پیشرفت کارها با واگذاری امور به مردم صورت می‌گیرد

به گفته نماینده قزوین، البرز و آبیک در خانه ملت، واگذاری امور به مردم موجب پیشرفت کارها و انجام آنها به صورت تخصصی می‌شود از سویی دیگر نیز کاهش هزینه‌های دولت را به همراه دارد.

به گزارش روابط عمومی، لطف الله سیاهکلی مرادی در جریان بازدید از سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین در نشستی با اعضای هیأت مدیره این سازمان، ظرفیت‌های تخصصی موجود در این مجموعه را بی‌بدیل دانست.

وی در این بازدید تاکید کرد: برای آنکه کارها پیشرفت خوبی داشته باشند و بتوانیم در حوزه‌های تخصصی به دستآوردهای بهتری برسیم باید انجام امور را به مردم واگذار کرد.

 نماینده قزوین، البرز و آبیک در خانه ملت با اشاره به وجود مهندسان باتجربه و دارای تخصص و مهارت در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین عنوان کرد: این مجموعه بزرگترین و تنها تشکل مردمی کشور است که تمامی اعضای آن را افرادی متخصص تشکیل می‌دهند و یک فرصت برای انجام کارها به صورت تخصصی تلقی می‌شود.

 سیاهکلی مرادی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان از افتخارات نظام است، چراکه در آن کارها توسط مردم و به صورت تخصصی پیگیری می‌شود، خاطرنشان کرد: این سازمان باید الگویی برای سایر صنوف قرار گیرد به گونه‌ای که در تمامی صنوف کارها به بخش خصوصی و دارای تخصص واگذار شود.

 وی ادامه داد: واگذاری کارها به بخش‌های خصوصی و تخصصی کمک می‌کند آنها به نیابت از دولت، مسئولیت انجام کارها را عهده‌دار شوند در این صورت کارها براساس قانون و به صورت تخصصی انجام می‌شود.

 این نماینده پارلمان ملی با تاکید بر ضرورت اصلاح برخی قوانین به ویژه درحوزه ساخت و ساز عنوان کرد: با توجه به اینکه رشد تکنولوژی در دنیا شتاب یافته است و مسیر پیشرفت را دنبال می‌کند از سویی دیگر نیز سبک زندگی تغییر کرده است، بنابراین قوانین هم باید متناسب با نیازهای روز جامعه تعریف شوند تا از ایجاد برخی چالش‌ها جلوگیری بعمل آید.

 سیاهکلی مرادی با اشاره به اینکه در مجلس از اصلاح قوانین مورد نیاز برای حوزه ساخت و ساز و مهندسان حوزه ساختمان حمایت می‌کنیم، افزود: به طور معمول لوایحی به صحن مجلس یا کمیسیون‌های تخصصی آن وارد می‌شوند که بر ایجاد تغییراتی برای برخی امور تاکید دارند؛ ما به طور حتم همراهی خواهیم کرد، چراکه سعی ما بر این است تا تمامی لوایح متناسب با شرایط زمانه تعریف شوند.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط امروز که رشد تکنولوژی و تغییر در سلیقه‌های مصرف کنندگان موجب تغییر در چگونگی تولید مصالح ساختمانی شده است؛ ضرورت دارد، برخی قوانین حوزه ساخت و ساز نیز تغییر کند تا ساخت ساختمان‌های استاندارد و باکیفیت را شاهد باشیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان درخانه ملت با تاکید بر توجه به تکنولوژی‌های نوین در اجرای کارها اضافه کرد: چنانچه در انجام امور مطابق با رشد و پیشرفت تکنولوژی گام برنداریم در این صورت تکنولوژی فرهنگ خود را بر مصرف کننده قالب می‌کند و مصرف کننده در معرض یک هجوم فرهنگی قرار می‌گیرد.

سیاهکلی مرادی با اشاره به ضرورت تدوین قوانین جدید در کشور به ویژه در حوزه ساختمان یادآور شد: امروزه برای آنکه سطح بهره‌گیری و بهره‎مندی مردم از تکنولوژی‌ها افزایش یابد، باید براساس مصالح موجود در کشور و متناسب با تکنولوژی‌های موجود، قوانین مقرراتی جدید وضع شود؛ در این صورت می‌توانیم افزایش سطح رضایتمندی مردم را شاهد باشیم.

 وی افزایش تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته‌های ساختمانی را فرصتی برای ارتقاء کیفیت ساختمان و اجرای ساخت و سازهای اصولی برشمرد و بیان کرد: در سال‌های گذشته تعداد نیروهای متخصص در حوزه ساختمان اندک بود و بیشتر ساخت و سازها توسط معماران تجربی انجام می‌شد که آنها به اصول تخصصی آشنایی نداشتند، اکنون که در حوزه ساخت و ساز مهندسان و فارع التحصیلان زیادی داریم و علم و دانش افزایش یافته است باید از این ظرفیت برای ساخت ساختمان‌هایی ایمن و براساس مقررات ملی ساختمان استفاده شود.

نماینده قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با وجود تعداد زیاد متخصصان و مهندسان ساختمانی، شایسته نیست که در حوزه ساخت و ساز خارج از تخصص و اصول علمی گام برداشته شود.

سیاهکلی مرادی با تاکید بر استفاده از تخصص‌های موجود در سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهارکرد: مهندسان و ظرفیت‌های موجود در این سازمان، فرصتی هستند تا امور ساخت و ساز با دقت علمی و نظارت‌های صحیح دنبال شود بنابراین نباید از این ظرفیت‌ها غافل شد.

وی اضافه کرد: نباید فراموش شود، ساختمان محل آرامش است و باید به گونه‌ای ساخته شود که جان و مال افراد در آن در مقابل حوادث غیر مترقبه دارای امنیت باشد؛ در این راستا نیز تنها مهندسان حوزه ساختمان می‌توانند با ایفای نقش خود مأمن‌های امن برای هموطنانمان تامین کنند.

 رئیس مجمع نمایندگان استان در ادامه سخنانش توجه به تکنولوژی و استفاده از مصالح استاندارد را موجب کاهش هزینه‌های بهره‌برداران و صرفه‌جویی در مصرف انرژی دانست و افزود: چنانچه در ساخت و سازها به تکنولوژی‌های روز توجه شود در تامین گرمایش و سرمایش ساختمان نیز صرفه جویی صورت می‌گیرد؛ در این صورت علاوه بر کاهش هزینه‌ها افزایش بهره‌مندی را شاهد خواهیم بود و این‌ها ایجاد آسایش و برخورداری از رفاه بیشتر برای بهره‌برداران را به همراه دارد.

سیاهکلی مرادی همچنین تاکید کرد: فاصله گرفتن از علم، دانش و حوزه‌های تخصصی هزینه‌ها را افزایش می‌دهد و موجب طولانی شدن زمان اجرای پروژه‌ها و انجام کارها می‌شود، از سویی دیگر نیز اغلب نگرانی‌هایی برجای می‌گذارد که موجب سلب آسایش از انسان می‌شود.

 


گالری