساختمان، بخش قابل توجهی از این نیازها را برطرف کرد، همچنین با رونق این صنعت بازار کسب و کار و اشتغال کشور فعال و پویا می‌شود.

 جمالی‌پور در خصوص اجرای مقررات ملی ساختمان نیز عنوان کرد: برای اجرای مقررات ملی ساختمان باید استانداردها رعایت شوند تا کمتر دچار چالش شویم.

جمالی پور با بیان این که متاسفانه ایران بر روی گسل‌های زلزله قرار دارد، تاکید کرد: برای کاهش خسارت‌های ناشی از وقوع زلزله، ضروری است به مقررات ملی ساختمان توجه جدی شود و سازندگان توجه به استانداردسازی و کیفیت محصولات را در اولویت قرار دهند.

وی با بیان اینکه با تقویت صادرات از جمله مصالح ساختمانی می‌توان تاثیر تحریم ها را کمرنگ کرد؛ افزود: رونق ساخت و ساز، موجب رونق بسیاری از صنایع می‌شود و از این‌رو با تقویت صنعت ساختمان می‌توان بسیاری از مشکلات حوزه اشتغال را برطرف کرد.

این مسوول یادآور شد: تولیدکنندگان ایرانی فعال در صنعت ساختمان، از اعتبار منطقه‌ای و جهانی برخوردارند، قزوین نیز در زمینه تولید کاشی، سرامیک، شیشه دارای محصولات تولیدی متنوع و با کیفیتی است.

 گفتنی است، نمایشگاه صنعت ساختمان پس از 4 روز برپایی که با برنامه‌های جانبی تخصصی همچون کارگاه‌ها و همایش‌های تخصصی همراه بود، شامگاه جمعه به کار خود پایان داد.


گالری