خدمات مهندسی نه تنهابه لحاظ کیفیت بلکه به لحاظ اقتصادی میتوانددرساختمان اثرگذارباشد

به گزارش روابط عمومی، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین در این دیدار اظهار کرد: این سازمان تاکنون در نهادینه کردن رعایت اصول مقررات ملی، ارتقاء سطح کیفی ساخت و ساز در استان نقش اثرگذاری داشته و بسیاری از مصوبات و طرح‌های آن به صورت پایلوت در کشور پیاده سازی شده با دستآوردهای خوبی نیز همراه بوده است.

 سید کاظم مجابی با تبریک این انتصاب در سخنانی به تشریح موفقیت‌های این سازمان از بدو تاسیس تا کنون پرداخت که کسب 7 سال رتبه برتر در میان سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان کشور از مهمترین آنها بود.

وی با بیان این که سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین در هفت دوره متوالی جزء سازمان‌های برتر کشور بوده؛ عنوان کرد: این موفقیت در پی تعامل‌های پررنگ با دستگاه‌های اجرایی و مشارکت حداکثری اعضاء در تصمیم‌گیری‌ها محقق شده و برای تدوام آن تلاش می‌کنیم.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به این که در سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکنون موضوع‌های مختلفی از سوی کمیسیون‌ها پیگیری شده که بسیار اثربخش بوده‌اند، تصریح کرد: این کمیسیون‌ها توانسته‌اند در زمینه ساختمان موضوع‌های خوبی در استان نهادینه کنند و مهمتر آن که برخی از تصمیم‌های کمیسیون‌ها درقالب مصوبات کشوری در اختیار وزارتخانه و شورای مرکزی قرار گرفته و برای اجرا به صورت گسترده به استان‌ها ابلاغ شده است.

این مسوول خاطر نشان کرد: موضوع توجه و راه‌اندازی آزمایشگاه‌ها یا مباحث مربوط به حوزه آبفا و برق از شاخص‌هایی هستند که در استان قزوین توسط کمیسیون‌ها مطرح شده و به صورت پایلوت در سطح ملی اجرایی شدند، همچنین در بحث مجریان نیز اقدامات تخصصی زیادی انجام شد که برای شهروندان و وزارتخانه رضایتمندی خوبی به همراه داشته است.

مجابی در ادامه سخنانش با تاکید بر این که متاسفانه ساختمان آن گونه که باید به بهره برداران معرفی نشده و خدمات فنی مهندسی به خوبی مورد توجه قرار نگرفته و اغلب مورد هجمه قرار گرفته، خاطرنشان کرد: متاسفانه نقش خدمات فنی و مهندسی در ساخت و سازها به خوبی تبیین نشده و هزینه‌های اضافی محسوب می‌شوند درحالی که خدمات مهندسی نه تنها به لحاظ کیفیت بلکه به لحاظ اقتصادی می‌تواند در ساختمان اثرگذار باشد.

وی اضافه کرد: در سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین بر این باور هستیم هرچه دانش بهره‌برداران نسبت به خدمات مهندسی ارتقاءپیدا کند، ارایه این خدمات آسان‌تر و به مطالبات عمومی تبدیل می‌شود، بنابراین تلاش خواهیم کرد تا جای ممکن به حوزه‌های اجتماعی ورود و در این حوزه ایفای نقش کنیم.

این مسوول یکی از رسالت‌های مهم سازمان نظام مهندسی ساختمان را معرفی صنعت ساختمان به عموم شهروندان عنوان و اضافه کرد: متاسفانه در حوزه ساختمان، اهمیت خدمات مهندسی همواره نادیده گرفته شده تا آنجایی که سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین در مقایسه با استان‌های دیگر در حوزه تعرفه خدمات مهندسی در ردیف‌های آخر قرار دارد و این مهم جای تامل دارد.

 مجابی همچنین ادامه داد: در شرایطی که تلاش سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین بر این بوده تا خدمات کیفی ارایه دهد در ارزیابی‌ها نیز بر این موضوع تاکید داشته و رسالت خود را به خوبی انجام داده، پسندیده نیست در زمینه تعرفه خدمات مهندسی مورد بی توجهی قرار گیرد و فاقد تعرفه‌های مناسب باشد در این راستا انتظار می‌رود با حمایت بیشتر مسئولان این مشکل حل و تعرفه‌ها واقعی و منصفانه شوند.

کیفیت یکی از شاخص‌های مهم توسعه است

در ادامه این دیدار، مدیرکل راه و شهرسازی استان با بیان این که در حوزه ساخت وساز شهری اقدامات خوب و کارشناسانه‌ای از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان انجام شده و امیدوارم تداوم پیدا کند، اظهارکرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان دستگاهی است که به طور مستقیم با مردم ارتباط دارد، میزان موفقیت در زمینه خدمات مهندسی نیز به میزان رضایتمندی مردم از کیفیت ساخت و سازها بستگی دارد که در استان قزوین به این موضوع توجه خوبی شده‌ است.

