شاخصه‌های ساختمان باید بخوبی برای بهره‌برداران تبیین شود.

دومین نشست تخصصی معماری توسط کمسیون تخصصی معماری و با همکاری شرکت‌های زیبا پرداز و ویستا بست، بیست و پنجم دی ماه در سالن اجتماعات سازمان نظام مهندسی ساختمان برگزار شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در این نشست تخصصی با بیان اهمیت برگزاری چنین نشست‌های تخصصی اظهار کرد: متاسفانه بهره‌برداران ساختمان اشرافیت کاملی نسبت به شاخصه‌های کیفی ساختمان ندارند و این وظیفه ما مهندسین ساختمان است که صنعت ساختمان را بطور کامل برای بهره‌برداران تبیین و معرفی کنیم که این موضوع در پر رنگ شدن نقش مهندسین در حوزه صنعت ساختمان تاثیرگذار خواهد بود.

مهندس مجابی عنوان کرد: برگزاری چنین نشست‌های تخصصی از دو منظر دارای درجه اهمیت می‎باشد، اینکه بتوانیم ظرفیت و دانش مهندسین را بنحوی ارتقا دهیم که با تکنولوژی و علم روز هماهنگ باشد و شاخصه‌ها را حداقل برای خودمان تبیین می‌کنیم و اینکه فرصت مغتنمی است برای نهادینه شدن ضوابط اجرایی بصورت علمی و تخصصی. برای مثال در یک مقطع زمانی مصرف بهینه انرژی ملاک عمل قرار گرفت و یکسری ضوابط اجرایی همچون استفاده پنجره دو جداره، عایق کاری در ساختمان، هوشمندسازی موتورخانه‌ها که کاملا تخصصی هستند مورد مطالبه بهره بردارن قرار گرفت.

وی با اشاره به اهمیت رفع آلایندگی محیط زیست تصریح کرد: بحث انرژی یکی از موضوعات آلایندگی محیط زیست می‌باشد اما مصالح ساختمانی هم که در ساختمان استفاده می‌شود، بعد از مدتها برگشت به محیط زیست را دارد که دفن این نخاله‌های ساختمانی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست از جمله دغدغه‌هایی است که شهرداری و حوزه مدیریت شهری به آن پرداخته است.

مهندس مجابی ادامه داد: عمر مفید ساختمان‌ها 25 تا 30 سال تخمین زده شده است و گاها در بعضی موارد عمر ساختمان‌ها کمتر از 17 سال است البته نه بخاطر کیفیت آن بلکه به این خاطر اینکه سنخیتی با ذائقه و فرهنگ ایرانی ندارد. ساختمانی برای یک سلیقه خاص ساخته می‌شود و به محض اینکه ساختمان واگذار می‌شود و فرد دیگری در ساختمان قرار می‌گیرد آن ساختمان مورد طبعش نیست و ساختمان تغییر می‌کند. بنابراین لازم است شاخصه‌های فرهنگ ایرانی در ساخت ساختمان‌ها مد نظر قرار گیرد.

مهندس جلالی، رئیس کمیسیون تخصصی معماری نیز در این نشست به ارائه گزارش فعالیت‌های این کمیسیون پرداخت و عنوان کرد: بر اساس وظیفه‌ای که به کمیسیون تخصصی معماری و هیات مدیره سازمان از سوی سازمان‌های مربوطه ابلاغ شده است، بحث مناسب سازی فضاهای شهری است که در همین راستا کمیسیون تخصصی معماری بحث مناسب سازی ساختمان‌ها را برای افراد توانخواه آغاز کرده و در چک لیست  این موضوعات گنجانده خواهد شد تا گامی هم برای این افراد در حوزه‌های شهری هم برداشته شود.

در ادامه دکتر شهاب میرزاییان مهابادی، برنده جوایز معمار و معماری داخلی و جوایز بین المللی به ایراد سخنرانی پرداخت.


گالری