مدیرعامل بانک مسکن در نشست خبری تشریح کرد

احداث ۱۰ میلیون واحدمسکونی با تسهیلات بانک مسکن در ۸۱ سال/پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سالجاری/ فروش اقساطی ۱ میلیون و ۹۲۶ هزارواحد مسکن مهر

مدیرعامل بانک مسکن جزییات افزایش سقف تسهیلات از محل اوراق حق تقدم مسکن، عملکرد صندوق پس انداز مسکن یکم، آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات به واحدهای مسکونی مهر و ارایه تسهیلات به طرح اقدام ملی مسکن را تشریح کرد.

به گزارش جمسا به نقل از خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیر عامل بانک مسکن در نشست خبری که امروز ۲۱ دی در محل آن بانک تشکیل شد، ضمن تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه، شهادت سردار سلیمانی و همچنین درگذشت هوطنان در حادثه سقوط هواپیما، عملکرد بانک مسکن را در ارایه تسهیلات به طرح اقدام ملی مسکن، ارایه تسهیلات به متقاضیان حساب صندوق پس انداز مسکن یکم و سایر تسهیلات تشریح کرد.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین آخرین وضعیت ارایه تسهیلات به فروش اقساطی واحدهای باقیمانده مسکن مهر و سایر اقدامات بانک را ارایه کرد.

رحیمی انارکی با اشاره به اینکه بانک مسکن در آستانه ۸۲ سالگی آن بانک قرار دارد، گفت: بانک مسکن که پیش تر بانک رهنی بود در طی ۸۱ سال فعالیت خود تاثیرات مناسبی را در تامین مسکن متقاضیان میان درآمدی و کم درآمدی گذاشت.

به گفته مدیرعامل بانک مسکن، حدود ۱۰ میلیون واحد مسکونی در طی دوره ۸۱ ساله بانک در بخش خرید و احداث تسهیلات پرداخت کرد.

رحیمی انارکی با اشاره به اینکه حدود یک میلیون واحد در دوره بانک رهنی مسکن و قبل از انقلاب تا سال ۵۸ احداث و خریداری شد و حدود ۹ میلیون واحد بعد از انقلاب با تسهیلات بانک مسکن خریداری و احداث شد، خاطرنشان کرد: بانک مسکن در طول مدت فعالیت خود و با افزایش جمعیت خود را به خوبی با شرایط تطبیق داد و توانست تاثیر مستقیمی در تامین مسکن یک سوم خانوارهای شهری بگذارد.

مدیرعامل بانک مسکن از دیگر اقدامات بانک مسکن طی دوران فعالیت آن بانک را ارایه تسهیلات به خانه‌های روستایی عنوان کرد و توضیح داد: بانک مسکن تسهیلات بیش از ۵۰۰ هزار واحد مناطق روستایی را طی دوران فعالیت خود انجام داد.

این مقام مسئول همچنین در ادامه سخنان خود عملکرد بانک مسکن را در طی ۹ تا ۱۰ ماه نخست سالجاری اعلام کرد و گفت: طی سالجاری کل تسهیلات اعطایی از سوی بانک مسکن ۲۰ هزار میلیاردتومان بوده که این رقم تا تاریخ ۱۴ دی‌ماه انجام شده است. میزان تسهیلات ارایه شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته با یک درصد افزایش همراه بوده است.

رحیمی انارکی ادامه داد: از ۲۰ هزار میلیاردتومان تسهیلات ارایه شده بیش از ۱۷ هزار میلیاردتومان در بخش مسکن بوده است که از نظر میزان ۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است. همچنین این آمار حاکی است که ۴۳۷ هزار واحد از تسهیلات مسکن استفاده کردند که این میزان نیز نسبت به سال گذشته ۸ درصد کاهش را نشان می دهد.

وی خاطرنشان کرد: در بخش ساخت ۳۳ هزار میلیاردریال پرداخت شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ درصد رشد را نشان می دهد. در عنی حال در بخش ساخت نیز ۵۶ هزار واحد تسهیلات دریافت کردند.

رحیمی انارکی تسهیلات خرید را ۵۸ هزار میلیارد عنوان کرد که به گفته وی این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴ درصد کاهش را نشان می دهد. به گفته وی، پرداخت جعاله در مدت ۱۰ ماهه اول سالجاری ۲۴ هزار میلیاردتومان است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته در بخش جعاله ۱۵ درصد افزایش را نشان می دهد.

مدیرعامل بانک مسکن در ادامه پرداخت تسهیلات به واحدهای مسکونی مهر را اعلام کرد و گفت: تعداد واحدهای مسکن مهری که برای آن تسهیلات پرداخت شده است دو میلیون و ۶۸۰ هزار واحد است که از این تعداد تاکنون یک میلیون و ۹۲۶ هزار واحد فروش اقساطی شده اند. همچنین تعداد واحدهایی که بدهی خود را تسویه کرده اند بیش از ۸۹ هزار واحد است و تعداد واحدهای باقیمانده ۳۷۳ هزار واحد است.

به گفته وی، از این تعداد، ۳۳۸ هزار واحد شهری و بیش از ۳۵ هزار واحد روستایی است که تاکنون نتوانسته اند تسویه کنند.