اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین به مناسبت فرارسیدن سال نو با مدیرکل اداره کل راه وشهرسازی استان دیدار کردند و با ارایه گزارشی از اقدامات سازمان در شرایط فعلی کشور، خواستارگسترش همکاری‌های دوجانبه میان این دو دستگاه در زمینه   حفظ حقوق بهره برداران و حمایت از اعضا شدند.

به گزارش روابط عمومی، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان  در این دیدار با اشاره به شرایط ویژه کشور و شیوع بیماری کووید 19 اظهار کرد: به منظور حمایت از اعضاء سازمان و تکریم ارباب رجوع تلاش های زیادی شد تا در روزهای پایانی سال به خوبی پاسخگوی مطالبات مهندسان و مراجعان باشیم.

سیدکاظم محابی با بیان اینکه در شرایط حساس فعلی و بحرانی که با آن مواجه هستیم در سازمان هیچ‌گونه افزایش تعرفه‌ای اعمال نشد در مواردی نیز  تخفیف‌هایی صورت گرفت؛ تصریح کرد: گرچه این سیاست‌ها در سازمان پیاده‌سازی شده بود، ولی مردم دغدغه‌هایی داشتند و سعی آنها بر این بود که در روزهای پایانی سال کارهای خود را به اتمام برسانند.

وی عنوان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین به منظور حمایت از اعضاء و حفظ  حقوق آنها تلاش کرد با رعایت پروتکل های بهداشتی  پاسخگوی مراجعان باشد که خوشبختانه در زمینه تکریم ارباب رجوع با رضایت نسبی روبرو بودیم.

این مسئول با اشاره به مشارکت سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین در زمینه مبارزه با بیماری کرونا خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه درپی مکاتبات ملی  مقرر شد، سازمان نظام مهندسی ساختمان در ستاد مبارزه با کرونا فعالیت کند از این رو  نشست‌هایی در سازمان و با مسئولان استانی برگزار شد تا بتوانیم در این زمینه مدیریت این بحران، ایفای نقش کنیم.

مجابی با اشاره به پاسخگویی به موقع از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین به مراجعان سازمان بیان کرد: در روزهای تعطیل رسمی سعی شد با استفاده از نیروهای شیفتی به مراجعانی که کارهای ضروری داشتند، خدمات ارایه شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان اضافه کرد: به منظور مشارکت سازمان در زمینه مبارزه با بیماری کرونا با جمعیت هلال احمر استان نیز هماهنگی‌های صورت گرفت  و در این راستا کمپ هلال احمر در محوطه مقابل سازمان مستقر شد که با انجام این کار تمامی مراجعان سازمان، تحت غربالگری این بیماری قرار گرفتند و به آنها مشاوره‌هایی در زمینه پیشگیری از ابتلا به این بیماری ارایه شد؛ با شورای مرکزی و میریت بحران استان نیز هماهنگی‌هایی بعمل آمد تا این خدمات  تدوام داشته باشد. 

وی خاطرنشان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین بر اساس رسالت اجتماعی خود درباره کارگران ساختمانی که در پی شیوع بیماری کرونا با آسیب‌هایی روبرو شدند هماهنگی‌هایی انجام داد تا با همکاری روابط عمومی سازمان و ایجاد سامانه، این افراد شناسایی شوند تا از طریق سازمان یا ستاد استانی از آنها حمایت‌هایی بعمل آید.

این مسئول با اشاره به لغو مجمع سالیانه سازمان یادآور شد: با توجه به شرایط حساس کشور برگزاری مجمع لغوشد، الیته با استفاده از ظرفیت رسانه این موضوع به اعضای سازمان اطلاع رسانی شد. درباره برگزاری آن نیز منتظر بهبود اوضاع هستیم و در این‌باره به طور مطابق شیوه‌نامه اقدام خواهیم کرد.

مجابی اضافه کرد: با توجه به تعویق مجمع از افزایش تعرفه‌ها و هزینه‌های جاری نیز صرفه نظر شد و تاکنون در زمینه اجرایی و مالی تغییراتی ایجاد نشده است.

