تشکل‌های تخصصی بازوهای کارشناسی استان هستند

رییس و اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین به مناسبت بیست و یکمین سالروز تاسیس این سازمان با استاندار و معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین دیدار و درباره آخرین وضعیت ساخت وساز و دغدغه‌های موجود در زمینه ارتقاء کیفیت ساختمان‌ها  در استان مطالبی عنوان‌کردند.

به گزارش روابط عمومی، استاندار قزوین در این دیدار سازمان نظام مهندسی ساختمان را مجموعه‌ای توسعه‌گرا دانست که در توسعه کشور دارای نقش بی بدیلی است و اظهارکرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان در ایجاد آرامش در زندگی و حیات انسان نقش اثرگذاری دارد و می‌تواند با ارایه خدمات کارشناسانه آرامش را به جامعه بازگرداند.

هدایت الله جمالی‌پور با تاکید بر ضرورت توجه به اجرای قوانین و مقررات ملی ساختمان در ساخت و سازها بیان‌کرد: بی توجهی به سازمان نظام مهندسی ساختمان و غفلت از قوانین آن می‌تواند برای حیات انسان‌ها آثار سویی برجای بگذارد.

وی با تاکید بر این‌که سازمان نظام مهندسی ساختمان دارای وظایف سنگین و حساس است، تصریح کرد: این سازمان از مجموعه‌های اثر گذار در جامعه به شمار می‌رود و باید اعتماد عمومی‌نسبت به آن تقویت شود.

مقام ارشد دولت در استان با تاکید برآگاه‌سازی مردم نسبت به قوانین و مقررات ساخت‌وساز خاطرنشان کرد: شاید مردم از اعمال برخی سختگیری‌ها ناراحت شوند، چنانچه از روی منطق توجیه شوند که این قوانین در راستای صیانت از جان و مال وقتی پیاده سازی می‌شود به طور حتم برای اجرای قانون همراهی خواهند کرد.

جمالی‌پور با تاکید بر توجه به قانون در انجام کارها عنوان‌کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان باید قانون را ملاک عمل و کارهای خود قرار دهد، چراکه تجربه نشان می‌دهد هرکجا قانون ملاک عمل بوده و به خوبی پیاده سازی شده، دقت در انجام کارها نیز ارتقاء یافته و در نهایت رضایتمندی اجتماعی بیشتری شده است.

وی با تاکید بر وجود ظرفیت‌های بی‌شمار در حوزه‌های تخصصی متعدد در سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین بیان‌کرد: وجود رشته‌های تخصصی مختلف در این سازمان به هم‌افزایی و اثرگذاری بیشتر در توسعه استان کمک می‌کند بنابراین باید از ظرفیت‌های تخصصی آن به خوبی استفاده شود.

استاندار قزوین با تاکید بر این‌که انجام کارها باید بر مبنای نگاه‌های کارشناسانه باشد، اضافه کرد: در کشورهای توسعه یافته اولویت در انجام کارها توجه به مباحث کارشناسی است و مباحث مدیریتی در رده‌های بعدی قرار دارند.

جمالی پور خاطرنشان‌کرد: مدیری که با نگاه کارشناسی به مباحث حوزه کاری خود نگاه نکند به طور حتم دچار چالش می‌شود از این‌رو اگر در انجام کارها رعایت مباحث کارشناسی به عنوان اصل اساسی مورد توجه باشد حرکت، جهت و مسیر بهتری انتخاب می‌شود.

وی با بیان این‌که نهادها و تشکل‌های تخصصی بازوهای کارشناسی استان به شمار می‌روند و با استفاده از آن‌ها مسیر توسعه بهتر ادامه می‌یابد، ابرازکرد: در استان سعی ما بر این است که افراد کارشناس اجازه اظهار نظر داشته باشند و تصمیم گیری‌ها برمبنای خرد جمعی صورت گیرد، چراکه در این صورت علاوه بر آنکه تصمیم‌های سازنده تری گرفته می‌شود، پایبندی به تصمیم‌ها توسط گروه هدف نیز بیشتر شود.

این مسوول با تاکید بر این‌که بخش انتظامی ‌سازمان نظام مهندسی ساختمان باید در انجام نظارت‌ها با دقت بیشتری ورود کند، افزود: چنانچه سازمان نظام مهندسی ساختمان به قانون توجه خوبی داشته باشد و با متخلفان برخورد کند، ظرف مدت کوتاهی بسیاری از ضعف‌های حوزه ساخت و ساز کاهش می‌یابد.

