اعضا هیأت مدیره و بازرسان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با شهردار قزوین دیدار و نسبت به ضروت وجود هم‌افزایی میان دو دستگاه برای توسعه اصولی کارها تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین در این دیدار اظهارکرد: قانون نظام مهندسی در سال 74 به تصویب رسیده و تاکید دارد، ساختمان بدون توجه به این که چه کاربرد و متراژی دارد باید توسط افراد دارای صلاحیت در این حوزه ساخته شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین با بیان این‌که متاسفانه شاخص‌های کیفی ساختمان به درستی برا ی بهره‎‌بهرداران معرفی نشده و آنها به این موضوع‌ها که یک ساختمان خوب چه ویژگی ها و شاخص‌هایی باید داشته باشد، اشرافیت ندارند، افزود: در این میان ضرورت دارد، سازمان نظام مهندسی ساختمان، اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری با تعامل یکدیگر تلاش کنند، دانش و ذهنیت بهره‌برداران را نسبت به شاخص‌های کیفی ساختمان ارتقاء دهند.

مجابی با بیان این که ساختمان‌ها باید ایمن باشند و آرامش و رفاه بهره‌برداران در آنها تعریف شده باشد، گفت: یکی از سیاست‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان این است که نباید میان ناظران و مالکان مراودات مالی باشد، چراکه ساختمان را برای بهره بردار می‌سازد و باید حقوق بهره بردار در آن رعایت شود.

وی با تاکید بر توجه به اجرای هرچه دقیق تر قوانین بیان کرد: متاسفانه قوانین مربوط به ساخت و ساز، ناقص اجرا می‌شوند به عنوان مثال: در بحث اجرا، استفاده از ظرفیت مجریان ذیصلاح را تاپایان سفت کاری داریم درحالی که بیشتر شاخص‌های کیفی پس از سفت‌کاری است و بیشتر تخلف‌ها نیز پس از این مرحله روی می‌دهد، بنابراین لازم است که این موضوع مدیریت شود به گونه‌ای که خدمات اجرایی مهندسان در بخش اجرا تاپایان نازک‌کاری ادامه پیدا کند تا حقوق بهره‌بردار در این بخش به خوبی رعایت شود.

این مسوول بی‌توجهی به کیفیت ساخت و سازها در قیمت‌گذاری ساختمان‌ها را از دیگر دغدغه‌های مهندسان عنوان و خاطرنشان کرد: انتظارمی‌رود، قیمت ساختمان متناسب با شاخص‌های کیفی ساختمان شود، متاسفانه یکی از دلایلی که در بافت فرسوده ساختمان‌ها آسیب می‌بینند و سرمایه‌گذار برای ساخت و ساز به این مناطق مراجعه نمی‌کند، حاکم بودن قیمیت زمین بر نرخ ساختمان است، چرا که سرمایه‌گذار محاسبه می‌کند، قیمت تمام شده بیش از قیمت مبلغ فروش او می شود، بنابراین نمی‌پذیرد در آنجا سرمایه گذاری کند.

مجابی اضافه کرد: چنانچه در ساختمان شاخص‌های کیفی مورد توجه قرار گیرد در این صورت دیگر قیمت‌گذاری‌ زمین و منطقه ملاک نخواهند بود و به راحتی می‌توان سرمایه گذاری و تضمین کرد که سرمایه او باسود مناسب بازمی‌گردد.

 او ابرازکرد: در سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین به دنبال رونق حوزه ساختمان هستیم آن هم به گونه‌ای که حقوق سازندگان تامین شود از این‌رو تلاش می‌کنیم، شاخص‌های کیفی را احصاء و به عنوان شاخص اثرگذار در بخش قیمت‌گذاری معرفی کنیم، ولی نیاز هست که شهرداری در این زمینه سازمان را حمایت کند.

این مسول همچنین یادآورشد: مجموعه نظام مهندسی ساختمان به عنوان بزرگترین تشکل تخصصی در حوزه ساختمان بیش از 10 هزار و 400 نفر در 7رشته عضو دارد و از این تعداد 5 هزار نفر در سه حوزه طراحی، نظارت و اجرا دارای پروانه صلاحیت به کار هستند.

مهندسان حوزه ساخت، بازوان اجرایی متولیان شهر هستند

شهردار قزوین با تاکید بر توجه به خرد جمعی در انجام کارها اظهارکرد: بنده اعتقاد دارم، مشاور ناظر و مجری از بدنه خودمان هستند و برای ارایه خدمات تخصصی تلاش می‌کنند؛ اطمینان دارم آنها برای مجموعه شهرداری، بدنه فکری ایجاد و در هزینه‌ها صرف جویی می‌کنند و این می‌تواند یکی از شاخص‌های اقتصاد مقاوتی به شمار رود.