وی ادامه داد: در حوزه ارجاع نظارت نیز پیگیری‌هایی صورت گرفته و گرچه این موضوع به دلیل شرایط پیش آمده به تعویق افتاده است، اما سازمان با جدیت اجرای آن را در دستور کار دارد تا انجام آن عملیاتی شود.

این مسئول درباره چگونگی پیاده سازی این موضوع بیان کرد: مقرر شده، از اول اردیبهشت  شهرهای بزرگ و درجه یک مانند: قزوین، تاکستان، محمدیه، الوند، بویین زهرا و آبیک در اجرای طرح ارجاع ا نظارت در اولویت قرار گیرند به گونه ای که از ابتدای اردیبهشت هرگونه دستور نقشه‌ای در این شهرداری‌ها صادر شود باید درقالب اجرای نظارت باشد. درباره دستور نقشه‌هایی که در گذشته در این شهرها تهیه شده‌اند، قرار است تا پایان خرداد همانند گذشته اجرایی شوند و پس از آن باید درقالب ارجاع نظارت صورت گیرند. درباره  شهرهای دیگر نیز این کار از ابتدای مهرماه انجام می گیرد. 

مجابی افزود: سامانه رصد مهندسان ناظر نیز با همکاری شهرداری انجام شد که تاکنون با رضایت نسبی همراه بوده است. با توجه به این که این سامانه می‌تواند در زمینه ارجاع نظارت اثربخش باشد، مدیرکل امور شهری و شهرداری قزوین نیز پیگیر اجرای این موضوع هستند.

وی با بیان اینکه در زمینه تعرفه‌ خدمات مهندسی پیگیری‌هایی صورت گرفته و انتظار می‌رود در دستور کار کارگروه هیأت چهار نفره قرارگیرد تا شاهد عملیاتی شدن آن باشیم، گفت:  در حوزه مجریان و سامانه الکترونیکی روش‌ها و ضوابط خوبی انجام شده که بارضایتمندی نسبی مهندسان همراه بوده است، اما نیاز هست که برای بهتر شدن آنها اقدامات بیشتری صورت گیرد.

ارجاع نظارت مطالبه جدی مهندسان است

نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز در این دیدار اظهار کرد:  از بدو تاسیس سازمان میان این مجموعه تخصصی و اداره کل راه و شهرسازی تعامل چشمگیری وجود داشته و همواره از حمایت های این دستگاه برخوردار بوده‌ایم که این امر در پیشبرد کارها و محقق شدن اهداف سازمان بسیار اثربخش بوده است.

عباس وثیق نیا تصریح کرد: درحال حاضر موضوع ارجاع نظارت از مطالبات جدی سازمان است، چراکه قزوین از اولین استان‌هایی بود که در این حوزه ورود کرد، ولی تا کنون عملیاتی نشده است در این راستا انتظار می‌رود  اداره کل راه و شهرسازی همکاری و حمایت‌هایی داشته باشد تا هرچه سریعتر شاهد پیاده‌سازی آن باشیم.

وی تصریح کرد: تعرفه های خدمات مهندسی استان قزوین از سایر استان‌ ها نیز کمتر است  که با توجه به اعلام تعرفه‌ از سوی شورای مرکزی، نیازمند همراهی مسئولان استانی و اداره کل راه و شهرسازی هستیم تا این تعرفه ها اجرایی شوند.

 نایب رئیس سازمان افزود: براساس ماده 37 قانون نظام مهندسی ساختمان، بخشی از هزینه‌های این سازمان باید از سوی دولت تعیین شود که باتوجه به شرایط فعلی کشور و افزایش هزینه انتظار می‌رود تدابیری در  این‌باره اندیشیده شود تا بتوانیم بخشی از هزینه‌ها را تامین کنیم.

طرح اقدام ملی مسکن با بهره گیری از خدمات مهندسی اجرایی می شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان نیز در این دیدار با تقدیر از زحمان مدیران  سازمان به تشریح ابزار و راه کارهای توسعه همکاری دوجانبه پرداخت؛ و اظهارکرد: استفاده از خدمات نیروی مهندسی در طرح اقدام ملی مسکن و تمهیداتی برای حضور متخصصان در این طرح و همچنین استفاده از پتانسیل اعضا سازمان در ترویج مقررات ملی ساختمان در سطح استان را در اولویت برنامه‌های امسال قرار خواهیم داد.