استاندار قزوین همچنین با تاکید بر این‌که سازمان نظام مهندسی ساختمان در حوزه رعایت استحکام بنا باید با جدیت ورود و نقش بازدارندگی ایفاء کند، بیان‌کرد: اگر این سازمان در زمینه استحکام بنا به خوبی ایستادگی کند، شهردار و کمیسیون ماده 100 نمی‌توانند نسبت به آن بی‌توجه باشند در این صورت نقش بازدارندگی سازمان نظام مهندسی به خوبی دیده می‌شود و می‌تواند در انجام کارها بهتر اصلاح امور کند.

انسجام موجود سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین شگفت انگیز است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نیز در این نشست با اشاره به وجود انسجام و وحدت قابل توجه در سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین از بدو تاسیس تاکنون اظهارکرد: سازمان نظام مهندسی قزوین به لحاظ اجتماعی و ایجاد همبستگی تاکنون بسیارموفق بوده و خوشبختانه همواره انسجام خوبی در میان هیأت مدیره‌های آن وجود داشته و این‌ها موجب پیشرفت کارها در این مجموعه تخصصی شده است.

علی فرخ‌زاد با بیان این‌که سازمان نظام مهندسی ساختمان منافع مردم و مباحث صنفی را درکنار یکدیگر مورد توجه قرار داده، بیان‌کرد: در یک بازه زمانی 5 نفر از اعضای سازمان به عنوان عضو اصلی به شورای شهر قزوین  و برخی شوراهای اسلامی روستاها راه پیدا کردند که این نشان می‌دهد در میان شهروندان و در همه گروه‌های جامعه همچون ساکنان روستاها و شهرها پایگاه اجتماعی خوبی دارد.

 وی با اشاره به جایگاه تخصصی سازمان نظام مهندسی ساختمان در حوزه‌های مختلف عنوان‌کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین در کنار استان‌های تهران و مشهد یکی از سه استانی است که رشته تخصصی ترافیک را پیاده سازی کرده در حوزه شهرسازی، سیما و منظر شهری، بافت‌های فرسوده نیز به خوبی ورود کرده است.

این مسوول همچنین خاطرنشان‌کرد: قانون مقررات ملی ساختمان در قزوین نسبت به استان‌های دیگر بهتر اجرا شده با موفقیت‌های خوبی نیز همراه بوده این‌ها ظرفیت تخصصی سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین را نشان می‌دهد.

رعایت اصول حرفه‌ای در حوزه نگهداری ساختمان اجرایی شود

در ادامه این نشست، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین در سخنانی با تاکید بر ضرورت ارتقاء کیفیت ساختمان اظهارکرد: ساختمان‌ها  باید به گونه‌ای ساخته شوند که به لحاظ کیفیت پاسخگوی نیاز بهره‌برداران باشند که سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین دراین زمینه گام‌های خوبی برداشته است.

سیدکاظم مجابی با بیان این‌که سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین دراین بازه بیست و یک ساله که از تاسیس آن می‌گذرد در مقایسه با دیگر استان‌ها خدمات ارزنده‌ای ارایه داده است، تصریح کرد: این سازمان در ارزیابی‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، هفت دوره رتبه برتر کشور در بخش اجرای مقررات ملی ساختمان را به خود اختصاص داد، نکته حایز اهمیت دیگر در این زمینه ارزیابی از شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی استان همزمان با سازمان نظام مهندسی ساختمان بوده که آنها نیز توانستند در اجرای مقررات ملی ساختمان رتبه برتر کشوری را به خود اختصاص دهند.

وی با بیان این‌که در حال حاضر بیش از 10 هزار مهندس در رشته‌های هفت‌گانه این سازمان عضو هستند و تاکنون با تلاش‌های آنها رضایتمندی خوبی از بهره‌برداران و نهادهای مرتبط با حوزه ساخت و ساز کسب کرده‌ایم، افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان همواره در مسیر پیشرفت گام برداشته و حرکت روبه جلو وجود داشته، ولی نیاز به حمایت‌های بیشتری وجود دارد تا بتواند اقدامات بهتری داشته باشد.

