در جلسه‌ای که با حضور مدیر کل راه و شهرسازی استان و اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در محل اداره کل راه و شهرسازی در تاریخ هجده خرداد ماه برگزار شد، اجرای طرح اقدامملیمسکن، توسعه خدمات مجریان و تعرفه خدمات مهندسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اجرای موفق مسکن مهر و برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان، ظرفیت استان را درتولید مصالح استاندارد و همچنین مدیریت پروژه‌های ملی بیش از پیش نمایان کرد و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین آمادگی خود را جهت انجام این طرح ملی اعلام می‌دارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین با اشاره به تجربیات این سازمان در اجرای موفق مسکن مهر و برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان اظهار کرد: مسکن مهر تجربه موفقی برای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین از مرحله طراحی، اجرا و نظارت بوده است. همچنین در زمینه تامین مصالح استاندارد در مسکن مهر با تشکیل کمیته مصالح واحدهای تولیدی دارای استاندارد شناسایی شدند که با حذف واسطه‌ها کاهش قیمت را شاهد بودیم.

مجابی با بیان اینکه استان قزوین دارای پتانسیل بالایی در زمینه تولیدات استاندارد در حوزه صنعت ساختمان می‌باشد و بیش از 70 درصد این تولیدات را صادر می‌نماید عنوان کرد: برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان توسط این سازمان باعث شناسایی بیشتر واحدهای تولیدی مصالح دارای استاندارد در استان به بهره‌برداران گردید و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بانک اطلاعاتی مناسبی از این واحدهای تولیدی تهیه نمود که قطعا می‌توان با استفاده از تولیدات واحدهای دارای استاندارد داخل استان با نازلترین قیمت و با کیفیت بالا این محصولات را از تولید به مصرف برسانیم.

وی اجرای طرح اقدام ملی مسکن را فرصت مناسبی برای استفاده از ظرفیت استان برشمرد و افزود: زمانی که چنین پروژه‌هایی تعریف می‌شود باید استفاده از ظرفیت استان در اولویت قرار گیرد که قطعا در کیفیت خدمات اثرگذار خواهد بود و با توجه به ظرفیتی که در استان وجود دارد سازمان نظام مهندسی ساختمان می‌تواند این پروژه را در قالب کارگزاری در بخش طراحی و اجرا با کیفیت مطلوب مدیریت کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین اجرای طرح اقدام ملی مسکن را در اشتغال مهندسن تاثیرگذار دانست و بیان کرد: جلسات متعددی با انجمن انبوه سازان و انجمن شرکت‌های ساختمانی در خصوص اجرای طرح اقدام ملی مسکن داشتیم که همگی آمادگی خود را برای انجام این پروژه اعلام داشتند. زیرساخت‌های لازم در استان جهت اجرای این طرح ملی وجود دارد و نباید با سیاستگذاری‌های اشتباه این فرصت‌ها در استان از بین رود و لازم است در این خصوص تاملی ویژه صورت پذیرد.

وی به اجرای ارجاع کار نظارت از اردیبهشت ماه پرداخت و گفت: اجرای ارجاع نظارت رضایتمندی نسبی اعضا و مالکین را در پی داشته است و باعث کاهش مراجعات و همچنین شفاف سازی در بخش ورود نقشه‌ها به سازمان شده است.

مجابی در این جلسه خواستار موافقت هیات 4نفره استان با افزایش تعرفه خدمات مهندسی شد و اظهار کرد: تلاش ما اینست که تعرفه خدمات مهندسی در استان قزوین به تعرفه واقعی آن نزدیک شود.

این مسئول به فعالیت مجریان ذیصلاح از سال 1385 پرداخت و گفت: از آغاز فعالیت مجریان ذیصلاح توجه لازم به این موضوع صورت نپذیرفته است در صورتی که حضور مجریان ذیصلاح در کیفیت و کمیت خدمات مهندسی بسیار تاثیرگذار می‌باشد و لازم است اقدامات لازم جهت واقعی شدن خدمات آنان صورت پذیرد.

مجابی حضور مجریان ذیصلاح تا پایان نازک کاری را امری الزامی دانست و بیان کرد: ضرورت حضور مهندس و تفکر مهندسی در خدمات مهندسی در مرحله نازک کاری هم بسیار حائز اهمیت است که لازم است از این ظرفیت خدمات مهندسی به نحو احسن استفاده نمود.

