عملیات اجرایی طرح اقدام ملی مسکن در استان قزوین آغاز شد

به گفته وزیر راه و شهرسازی در طرح اقدام ملی مسکن یک میلیون واحد مسکونی برای اقشار کم درآمد و محرومان در سطح کشور ساخته می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان، در مراسمی با حضور وزیر راه و شهرسازی، استاندار قزوین، نمایندگان استان در خانه ملت، مدیرکل راه و شهرسازی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین و مدیرعامل آبفا استان، عملیات اجرایی طرح اقدام ملی مسکن با رویکرد ساخت واحدهای مسکونی بر اساس معماری ایرانی و اسلامی با استفاده از مصالح بومی برای اقشار کم درآمد در استان قزوین آغاز شد.

 در این طرح  قرار است در فاز اول آن، ساخت یکهزار و 200 واحد مسکونی با آماده‌سازی اراضی ۲۲ هکتاری در ناحیه شهری مهرگان اجرایی شود که سازمان نظام مهندسی ساختمان استان نیز برای اجرای آن در حوزه های طراحی، نظارت و اجرا اعلام آمادگی کرده است.

محمد اسلامی در سفر به استان قزوین طی سخنانی در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح اقدام ملی مسکن استان که در ناحیه شهری مهرگان برگزارشد با بیان اینکه یک میلیون واحد مسکونی برای نیازمندان و محرومان جامعه در سطح کشور ساخته می‌شود، اظهار کرد: دولت در تأمین مسکن برای اقشار کم درآمد برنامه‌های مدونی را آغاز کرده است به گونه‌ای که در طرح اقدام ملی ۸۰۰ هزار واحد پیش بینی شده و همچنین ‌200هزار مسکن برای محرومان در دستور کار قرار داده است.

او با بیان اینکه در طرح اقدام ملی مسکن تاکنون یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌‎اند که حدود ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط هستند و برآورد این است که همین افراد در برنامه قرار گیرند، عنوان کرد: بر اساس دستور رئیس جمهور و ابلاغ بانک مرکزی ۲۰ درصد تسهیلات بانک‌ها باید به حوزه مسکن اختصاص یابد که بتوانیم تا پایان امسال و درنهایت سال آینده شاهد بهره‌برداری از طرح اقدام ملی مسکن باشیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آغاز طرح اقدام ملی مسکن در استان قزوین عنوان کرد: این طرح با ساخت یکهزار 200 واحد مسکونی ناحیه شهری مهرگان آغاز شده است و تاکید می‌شود، خانه‌ها کیفی با معماری ایرانی و اسلامی ساخته شوند، البته اجرای مابقی طرح نیز در دستور کار است.

اسلامی با بیان اینکه در طرح اقدام ملی مسکن برای استان قزوین، ۱۰ هزار سهمیه تعیین شده بود که در مرحله اول و دوم طرح، همین تعداد نیز ثبت نام کرده اند، تصریح کرد: در طرح اقدام ملی مسکن، تأمین تأسیسات زیربنایی حایز اهمیت است و براساس قرارداد سه جانبه به صورت مشترک برای ساخت تصفیه خانه، شبکه راه دسترسی به مهرگان با کمک استانداری اقدام می‌کنیم.

او با تاکید بر اینکه باید سریع‌تر از محل ارزش افزوده برای ساخت تصفیه خانه پساب مهرگان اقدام شود، اضافه کرد: در تأمین سرانه‌ها آنچه برای ساخت مدرسه، مسجد و کلانتری پیش بینی شده است باید در این ناحیه شهری پیاده سازی شود تا ساکنان ناحیه شهری مهرگان مشکلات رفاهی نداشته باشند.

توسعه‌راه‌های روستایی و طرح اقدام ملی مسکن اجرایی می‌شود

استاندار قزوین نیز در این آیین اظهار کرد: توسعه‌ راه‌های روستایی و اجرای سریع طرح اقدام ملی مسکن با جدیت در دستور کار قرار دارد و امیدوارم اجرای این طرح ها به رضایت عمومی شهروندان منتج شود.

هدایت‌اله جمالی پور تصریح کرد: در این سفر مشکلات بافت فرسوده و بافت تاریخی قزوین مورد بررسی قرار می‌گیرد تا بایک برنامه زمانبندی مدون تصمیم‌ها اجرایی و مشکلات برطرف شود.

در طرح اقدام ملی مسکن استان قزوین بیش از  پنج هزار و احد سهمیه دارد

مدیرکل راه وشهرسازی استان نیز در این مراسم در تشریح چگونگی اجرای طرح اقدام ملی مسکن در ناحیه شهری مهرگان اظهارکرد: این واحدها در قالب ساختمان‌های ۲ و چهار واحدی در مساحت‌های ۸۲ متری در زمینی به مساحت ۲۲ هکتار مساحت توسط این اداره کل و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برای افشار کم درآمد ساخته می‌شود.

ابراهیم مبارک قدم هزینه قرارداد آماده‌سازی یکهزار و 200 واحد مسکونی مهرگان را ۸۰ میلیارد ریال و هزینه فاز یک این پروژه را ۳۸ میلیارد ریال اعلام و بیان کرد: با ابلاغ سیاست تامین مسکن برای گروه‌های کم درآمد جامعه، ۹ هزار و ۴۸۱ واحد از سهمیه ابلاغی در قالب طرح اقدام ملی مسکن به استان قزوین ابلاغ شد.

او عنوان کرد: بر اساس ابلاغ انجام شده، برنامه‌ریزی برای ساخت پنج هزار و ۷۸۷ واحد در ۱۱ شهر استان قزوین صورت گرفت، تا کنون نیز برای ساخت ۶۱۹ واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهر قزوین پرونده تشکیل شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان با بیان اینکه تامین زمین طرح اقدام ملی مسکن در ناحیه شهری مهرگان، سال گذشته براساس تغییر کاربری در کمیسیون ماده ۵ انجام شد، افزود: در کنار اجرای این پروژه واحدهای مسکونی تامین زیرساخت‌ها، موضوعات فرهنگی و اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است، ساخت واحدها نیز با فناوری‌های روز و مصالح بومی منطقه انجام می‌شود.

 


گالری