این مسوول خاطرنشان کرد: از 22 مبحث مقررات ملی ساختمان که مطابق قانون تبیین شده تنها 30 تا 35 درصد آن در کشور اجرای می‌شود که آن نیز در حوزه اجرا است، اما با توجه به ضرورت رعایت اصول حرفه‌ای در حوزه نگهداری ساختمان، انتظار می‌رود بستری برای فعالیت تخصصی بیشتر در این زمینه ایجاد شود در این صورت حفظ سرمایه‌های ملی و رضایتمندی بیشتری برای بهره برداران به وجود می‌آید.

مجابی با تاکید بر این‌که کیفیت ساختمان از مواردی مهمی‌است که ضرورت دارد در ساخت و سازها مورد توجه قرار گیرد؛ افزود: یکی از رسالت‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان در حوزه صنعت ساختمان این است که ساختمان‌ها دارای کیفیت و استاندارد ساخته شوند و از ورود افراد فاقد صلاحیت حرفه‌ای به صنعت ساختمان جلوگیری کند در ماده 4 قانون نظام مهندسی ساختمان نیز با صراحت اشاره شده که در حوزه ساختمان تنها افراد دارای صلاحیت حرفه‌ای باید ورود کنند.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از اهداف سازمان نظام مهندسی ساختمان معرفی شاخص‌های کیفی در حوزه ساختمان می‌باشد به همین دلیل سه سال متوالی است که جشنواره ساختمان‌های برتر در استان برگزار می‌شود تا بهره برداران از این شاخص‌ها مطلع شوند.

این مسوول با بیان این‌که سازمان نظام مهندسی ساختمان در حقیقت پل ارتباطی میان سرمایه‌گذار و بهره بردار است، عنوان‌کرد: به منظور برخورداری بهره‌برداران از ساختمان با کیفیت، دفتر خدمات مشاوره رایگان را در محل سازمان راه‌اندازی کرده‌‌ایم، تلفن چهار شماره‌ای نیز به این موضوع اختصاص داده شده تا افراد بتوانند از از این طریق ابهام‌های خود را در حوزه صنعت ساختمان برطرف کنند.

مجابی با بیان این‌که یکی دیگر از رسالت‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان این است که در حوزه طراحی، نظارت و اجرا منافع بهره بردار را به خوبی پیاده‌سازی کند؛ افزود: همانگونه که در ساخت و سازها منافع پیمانکار و سرمایه گذار باید به خوبی لحاظ شود باید حقوق بهره بردار نیز به خوبی مورد توجه قرار گیرد از این رو در قانون برقراری هرگونه مراودات مالی میان کارفرما و ناظر ممنوع شده تا ناظر بتواند به رسالت واقعی عمل کند و مراودات مالی موجب نشود که کارفرما از خدمات دوری کند.

 وی با بیان این‌که اجرای نظارت در قانون به صراحت اعلام شده، ولی در این زمینه با ضعف‌هایی روبرو هستیم، بیان‌کرد: امسال زیر ساخت‌ها برای انجام این کار مهیا شده، همه جوانب مورد توجه قرار گرفته، سامانه‌ای نیز طراحی شده و امیدواریم این قانون به خوبی اجرایی شود.

این مسوول با اشاره به دیگر اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان در زمینه بکارگیری از افراد دارای صلاحیت و حرفه‌ای در ساخت و سازها بیان‌کرد: با توجه به این‌که در زمینه استفاده از کارگران دارای کارت مهارت فنی دغدغه‌هایی وجود داشت و می‌بایست مطابق قانون انجام می‌شد با اداره کل فنی حرفه‌ای ارتباطی برقرار کردیم تا کارگران ساختمانی از این کارت برخوردار شوند در جلسه شورای فنی نیز گزارشی از این موضوع ارایه شد که آموزش کارگران و برخورداری آنها از کارت مهارت فنی از جمله مصوبات این شورا بود.

مجابی با اشاره به افزایش بلندمرتبه‌سازی و ضرورت نصب آسانسور در ساختمان‌ها  بیان‌کرد: خدمات مهندسی در حوزه نظارت و نصب آسانسور از مواردی بوده که براساس مبحث 15مقررات ملی ساختمان می‌بایست اجرایی شود، ولی تاکنون مغفول و متوقف مانده بود که به تازگی دردستور کار قرار گرفته و مطابق چارچوب صنعت و معدن به هیأت پنج نفره ابلاغ شده و امیدواریم بتوانیم این مشکلات را برطرف کنیم.