 

در ادامه وثیق نیا، نائب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین نیز با تاکید بر استفاده از پتانسیل این سازمان در انجام پروژه‌هایی که داخل استان صورت می‌پذیرد، عنوان کرد: طراحی مسکن مهر در سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام شد و سازه‌ها در چند مرحله محاسبه و اقتصادی‌ترین حالت انتخاب شد. همچنین در بخش مصالح با هماهنگی با اداره کل راه و شهرسازی مدیریت لازم صورت پذیرفت که این تجربه موفق سازمان نظام مهندسی ساختمان می‌تواند در طرح اقدام ملی مسکن مورد نظر قرار گیرد.

در ادامه بهرام عضو هیات مدیره سازمان نیز در این جلسه با تاکید بر استفاده از تکنولوژی‌های نوین در طرح اقدام ملی مسکن تصریح کرد: باید از ساخت در محل کارگاره به سمت صنعتی سازی حرکت کنیم. همچنین در حوزه تاسیسات باید بروزترین موضوعات در اجرای این طرح ملی صورت پذیرد، بطوریکه بتوان گفت الگوی نوین شهرسازی و تکنولوژی ساختمان در این پروژه انجام شده است.

وی همچنین به اهمیت موضوع شناسنامه فنی ملکی ساختمان پرداخت و اظهار کرد: باید به شناسنامه فنی ملکی بها داده شود و برای هر واحد ساختمانی شناسنامه جداگانه صادر شود که عوامل سازنده، مجری و ناظرین مشخص باشند و در نقل و انتقالات اسناد رسمی، شناسنامه فنی ملکی نیز تکلیف و ضمیمه شود که با توجه به اهمیت پیدا کردن آن، حضور مجری در پروژه‌ها دیگر صوری نخواهد بود و تکلیف و پاسخگویی ناظر و مجری در برابر وظایفشان روشنتر و واضحتر خواهد بود.

مدیر کل راه و شهرسازی استان نیز در این جلسه با تاکید بر استفاده از ظرفیت جامعه مهندسی استان در اجرای طرح اقدام ملی مسکن اظهار کرد: جامعه مهندسین استان قزوین و سازمان نظام مهندسی ساختمان این استان یکی از بهترین سازمان‌های کشور است که لازم است در اجرای پروژه‌های استانی از این ظرفیت بخوبی استفاده گردد.

مبارک قدم عنوان کرد: نباید تعاملات و قید و بندها باعث نادیده گرفتن مواد قانون و مقررات ملی ساختمان شود  و لازم است مهندسین با دقت نظر کافی در اجرای این قوانین جایگاه و وجهه مهندسی را ارتقا بخشند.

وی استفاده از تکنولوژی‌های نوین را از موارد حایز اهمیت در اجرای طرح اقدام ملی مسکن برشمرد و افزود: در طرح اقدام ملی مسکن لازم است فناوری‌های نوین استان احصاء و در مرحله اجرا و در نقشه‌های آن لحاظ گردد. همچنین در احداث این مجموعه 1200 واحدی و دیگر پروژه‌ها در نظر گرفتن کیفیت و قیمت مناسب باید مدنظر قرار گیرد.

مبارک قدم با اشاره به اجرای موفق سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در مسکن مهر تصریح کرد: با توجه به کارنامه موفق این سازمان در اجرای مسکن مهر، انجام طرح اقدام ملی مسکن توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان و انجمن انبوه سازان مسلما نتیجه بهتری را در پی خواهد داشت.

همچنین در این جلسه مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین با اشاره به مشکلات برج‌های دوقلوی فرهنگیان اظهار کرد: برج های دوقلوی فرهنگیان پروژه‌ای منحصر به فرد در استان بوده و با توجه به خاص بودن، باید دقت و توجه به همه موارد آن از ابتدا مورد تاکید قرار می‌گرفت و موضوعات حریق و پدافند مطابق الزامات آیین نامه‌ای باید اجرا شود.

وی با بیان اینکه برخی ایرادات این پروژه در زمان خود مرتفع نشده و پروژه ادامه پیدا کرده افزود: با توجه به ضرورت حفظ حقوق عامه و بهره‌برداران؛ در صورت رعایت نکردن موارد ابلاغ شده، عملیات اجرایی پروژه متوقف خواهد شد.


گالری