رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در این دیدار که مورخ 20 خرداد ماه در دفتر توسعه مهندسی ساختمان صورت پذیرفت، ضمن تبریک و آرزوی توفیق جهت انتصاب علی محمد عبدی قهرودی به عنوان سرپرست دفتر توسعه مهندسی ساختمان اظهار کرد: امیدواریم شاهد رشد چشمگیر خدمات فنی و مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان بیش از پیش در صنعت ساختمان باشیم.

مجابی به اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در پروژه‌های ملی به خصوص مسکن پرداخت و گفت: این سازمان با اجرای موفق خود در پروژه‌های ملی توانسته است نقش فنی، مهندسی و اجتماعی خود را بخوبی ایفا نماید که نمونه بارز آن را در اجرای مسکن مهر شاهد بودیم که حضور و نقش مهندسین در آن پررنگ و در اجرای مقررات ملی ساختمان موثر بود.

وی اجرای مسکن مهر توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان را گامی رو به جلو جهت ارائه خدمات فنی مهندسی برشمرد و عنوان کرد: در ارزیابی که سال‌های گذشته در حوزه اجرای مقررات ملی ساختمان توسط وزارت راه و شهرسازی صورت می‌پذیرفت، عمدتا نظام مهندسی ساختمان قزوین به همراه شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی جزو استان‌های برتر در  این ارزیابی ها بود که این موضوع علاوه بر اجرای مقررات ملی ساختمان نشان‌دهنده تعاملات بالای بین دستگاهی می‌باشد که حاصل آن اقدامات موثر در حوزه صنعت  ساختمان می‌باشد.

مجابی ادامه داد: متاسفانه با وجود ارائه کیفیت بالای خدمات مختلف فنی تخصصی، شاهد هستیم تعرفه موجود این خدمات تناسبی با آن ندارد. خوشبختانه اخیرا وزارتخانه اقدام خوبی در خصوص ابلاغ تعرفه‌های قیمت تمام شده ساختمان که متناسب با مبحث دوم مقررات ملی ساختمان تعرفه خدمات مهندسی باید مشخص می‌شد، انجام داده است.

وی با اشاره به آغاز اجرای ارجاع کار نظارت در استان قزوین تصریح کرد: در اجرای ارجاع کار نظارت سعی کردیم با استفاده از تجارب دیگر استان‌ها، حداقل چالش‌ها را داشته باشیم. همچنین شفاف سازی در اجرا و رفع نواقصی که در سایر استان‌ها بود، مد نظر قرار گرفت که رضایتمندی خوبی هم برای مالکین و مهندسین و هم دستگاه‌های نظارتی از جمله اداره کل راه و شهرسازی را فراهم کرد.

مجابی عنوان کرد: با توجه به اینکه شاکله طرح اقدام ملی مسکن بخش خصوصی است و هیچگونه ارتباط دولتی و حکومتی ندارد، انتظار می‌رود سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان اولین کارگزار آن را هدایت کند و وزارتخانه در اجرای چنین پروژه‌هایی حامی مهندسین باشد.

وی با بیان نقش مجریان ذیصلاح در کیفیت خدمات مهندسی اظهار کرد: بزرگترین رسالت مهندسان حفظ حقوق بهره‌برداران واقعی است و حضور مجریان ذیصلاح می‌تواند نقش موثری در ارتقا کیفیت ارائه خدمات مهندسی داشته باشد و لازم است موضوع حضور مجریان در ساختمان بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه وثیق نیا، نائب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین خواستار واقعی شدن تعرفه‌های خدمات مهندسی شد و عنوان کرد: مطابق قانون، هفت رشته مهندسی مرتبط با ساختمان داریم که تنها 4 رشته به عنوان رشته اصلی مورد توجه بوده و بواسطه عدم حمایت‌ها و توجه 3 رشته نقشه‌برداری، شهرسازی و ترافیک به آنها بها داده نمی‌شود و به عنوان رشته‌های فرعی معرفی می‌شوند.

وثیق نیا تصریح کرد: با توجه به گسترش بلندمرتبه‌سازی و نوع بافت شهرنشینی و شهرسازی لازم است این سه رشته بیشتر مورد توجه قرار گیرد که در همین راستا از ابتدای سال گذشته شرح خدماتی برای آن تهیه شد که لازم است تعرفه‌ها بر اساس شرح خدمات متناسب شود.

علی محمد عبدی قهرودی، سرپرست دفتر توسعه مهندسی ساختمان نیز در این جلسه بر افزایش همکاری و تعاملات دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی و نظارتی با مجموعه وزارتخانه تاکید و اظهار کرد: وزارتخانه باید از مشکلاتی که در فرآیند اجرای امور وجود دارد مطلع باشد و این مهم میسر نمی‌شود مگر با افزایش تعاملات.

سرپرست دفتر توسعه مهندسی ساختمان گفت: هدف حاکمیت، تمام تشکل‎ها و سازمان‌های حرفه‌ای و صنفی یکی است و آن ارتقا و بهبود کیفیت ساخت‌وساز می‌باشد و لازم است با افزایش همکاری و تعاملات، با شناخت نتایجی که در اجرای امور حاصل می‌شود بتوانیم سیاستگذاری درستی را اتخاذ نماییم و این دفتر دست همکاری خود را سوی نظامات مهندسی، انجمن‌های صنفی و دیگر عوامل دخیل در موضوع دراز می‌کند.

وی انتقال راهکارها و پیشنهادات دستگاه‌های نظارتی و اجرایی را عامل مهمی در رفع مشکلات برشمرد و عنوان کرد: برای رسیدن به هدف مطلوب که خواسته تمامی ما می‌باشد نیاز به همفکری است که در این راستا انتقال و انعکاس تمام موارد، مشکلات، راهکار و پیشنهادات بسیار اثرگذار می‌باشد.

 

 

 


گالری