استفاده ازظرفیت‌های مهندسی در اجرای طرح‌های مسکن

 

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب استان قزوین در دیدار با رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین، خواستار استفاده از ظرفیت‌های تخصصی و فنی این سازمان در اجرای طرح‌های اقدام ملی مسکن، تامین مسکن اقشار کم درآمد و دهک‌های پایین جامعه شد.

به گزارش روابط عمومی؛ رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در این دیدار با اشاره به اجرای طرح اقدام ملی مسکن از سوی دولت اظهار کرد: با توجه به اجرای این طرح، بسیاری از شرکت‌های ساختمانی تمایل دارند با سازمان نظام مهندسی ساختمان ارتباط برقرار و در اجرای این طرح مشارکت کنند.

مهندس مجابی تصریح کرد: به منظور استفاده از ظرفیت سایر مهندسان در اجرای طرح اقدام ملی مسکن در صدد هستیم به زودی فراخوانی منتشر کنیم تا شرکت‌هایی که در زمینه ساخت و ساز ساختمان به صورت صنعتی و با تکنولوژی‌های نوین فعالیت دارند، جذب شوند. این روش کمک می‌کند، پروژه با سرعت بیشتر و کیفیت بهتری اجرایی شود.

وی اضافه کرد: در این راستا براساس فراخوانی که اعلام می‌شود به شرکت‌های ساختمانی مهلت داده می‌شود تا ظرف مدت 10 روز، بسته‌های پیشنهادی خود را درباره چگونگی اجرا، قیمت‌های تمام شده و زمان پروژه اعلام کنند.

مجابی بیان کرد: از آنجایی که قرار است، طرح اقدام ملی مسکن در دوطبقه اجرایی شود، این روش کمک می کند تا جمعیت کمتری در هر ساختمان ساکن شوند از این رو پس از بهره برداری در آنها با مشکلات انبوه‌سازی و تنش‌های آپارتمانی روبر نمی‌شویم.

اجرای طرح تامین مسکن برای دهک‌های پایین جامعه

 در ادامه این نشست، مدیرکل بنیاد مسکن استان درباره اجرای طرح اقدام ملی مسکن عنوان کرد: با توجه به اینکه شهرهای کوچک و اقماری به لحاظ اجتماعی برای ایجاد برج‌های مسکونی ظرفیت ندارند، بهتر است در این مناطق ساختمان‌ها، نهایت در چهار طبقه احداث شوند تا با مشکلات اجتماعی ناشی از آپارتمان نشینی روبرو نشویم.

 اصغر گونجی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اجرای طرح تامین مسکن برای اقشار محروم و کم درآمد تصریح کرد: براساس این طرح، قرار است در شهرک مینودر قزوین، حدود 80 واحد مسکونی برای اقشار محروم و کم درآمد توسط بنیاد مسکن ساخته شود به همین منظور انتظار می‌رود، سازمان نظام مهندسی ساختمان در عملیات اجرایی پروژه، ظرفیت‌های تخصصی خود را در اختیار این دستگاه اجرایی قرار دهد. در زمینه ترسیم نقشه با هزینه کمتر و ماهیت پروژه نیز تخفیف‌هایی از سوی نظام مهندسی ساختمان به بنیاد مسکن قزوین ارایه شود تا هزینه‌‌های ساخت برای بهره‌برداران کاهش یابد.

وی اضافه کرد: در طرح تامین مسکن برای اقشار محروم و کم درآمد، سهم استان قزوین یکصد و پنجاه واحد در نظر گرفته شده است که زمین مورد نیاز آن از سوی اداره کل راه و شهرسازی تامین شده است.

این مسئول ادامه داد: از این میزان تا کنون 15 واحد در غیاث آباد، سه واحد در شهر محمدیه تکمیل شده و به افراد واجد الشرایط تحویل شده است؛ عملیات اجرایی 15 واحد در شهرستان آبیک نیز آغاز شده و اکنون در مرحله سفت کاری است.

گونجی خاطرنشان کرد: درباره واحدهای مینودر نیز عملیات خاکبرداری سایت انجام شده و نقشه‌ها به تایید شهرداری رسیده است، همچنین درصدد هستیم، تمامی ظرفیت‌های موجود در سازمان نظام مهندسی ساختمان در بخش مجریان، آزمایشگاه و مهندسان ناظر و دیگر مراحل ساخت این پروژه، لحاظ شود.

وی با اشاره به اجرای طرح تامین مسکن برای دهک‌های میانی و پایین جامعه عنوان کرد: از آنجایی که بر اساس آمار مرکز آمار در شهر قزوین 26 هزار خانوار اجاره نشین هستند در این طرح برای قزوین 6 هزار و 50 واحد پیش بینی شده بود، اما به دلیل تامین نشدن زمین مورد نیاز به سه هزار 600 واحد کاهش  و در مراحل بعدی نیز این میزان به 745 مورد تقلیل یافت.

این مسئول ادامه داد: درحال حاضر تامین زمین و مطالعات سایت برای این واحدها انجام شده، نقشه فاز یک آن نیز تهیه و تایید شده است و از آنجایی که میان وزارت راه و شهرسازی با سازمان نظام مهندسی ساختمان برای اجرای این طرح تفاهم نامه‌ای منعقد شده است، امیدواریم در استان قزوین نیز در راستای تعامل‌های فی مابین برای استفاده از ظرفیت‌های تخصصی سازمان نظام مهندسی ساختمان با بنیاد مسکن همکاری شود.

 


گالری