ابراهیم مبارک قدم خاطرنشان کرد: اقداماتی که در استان قزوین برای نهادینه کردن فعالیت‌های خدمات مهندسی و جشنواره ساختمان‌های برتر انجام شده، اقدام‌های ارزشمند و پسندیده‌ای هستند و کمک کرده توجه به مقررات ملی ساختمان در جامعه هدف به خوبی پیاده سازی و نهادینه شود، امیدوارم ارایه این خدمات تداوم پیدا کند تا بیش از این شاهد ارتقاء کیفیت ساخت و سازها در استان باشیم.

وی با اشاره به نقش اثرگذار مجریان ذیصلاح در ساخت و سازها، بیان کرد: مجریان در ارتقاء کیفیت ساخت و سازها، فعالیت‌ها و حوزه‌‌های مختلف سازمان نظام مهندسی ساختمان شامل: نظارت، طراحی و اجرا در کیفیت ساخت و ساز نقش مهمی‌دارند و سرمایه محسوب می‌شوند به هیچ عنوان هم نمی‌توان آن را هدر رفت سرمایه دانست، بنابراین برای تبیین جایگاه آنها در جامعه تلاش خواهیم کرد.

این مسوول با تاکید بر این که باید میان سایر دستگاه‌های اجرایی تعامل وجود داشته باشد و حضور نظام مهندسی ساختمان در اجرای پروژه‌ها مورد توجه قرار گیرد، ابرازکرد: خوشبختانه در استان قزوین این سازمان به جایگاه خوبی دست یافته و بسترهای لازم برای هم افزایی این سازمان در انجام کارها مهیا است.

مبارک قدم در مقایسه‌ای میان استفاده از ظرفیت سازمان نظام مهندسی ساختمان در انجام کار‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در مقایسه با استان‌های دیگر بیان کرد: در موارد زیادی شاهد بودیم، شورای فنی استان از ظرفیت نظام مهندسی ساختمان در کمیته‌های نظارتی برای حوزه‌های تاسیساتی، چک لیست‌ها به خوبی استفاده کرده، ولی استفاده از این ظرفیت در برخی استان‌ها کمرنگ است که این ظرفیت بالای نظام مهندسی قزوین را نشان می‌دهد.

 مبارک قدم اظهارکرد: به طورحتم از توانمندی سازمان نظام مهندسی ساختمان در اجرای سیاست‌های اداره کل راه و شهرسازی به خوبی استفاده و مشکلات پیش روی هیأت مدیره و اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان را برطرف خواهیم کرد.

وی با تاکید بر این که حضور نظام مهندسی ساختمان در کارگروه‌ها، کمیته‌ها و شوراهای مختلف استان حایز اهمیت است، عنوان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان ظرفیت‌های تخصصی، سازنده و انفعال زیادی دارد، ولی حضور آن در برخی کارها کمرنگ بوده و باید جایگاه نظام مهندسی ساختمان در کمیسیون‌ها و هیأت چهارنفره استان افزایش یابد.

این مسوول با اشاره به انعقاد تفاهم نامه‌های متعدد میان سازمان نظام مهندسی ساختمان با دیگر دستگاه‌ها تصریح کرد: تفاهم نامه‌های خوبی میان سازمان نظام مهندسی ساختمان با شرکت‌های آب، برق و گاز منعقد شده که امیدوارم بسط و گسترش پیدا کند.

مبارک قدم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که میان تعداد فارغ التحصیلان با بازار کار تناسب وجود ندارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه برای ایجاد کار و اشتغالزایی مهندسان در استان ظرفیت‌های لازم موجود نیست و  این موجب شده برخی انتظارها برآورد نشود.

 وی اضافه کرد: موضوع صادرات خدمات مهندسی و این که مهندسان در نظارت‌ها حضور مضاعف داشته باشند نیز از موارد دیگری است که به منظور رضایتمندی اعضا پیگیری خواهیم کرد، همچنین برای تحقق حق واقعی مجری، ناظر و طراح تلاش خواهیم کرد، چراکه معتقد هستیم، حضور متخصصان سازمان نظام مهندسی باید در جامعه نهادینه و ارزش مهندسان باید در ساخت و ساز‌ها مشخص شود.

 این مسوول با اشاره به این که بخش قابل توجهی از سرمایه‌های ملی و اقتصاد شهری در حوزه ساختمان سرمایه گذاری می‌شود، افزود: کیفیت یکی از شاخص‌های مهم توسعه است، البته کیفیت و ارزش ساخت و سازها زمانی مشخص می‌شود که برمبنای قانون به صورت اصولی، حرفه‌ای و استاندارد باشد.