سیاوش طاهرخانی با بیان این که مهندسان حوزه ساخت بازوان اجرایی متولیان شهری هستند، بدون شک با خرد جمعی و با نگاه‌های فنی در تمام حوزه‌ها به صورت احجام و غیر احجامی‌می‌توان به نتایج بهتری دست پیدا کرد.

 وی افزود: وجود این میزان مهندس در استان و کسب رتبه‌های متعدد توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان در سطح ملی مایه مباهات است و امیدواریم این خدمات تخصصی همچنان به خوبی ارایه شود.

 این مسوول با تاکید بر اجرای کامل قوانین عنوان کرد: در برخی کشورها شاهد بوده‌ام بر اجرای یک بخشنامه دقت ویژه‌ای دارند، بسیار تاسف برانگیز است که شاهد هستیم که در استان ما قانون به طورکامل پیاده سازی نمی‌شود.

طاهرخانی خاطرنشان کرد: بی توجهی به قوانین حوزه ساخت موجب تضعیف حقوق بهره بردار می‌شود از این رو باید نسبت به رعایت این قوانین توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

او با بیان این که باید ساختار متناسب با تکریم ارباب رجوع انجام گیرد و مردم در کنار ما باشند تا اعتماد ایجاد شود، تصریح کرد: به دنبال آن هستیم در مجموعه مدیریت شهری از ریشه و اساس موضوع‌ها و تخلف‌ها را برطرف کنیم و این‌ها نیز با تعامل صورت می‌گیرد.

این مسوول عنوان کرد: نظام مهندسی ساختمان را فرصتی می‌دانیم، چرا که بهترین مهندسان و مشاوران متخصص را در اختیار دارد، امیدواریم با کمک یکدیگر بتوانیم برای مردم گام‌های مثبتی برداریم.

 سازمان نظام مهندسی ساختمان می‌تواند به مجموعه مدیریت شهری خدمات خوبی ارایه دهد

نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین نیز در این نشست اظهارکرد: از ظرفیت‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان به خوبی استفاده نشده و امیدواریم این ظرفیت‌ها مورد توجه قرار گیرند.

 عباس وثیق‌نیا اضافه کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان در حوزه شهرسازی و ترافیک که از دغدغه‌های مهم مجموعه مدیریت شهری است ظرفیت‌های خوبی دارد و می‌تواند به این مجموعه خدمات خوبی ارایه دهد.

قیمت گذاری ساختمان بر اساس کیفیت باشد

باقر جلوخانی، عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز در این نشست بیان کرد: متاسفانه امتیازدهی به ساختمان مورد توجه لازم صورت نگرفته و اغلب قیمتی که برای ساختمان‌ها درنظر گرفته می شود براساس زمین است درحالی که انتظار می‌رود در قیمت گذاری‌ها کیفیت مصالح و استفاده از تکنولوژی‌ها را ملاک قرار ‌دهند، چرا که این روش کمک می‌کند ساختمان با کیفیت بالاتری ساخته شود.

صدور پروانه‌ها برون‌سپاری شود

علی اصغر بهرام دیگر عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز در این نشست با تاکید بر بهسازی و مناسب سازی پس از عقب نشینی توسط شهرداری بیان کرد: تسریع در تصمیم گیری‌ها در شهرداری‌ها مورد توجه قرار گیرد، چرا که در پیشبرد کارها اثربخشی زیادی دارد.

وی افزود: انتظار می‌رود به منظور سرعت بخشی در کارها بخشی از صدور پروانه‌ها به برون‌سپاری و در این زمینه از ظرفیت و پتانسیل بخش خصوصی استفاده شود.

سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری برای حل مشکلات طرح‌های پژوهشی داشته باشند

بنیامین محبی، عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان نسبت به تردد ماشین‌آلات سنگین از معابر موجود در بافت فرسوده تذکراتی داد و عنوان کرد: مشکل فرونشست زمین در این محدوده‌ها تنها خاک نیست در این زمینه سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری می‌توانند طرح‌های پژوهشی داشته باشند و از طریق مطالعات تخصصی این مشکل را برطرف کنند.

در حوزه شهری کارگروهی مباحث بین المللی تشکیل شود

پوریا بهتویی، بازرس سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین نیز در این نشست با اشاره به اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان در زمینه مباحث بین المللی بیان‌کرد: در این حوزه فعایت‌های خوبی آغاز کرده‌ایم با مدیران شهری یونان و بوسنی نیز جلساتی داشته باشیم و امیدواریم بتوانیم با همکاری یکدیگر کارهای مثبتی برای شهرداری انجام دهیم.

وی خاطر نشان کرد: چنانچه کارگروهی در زمینه مباحث بین المللی انجام شود می‌توانیم مشاوران خوبی داشته باشیم و به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.


گالری