ابراهیم مبارک قدم تصریح کرد: اکنون کشور به لحاظ اقتصادی و موضوع شیوع بیماری در شرایط ویژه‌ای است که نمی توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم و باید برای عبور از این بحران‌ها همکاری همه جانبه صورت گیرد

 وی با بیان اینکه حوزه مسکن در سطح کشو و استان  موتور محرک توسعه اقتصاد ملی است و  می تواند به صورت دورن زا ایجاد اشتغال کند، بیان کرد: در حوزه در مسکن  وابستگی اندکی به واردات وجود دارد و بیشتر ملزمات این حوزه درون کشور تولید  می‌شود که این یک فرصت برای دستیابی به خودکفایی و رونق اقتصادملی است.

این مسئول با اشاره به اجرای طرح اقدام ملی مسکن که برای استان 5 هزار 500 واحد، سهمیه پیش بینی شده است، گفت: برای اجرای این طرح از ظرفیت سازمان نظام مهندسی ساختمان و خدمات مهندسان بهره گرفته می‌شود.

مبارک قدم اضافه کرد: در حوزه غیردولتی نیز براساس سیاست‌های شورای تامین مسکن و هیأت چهار نفره، کمیسیون ماده 5 و کارگروه زیربنایی و شهرسازی اقدام خواهیم کرد و معتقد هستیم این حوزه می‎‌تواند فرصتی برای حضور سرمایه گذاران باشد، البته در زمینه ساخت‌وساز استفاده از هر دو بخش دولتی و غیر دولتی، خدمات مهندسی و تولید کار برای نیروی انسانی در سرلوحه امور قرار دارند.

وی با تاکید بر رعایت مقررات ملی ساختمان در پروژه‌های صنعتی بیان کرد: در این حوزه اجرای ضوابط ساخت و ساز ضرورت دارد تا پروژه‌های  بخش خصوصی از استحکام لازم برخوردار باشند.

این مسئول درباره عدم رعایت درزانقطاع در برخی ساختمان‌ها نیز تذکراتی داد و عنوان کرد: متاسفانه انجام این کار مغفول مانده که پسندیده نیست و به منظور ارتقاء کیفیت  و ایمن سازی ساختمان‌ها این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

مبارک قدم اضافه کرد: در زمینه رعایت صرفه جویی انرژی در ساخت و سازها،  ترویج مقررات ملی ساختمان باید فرهنگسازی بیشتری انجام شود در صورت لزوم نیز با استفاده از ظرفیت کمیته آموزش و فضای مجازی به سازندگان و بهره‌برداران آموزش‌های ارایه شود.

مبارک قدم با تاکید براینکه موضوع ارجاع نظارت فرصتی برای  قطع ارتباط مالک و ناظر است و می تواند نرخ خدمات مهندسی را واقعی کند از این رو اجرای آن یک ضرورت است،  افزود: در سالجاری ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی نیز باید مورد توجه قرار گیرد،  همچنین موضوع جشنواره ساختمان‌های برتر سازمان نظام مهندسی ساختمان که فرصتی برای تشویق مجریان و صاحب کاران است باید با جدیت در مقیاس ملی اجرایی شود به گونه‌ای که استان قزوین بتواند در این زمینه دبیرخانه کشور شود ما نیز انجام آن را  از وزارتخانه  خواهیم کرد.

وی درباره تعرفه خدمات مهندسی بیان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان نرخ های استان‌های دیگر را بررسی و پیشنهادهای خود را در این زمینه ارایه دهد ما نیز برای واقعی‌تر شدن خدمات مهندسی  و نظارت‌های جدی تری همکاری می کنیم.

این مسئول همچنین اظهارکرد: امیدوارم با همکاری همه جانبه امسال درخوبی مسکن گام های خوبی برداشته شود تا درپایان سال جهش تولید  کارنامه خوبی در این حوزه مسکن برجای بماند.


گالری