مبارک قدم همچنین یادآور شد: مباحث مغفول مانده در مقررات ساختمان باید به خوبی مورد توجه قرار گیرد، ساخت و سازهای واحدهای صنعتی نیز باید تحت پوشش خدمات مهندسی قرار گیرند تا در این فضا‌ها هم شاهد ارتقاء کیفیت ساخت و سازها باشیم.

 کمیسیون‌ها در سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین فعالیت خوبی دارند

نایب رییس سازمان نیز دیگر سخنران این نشست بود که در سخنانی اظهارکرد: همیشه میان سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین با اداره کل راه و شهرسازی استان و سایر دستگاه‌های اجرایی تعامل خوبی برقرار بوده و این سازمان در استان همواره به دنبال ارتقاء کیفیت بوده که در تقویت حوزه ساختمان اثربخش بوده است.

  عباس وثیق نیا با بیان این که سازمان نظام مهندسی ساختمان در حوزه مشارکت‌ها و مسوولیت‌های اجتماعی خدمات زیادی ارایه داده است، تصریح کرد: به طور معمول بیش از 63 کمیسیون با بیش از یکهزار نفر عضو در سازمان فعالیت دارند، چراکه معتقد هستیم سازمان نظام مهندسی اگر به هیأت مدیره اکتفاء کند، نمی‌تواند به اهداف مورد نظر دست پیدا کند و موفق باشد.

وی خاطر نشان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین تنها سازمانی است که در سطح کشور به حوزه گواهی مبحث 13، مربوط به آسانسورها ورود پیدا کرده و توانسته با دریافت این گواهی توجه به استاندارد آسانسور را در ساختمان‌ها به خوبی رعایت و کنترل کند.

 نایب رییس سازمان خاطر نشان کرد: در حوزه پدافند غیر عامل نیز قزوین اولین استانی است که تفاهم سه جانبه منعقد کرده و امیدوارم در این زمینه نقش پررنگ تری پیدا کند.

نظام مهندسی ساختمان در رعایت مقررات ملی پویا بوده است

معاون شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان نیز در این نشست عنوان کرد: نظام مهندسی ساختمان فعالیت‌های خوبی در حوزه ساخت‌وساز و رعایت مقررات ملی داشته، بسیار پویا باانگیزه به انجام کارها ورود یافته در کارگروه زیربنایی نیز به عنوان عضو اصلی معرفی شده و جایگاه خوبی در تعامل‌های استانی دارد.

محسن اسماعیلی بیان کرد: این معاونت در زمینه توسعه خدمات مهندسی، مقررات ملی و آزمایشگاه‌ها جلسات متعدد و کارشناسانه‌ای با نظام مهندسی برگزار کرده در هیأت چهارنفره نیز مصوبات خوبی داشته است.

وی افزود: متاسفانه در سطح ملی حضور مهندسان در تصمیم‌گیری‌ها، انجام کارها و انتخابات ضعیف است که انتظار می‌رود، مشارکت مهندسان در حوزه‌های مختلف به ویژه انتخابات پررنگ شود.

این مسوول بیان کرد: در حوزه شهرک‌های صنعتی توزیع کار صورت گرفته و لازم است، نظام مهندسی ساختمان، استانداری و اداره کل راه و شهرسازی ورود کنند تا به نتایج بهتری دست پیدا کنیم.

اسماعیلی عنوان کرد: در زمینه مجریان صوری اقدامات خوبی توسط نظام مهندسی ساختمان استان و شورای انتظامی‌ انجام شده؛ حل و فصل هایی نیز صورت گرفته، ولی باید اقدام‌های جدی تری انجام شود تا به صفر کاهش یابد و شاهد ساخت و ساز حرفه‌ای باشیم.

 وی در ادامه سخنانش عنوان کرد: از زمانی که مسکن کارکرد اصلی خود را از دست داد و کالایی سرمایه‌ای شد، اقشار مختلف به ساخت و ساز آن ورود کردند این صنعت از حالت حرفه‌ای خارج شد، بنابراین باید تلاش‌هایی صورت گیرد تا موضوع ساخت و ساز به صورت حرفه‌ای، اصولی و توسط مجریان ذیصلاح دنبال شود و استان قزوین به جایگاه گذشته خود بازگردد.

این مسوول خاطر نشان کرد: با توجه به این که میزان ساخت و سازهای دولتی کاهش یافته و از سویی دیگر ساخت و سازهای بخش خصوصی افزایش یافته باید پیوندی میان این دوحوزه ایجاد شود تا بتوانیم از ظرفیت‌های برنامه بودجه، نظام فنی و اجرایی به خوبی استفاده کنیم.


گالری