 وی با بیان این‌که اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین در گروه‌های تخصصی و کمیسیون‌های سازمان مرکزی صاحب نظر بوده‌‌اند، خاطرنشان‌کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین همواره در رده کشوری جایگاه‌های خوبی داشته به گونه‌ای که از همان ابتدا تاسیس همواره در شورای مرکزی نظام مهندسی کشور نمایندگانی داشته در یک بازه زمانی نیز نایب رییس اول کشور از مهندسان استان قزوین بوده، چند دوره پیاپی نیز هست که نماینده قزوین جزو سه نفری است که برای ریاست سازمان نظام مهندسی کشور به وزیر معرفی می‌شود.

سازمان نظام مهندسی ساختمان خدمات تخصصی ارایه می‌دهد

نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز دیگر سخنران این نشست بود که در سخنانی اظهارکرد: این سازمان از معدود تشکل‌های تخصصی است که بدون وارد کردن کوچکترین هزینه‌ای به دولت خدمات تخصصی قابل توجهی در سطح کشور ارایه می‌دهد؛ به عنوان مثال بر اساس ماده 4 قانون در تمامی‌شهرها و روستاها که ساختمانی بدون بودجه دولت ساخته می‌شود سازمان نظام مهندسی باید درحوزه طراحی، نظارت و اجرا ورود کند.

عباس وثیق‌نیا با تاکید بر این‌که سازمان نظام مهندسی ساختمان در حوزه‌های تخصصی فعالیت‌های زیادی انجام می‌دهد، یادآورشد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته وضعیت ساخت و ساز در مقایسه با گذشته به لحاظ کیفیت بسیار ارتقاء یافته و این نشان می‌دهد سازمان نظام مهندسی تا میزان قابل توجهی به وظایف خود عمل کرده، موفق نیز بوده است.

این مسوول یادآور شد: سازمان‌ها  و نهادهای زیادی در حوزه ساخت و ساز متولی هستند اگر در انجام وظایف خود دقت بیشتری بعمل آورند در این حوزه به نتایج بهتری دست پیدا می‌کنیم.

وثیق‌نیا با تاکید بر این‌که سازمان نظام مهندسی ساختمان برای انجام رسالت‌های تخصصی خود به حمایت‌های  بیشتری از سوی مدیریت شهری نیاز دارد، افزود: این سازمان تنها نهادی است که در برنامه ریزی‌های کلان، رشد و آبادانی کشور و فعالیت‌های اجتماعی مشارکت داشته امیدواریم از توان تخصصی این سازمان بهره بیشتری گرفته شود.

وی همچنین حل مشکل اشتغال مهندسان، ارجاع نظارت، متعادل‌سازی تعرفه خدمات مهندسی را از دغدغه جامعه مهندسان عنوان و اضافه کرد: اگرچه بر اساس آمار سازمان نظام مهندسی یکی از بهترین سازمان‌های تخصصی است، اما برای اجرای مقررات نرخ خدمات مهندسی پایین است و انتظار می‌رود در این‌باره تدابیری اندیشیده شود.

مدیریت شهری از ظرفیت مهندسان بومی غافل نشوند

در ادامه این نشست کامران زندی، عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز در سخنانی درباره توجه به مهندسان بومی در اجرای پروژه‌های شهری تذکراتی داد و افزود: استان قزوین در حوزه طراحی‌های شهری و سایر رشته‌های مهندسی ظرفیت‌های بالایی دارد و از مهندسان با تجربه و توانمندی برخوردار است که می‌توانند همراهان خوبی برای شهرداری باشند، اما در موارد بسیاری شاهد هستیم در اجرای پروژه‌‌ها از مهندسان غیربومی استفاده می‌شود و یا در صورت بهره‌گیری از مهندسان بومی تعرفه‌های پایینی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود که این ها اجحاف در حق مهندسان است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: امیدواریم ظرفیت‌های تخصصی و موجود در استان مورد توجه مدیریت شهری و مسوولان استانی قرار گیرد تا فرصت‌های اشتغالزایی این قشر از افراد جامعه نیز تقویت شود.


گالری