آزمون ورود به حرفه مهندسی در قزوین برگزار شد

آزمون ورود به حرفه مهندسی با حضور 2 هزار و 979 داوطلب به مدت دو روز در تاریخ های 18 و 19 مهر ماه در قزوین برگزارشد.

معاون راه و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان در حاشیه آزمون ورود به حرفه مهندسی در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان از برگزاری آزمون ورود به حرفه با رقابت 2 هزار و 979 داوطلب به مدت دو روز در استان قزوین خبرداد.

محسن اسماعیلی اظهار کرد: امسال آمار داوطلبان آزمون ورود به حرفه بالا بود. باید در مسیری گام برداریم که این آمار در سال‌های آینده کاهش پیدا کند.

اسماعیلی عنوان کرد: برگزاری آزمون با این میزان جمعیت بالا نگران‌کننده است و باید آسیب‌شناسی شود که شاید به لحاظ فراوانی این آمار نیازمند کاهش باشد تا در آینده دستاوردهای بهتری شاهد باشیم.

وی افزود: در سیستم برگزاری آزمون خلاءهای ارتباطی میان مراکز آموزشی با راه‌وشهرسازی وجود دارد در این میان دانشگاه‌ها باید نیروهایی تربیت کنند تا افراد پس از فارغ‌التحصیلی بتوانند به سیستم اجرایی متصل شوند تا چنانچه در فرآیند اجرایی با مشکل روبه رو شویم بتوان از ظرفیت‌های دانشگاهی استفاده کرد.

این مسوول خاطرنشان کرد: آزمون باید به گونه‌ای برگزار شود تا ارتباط میان دانشجو و محیط اجرا کمرنگ شود و دانشجویان پس از فاررغ‌التحصیلی بتوانند به محیط اجرایی ورود کنند با کمترین نرخ به سیستم متصل شوند.

اسماعیلی با بیان این‌که فضای کسب و کار مهندسی نسبت به سال‌های گذشته مطلوب نیست یادآور شد: تعداد فارغ التحصیلان حوزه مهندسی نسبت به بازار کار آمار بالایی است باید مانند کشورهای اروپایی به گونه‌ای عمل کنیم که تعداد جامعه مهندسان متناسب با نیاز کشور باشد.

 این مسوول با تاکید بر این‌که باید به لحاظ تعداد فارغ التحصیلان در محیط‌های کسب و کار تعادل ایجاد شود؛ افزود: در شرایط فعلی فضای کسب و کار برای مهندسان مناسب نیست بنابراین باید اقدامی صورت گیرد تا افراد برای تحصیل به رشته‌های دیگر نیز ورود کنند.

اسماعیلی درباره کیفیت برگزاری آزمون امسال و درمقایسه با سال های گذشته بیان کرد: با توجه به هماهنگی‌های صورت‌گرفته از آنجایی که محل آزمون تغییر کرد، کیفیت فضای برگزاری آزمون به لحاظ کیفیت نور و ایجاد آرامش برای داوطلبلان بهتر از سال‌های گذشته بود.

رییس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی استان نیز در سخنانی با روابط عمومی  با بیان این که آزمون ورود به حرفه مهندسی امسال نیز در ۷ رشته و برای اخذ صلاحیت طراحی، صلاحیت محاسبات، صلاحیت نظارت و صلاحیت اجرایی مهندسان برگزار شده اظهارکرد: در این آزمون مهندسان در رشته‌های عمران، تاسیسات مکانیکی و برق، نقشه برداری، شهرسازی، ترافیک و معماری با یکدیگر به رقابت پرداحتند.

 حامد عبدالرزاقی تصریح کرد: داوطلبانی که در این آزمون ۵۰ درصد نمره را کسب کنند به عنوان پذیرفته، شناخته می‌شوند و می‌توانند از اداره کل راه و شهرسازی استان پروانه اشتغال به کار دریافت کنند.

این مسوول با تاکید بر ضرورت ایجاد تناسب میان دانش‌آموختگان رشته‌های مهندسی و بازارکار عنوان کرد: پرورش نیروهای متخصص باید متناسب با میزان نیاز صنعت ساختمان باشد در این باره لازم است، میان وزارت راه و شهرسازی و وزارت علوم هماهنگی‌هایی صورت گیرد تا در این حوزه کارها حرفه‌ای‌تر دنبال شود.

عبدالرزاقی ادامه داد: در حال حاضر بیش از نیاز کشور در حوزه ساختمان دانش‌آموخته وجود دارد و این موضوع باید مدیریت شود به گونه‌ای که از این پس خروجی دانشگاه‌ها با نیاز بازار متناسب شوند تا بتوان برای فارغ التحصیلان تصمیم‌های بهتری اتخاذ کرد که هم موجب ارتقاءکیفیت ساخت و ساز و هم به واسطه ارایه خدمات مهندسی مشکل اشتغال این قشر برطرف شود.

وی ادامه داد: دانشگاه‌ها باید در زمینه تربیت متخصصان بر اساس نیاز روز به این حوزه ورود کنند اگر ملاحظات لازم از سوی دانشگاه‌ها انجام نشود، فرصت‎هایی برای اشتغال مهندسان ایجاد نمی‌شود.

این مسوول افزود: در قانون نظام مهندسی ساختمان پتانسیل‌های زیادی برای حوزه‌های مختلف دیده شده و با توجه به نبود فرصت‌های اشتغال برای مهندسان این ضرورت وجود دارد، نگهداری ساختمان به ویژه در حوزه تاسیسات مکانیکی به مهندسان واگذار شود، چراکه در حال حاضر نگهداری ساختمان توسط ساکنان انجام می گیرد و آنچه در این زمینه در قانون پیش بینی شده، اجرایی نمی‌شود درحالی که تحقق این موضوع می‌تواند به اشتغال مهندسان و ارتقا عمر مفید ساختمان کمک کند و بهره‌برداران نیز از ساختمان استفاده بهینه داشته باشند.

وی با اشاره به این‌که استان قزوین در حوزه اجرا جزو استان‌های پیشرو به‌شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: متاسفانه درحال حاضر تنها ساختمان‌های بزرگ و در مرکز استان مشمول خدمات اجرا می‌شوند و در ساختمان‌های کوچک و شهرهای دیگر  از خدمات مهندسی کمتر استفاده می‌شود.

 عبدالرزاقی عنوان کرد: اگرچه در زمینه تاسیسات ساختمان، پتانسیل قابل توجهی برای اشتغال مهندسان وجود دارد، ولی این موضوع مورد توجه قرار نگرفته و درحالی که اجرای کامل این سیاست در رونق بازار کار مهندسان تاثیر بسزایی خواهد داشت از سویی دیگر نیز کیفیت ساختمان‌ها افزایش می‌یابد.

وی درباره چگونگی طرح سووال‌های آزمون ورود به حرفه بیان کرد: سووال‌های این آزمون با هماهنگی سازمان سنجش و توسط استادان مجموعه راه و شهرسازی طرح می‌شود، شاید گاهی خطای انسانی به وجود آید، اما در سال‌های اخیر هم این موضوع کمتر شده است. چنانچه سووالی با اشتباهی روبرو باشد به منظور حفظ حقوق داوطلبان، امتیاز آن سووال به داوطلبان داده می‌شود.

 


گالری