رییس و اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین به مناسبت فرارسیدن سال نو به همراه بازرسین سازمان با مهندس فرخ زاد معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار دیدار کردند و گزارشی از مهمترین اقدامات انجام شده توسط این سازمان در راستای رونق و ارتقاء کیفیت صنعت ساختمان طی سال گذشته را ارایه کردند.

 به گزارش روابط عمومی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین در این دیدار اظهارکرد: گرچه در روزهای پایانی سال با شیوع بیماری کرونا روبرو بودیم، ولی با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی برای مراجعه کنندگان و کارکنان و برنامه‌ریزی‌های مناسب اجازه ندادیم در روند انجام کارها اختلالی ایجاد شود.

سیدکاظم مجابی با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا به اقشار متعددی همچون مهندسان آسیب‌هایی واردکرده است؛ افزود: شیوع این بیماری و تعطیلی مشاغل موجب شده، برخی مهندسان در تامین مبالغ چک‌ها، پرداخت اقساط تسهیلات، پرداخت هزینه بیمه و مالیات خود با مشکلاتی روبروشوند از این‌رو انتظار می‌رود برای این قشر از افراد جامعه نیز تمهیداتی اندیشیده شود تا با خسارت‌های کمتری روبرو شوند.

وی با اشاره به آمادگی سازمان در اجرای پروژه‌های ساختمانی بیان کرد: باتوجه به نامگذاری امسال به عنوان "جهش تولید" چنانچه اجرای پروژه‌های اثربخش به سازمان واگذار شود برای اجرای آنها از آمادگی و ظرفیت لازم برخوردار هستیم.  

این مسئول در ادامه سخنانش از تکمیل سالن چند منظوره سازمان در خردادماه خبرداد و تصریح کرد: در این مجموعه فضاهای ورزشی روباز برای رشته‌های تنیس، فوتسال و والیبال پیش بینی شده است و امیدواریم بهره‌برداری از آن گام موثری در توسعه و افزایش سرانه فضاهای ورزشی باشد.

 مجابی با اشاره به راه‌ندازی سامانه گزارش مهندسان ناظر در سال گذشته عنوان کرد: این سامانه فرصتی برای جلوگیری از تخلفات، حوادث ساختمان و تضمین کیفیت ساختمان بود.

وی با تاکید برضرورت افزایش تعرفه‌های خدمات مهندسی بیان کرد: سال گذشته در مقطعی تعرفه‌ها افزایش یافت، ولی رقم ایده آلی نبود در این راستا حمایت‌های مسئولان استانی ضروری به نظر می رسد تا بتوانیم شاهد افزایش تعرفه‌ها و جلب رضایت بیشتر اعضاء سازمان باشیم.

تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در اولویت باشد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین نیز در این دیدار با ابراز رضایت از اقدامات صورت‌گرفته توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در ستاد مبارزه با کرونا و اجرای برنامه‌ریزی مدون به منظور جلوگیری از ایجاد اختلال در انجام امور سازمانی و خدمت‌رسانی به فعالان صنعت ساختمان اظهارکرد: در سال گذشته تنها 60 درصد از اعتبارات عمرانی استان تخصیص یافت و با توجه به اینکه امسال نیز 20 درصد از اعتبارات عمرانی به مبارزه با بیماری کرونا اختصاص یافته است از این رو به نظر می‌رسد، امسال بودجه عمرانی استان در نهایت 20 تا 25 درصد باشد که با این میزان اعتبار، بهترین اقدام تثبت وضعیت موجود است.

 علی فرخ‌زاد بیان کرد: در شرایط فعلی نباید هیچ پروژه عمرانی جدیدی آغاز شود، چراکه در حال حاضر تنها معادل 2 هزار و 500 میلیارد تومان، پروژه‌ نیمه تمام و بالای 70 درصد داریم که با توجه به محدویت منابع مالی باید اجرای پروژه‌های اولویت بندی شوند که در این زمینه نیز پروژه‌های  حوزه درمان دارای ضرورت بیشتری هستند.

وی با بیان اینکه پیش از شیوع بیماری کرونا نرخ بیکاری استان درحدود 11 بوده و هدفگذاری برا ین بود تا به 7 برسد که با توجه به بحران پیش آمده به طورحتم این سیاست محقق نمی‌شود؛ افزود: در این شرایط بهترین کار، تثبیت وضعیت موجود است که تحقق این سیاست نیز تنها از طریق توجه به صنعت ساختمان آن هم با همکاری بخش خصوصی امکان پذیر است.

این مسئول خاطرنشان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین در ستاد کرونا اقدامات خوبی داشته است و امیدواریم این خدمات باید تداوم داشته باشد، در این زمینه نیز باید به کارگران ساختمانی و گروه‌های هدف آموزش‌هایی ارایه شود.


گالری