وظیفه اصلی شورای نظارت بر عملکرد استان‌های نظام مهندسی شورای مرکزی، ایجاد وحدت رویه در انجام امور و جلوگیری از عملکرد جزیره‎ای است.

اعضای شورای نظارت بر عملکرد استان‌ها بازدید میدانی خود را با بازدید از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین آغاز کردند. در این بازدید که با هدف مستندسازی تجارب و ایجاد وحدت رویه در امور سازمان‌ها صورت گرفت، تمامی بخش‌های سازمان رصد و روند پیگیری امور در آنها احصا و مورد بررسی قرار گرفت.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در جلسه اعضای این شورا با هیات مدیره سازمان ضمن تقدیر و تشکر از اعضای شورای نظارت بر عملکرد استان‌ها و دقت نظر ایشان در بررسی امور اظهار امیدواری کرد: با نظرات و پیشنهادات ارزنده این شورا بتوانیم گام‌های موثری در ارتقا جایگاه مهندسین و خدمات مهندسی در سطح کشور داشته باشیم.

مجابی افزود: اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان نماینده در واحدهای سازمان نقش نظارتی داشته و ضمن رصد تمامی فرآیندها، نظرات پیشنهادی خود را در راستای بهبود عملکرد امور در جلسات هیات مدیره مطرح می‌نمایند.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان در سال گذشته عنوان کرد: نمایشگاه صنعت ساختمان به صورت کاملا تخصصی و فارغ از هرگونه موضوعات حاشیه‌ای و غیر مرتبط برگزار شد و رضایتمندی بازدیدکنندگان و غرفه‌داران را نیز به همراه داشت و برگزاری آن گامی مثبت در راستای تثبیت جایگاه سازمان بود چرا که سازمان به عنوان پل واسط بین تولیدکنندگان مصالح و بازار مصرف می‌تواند در بحث تکنولوژی‌های روز و مصالح سازگار محیط زیست نقش آفرینی کند.

این مسئول تصریح کرد: در برخی موارد در بخش اختیارات و ظوابطی که در قانون دیده شده متاسفانه هنوز به جایگاه درست نرسیده‌ایم به طور مثال در بخش آسانسور علی رغم تمام تلاش‌هایی که صورت گرفت و نتایجی که حاصل شد به دلیل عدم همکاری مجموعه شورای مرکزی و سازمان نظام مهندسی ساختمان برخی استان‌ها، بحث صدور پایان کار منوط به تاییدیه آسانسور توسط نظام مهندسی ابتر ماند و صدور تاییدیه آسانسور مجدد به اداره کل استاندارد واگذار شد. اخیرا برای موتورخانه‌ها نیز تعدادی شرکت در کل کشور اعلام و به استان‌ها الزام شده که حتما از ظرفیت این شرکت‌ها استفاده شود که این شرکت‌ها با تحمیل هزینه علاوه بر بازرسی، کارهای تعمیرات نیز انجام می دهند که این مغایر با قانون است و در این موارد شورای مرکزی می‌تواند بسیار مثبت عمل کند و این حقوق را به سازمان نظام مهندسی ساختمان بازگرداند.

وی افزود: همچنین شورای مرکزی در مباحث هماهنگی بین استان‌ها و تشکیل بانک اطلاعاتی جامع، شناسه ملی، مشکلات بیمه و ارزش افزوده و ... می‌تواند ورود کرده و موثر واقع شود.

در ادامه مجتبی‌زاده، عضو شورای مرکزی در این بازدید استفاده از تجارب دیگر استان‌ها را گامی مثبت ارزیابی کرد و  افزود: تجارب استان‌های مختلف می‌بایست مستندسازی شده و در اختیار دیگر سازمان‌ها قرار گیرد و بدون شک اگر زودتر به این مهم پرداخته بودیم، امروز شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در سازمان‌های سطح کشور بودیم.

وی گفت: متاسفانه اکنون برای یک موضوع خاص روش‌های مختلفی اعمال می‌شود که امید است بتوانیم با استناد به تجارب سایر استان‌ها و جمع‌بندی آنها به یک وحدت رویه برسیم.

عضو شورای نظارت بر عملکرد استان‌ها خاطرنشان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین یکی از موفق‌ترین سازمان‌های سطح کشور است و در مواردی چون بخش‌های تاسیسات، آموزش و غیره توفیقات خوبی داشته است.

نوری، عضو دیگر شورای نظارت بر عملکرد استان‌های نظام مهندسی شورای مرکزی عملکرد جزیره‌ای سازمان‌ها را مشکل بزرگی دانست و گفت: متاسفانه در استان‌های مختلف و حتی شهرستان‌های یک استان برای هر موردی، راهکارهای مختلفی اجرا می‌شود که باید تلاش کنیم تا با بررسی دقیق روند اجرایی امور در استان‌های مختلف به یک وحدت رویه مشخص برسیم.

وی افزود: استفاده از تجارب سایر استان‌ها و  ایجاد وحدت رویه با حذف مراحل اضافی و جلوگیری از اتلاف وقت و سرمایه باعث کارآمدی بیشتر سازمان‌ها خواهد شد.

آدم‌نوه‌سی، از دیگر اعضای این شورا دلیل اصلی عملکرد جزیره‌ای سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان را ناشی از عوامل  برون سازمانی دانست و گفت: هر سازمانی بر حسب نوع ارتباط با روسای سایر دستگاه‌ها، عملکرد و روش متفاوتی دارد و گرچه نظام مهندسی ساختمان یک سازمان مردم نهاد می‌باشد، اما در واقع یک سازمان شبه دولتی است و بخشنامه‌های وارده اختیارات مدیران در تصمیم‌گیری‌های مختلف را سلب می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: وفاق و همدلی میان اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی قزوین و نیز کارکنان  از نکات مثبتی است که باعث عملکرد خوب و رو به رشد این سازمان شده است.

گفتنی است اعضای شورای نظارت در این سفر از پروژه در حال اجرای پنجم اسفند و دفترنمایندگی سازمان در شهر الوند بازدید به عمل آوردند.


گالری