در نشست هم اندیشی دفتر نمایندگی آبیک مطرح شد؛

در نشست هم اندیشی دفتر نمایندگی آبیک مطرح شد؛

دفاتر نمایندگی فرصتی برای بدست آوردن اختیارات نسبی در شهرستان ها

در این جلسه که مورخ 8/8/91 در شهرستان آبیک با حضور ریاست سازمان و اعضاء هیئت مدیره، اعضاء دفتر

نمایندگی شهرستان آبیک، شهردار و معاون شهرداری و اعضاء شورای شهر آبیک برگزار گردید، مهندس فرخراد

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ضمن اشاره به موفقیتهای کسب شده طی سالهای اخیر توسط این سازمان  

در حوزه های مقررات ملی ساختمان گفت: این موفقیت ها نتیجه زحمات همه بدنه  فنی استان، مهندسین، مردم و

مالکین می باشد و دفاتر نمایندگی باعث شده است بتوانیم به صورت مستقل در شهرستان ها اختیارات نسبی  داشته باشیم .

وی گفت: لازم است،  مجریان علاوه بر فعالیت در حوزه طراحی و نظارت  در حوزه اجرا خصوصا در

ساختمانهای بتنی با دقت بیشتری وارد شوند .

-          کیفیت خدمات مهندسی باید ارتقا یابد

در ادامه مهندس حسینی، مسئول دفاتر نمایندگی با اشاره به مجموعه مدیریت شهری و تلاش در جهت بالا بردن کیفیت خدمات مهندسی به شهروندان و گسترده کردن دامنه این فعالیتها افزود: باید تلاش ها در جهت بومی سازی بیشتر شود و کنترل نظارت توسط مهندسین شهرستان انجام پذیرد.

وی تصریح کرد:  تشکیل کمیسونهای مرتبط  و وسعت کار دفاتر نمایندگی در شهرستان ها یکی از اهداف هیات مدیره جدید برای پیشبرد اهداف و بالا بردن کیفیت خدمات مهندسی می باشد.

در خاتمه مهندس فرج زاده ها، نائب رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور اشاره ای داشت به بازبینی مبحث  دوم در خصوص بخش تعرفه خدمات مهندسی ، بند 1/17، 17/17 جداول 10 و 11 که مورد بازرسی قطعی قرار گرفته و به تأئید وزارت راه و شهر سازی رسیده است.

 وی افزود:  با پیگیریهای انجام گرفته تا قبل از دی ماه و حداکثر تا بهمن سال جاری آئین نامه نیز باید مورد بازبینی قرار گیرد چرا که این امر اتفاقات بزرگی را در خانواده نظام مهندسی رقم خواهد زد.

در این جلسه اکبری،  نماینده شورای شهرآبیک نیز به عملکرد نظام مهندسی در مواقع خطر و ضوابط فنی ساختمانها و بناهای دارای استحکام لازم که نمودی از پایداری در برابر شرایط نامتعارف می باشد تاکید کرد، و افزود: اختیارات تفویض شده به شورای شهر آبیک در حوزه بحث فنی به شهرداری و مسئولین ذیربط باعث همکاری بیشتر شده است.

در ادامه مهندس ربانی، مسوول دفتر نمایندگی شهرستان آبیک، با اشاره به نقش مهندسان شهر ساز در پیکره شهر گفت: دفاتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان عضوی تاثیر گذار در پیکره شهری می توانند در ارایه خدمات و تصمیم گیریهای صورت گرفته در شوراها و شهرداری نقش بسزایی ایفا نمایند.

وی افزود: در راستای تثبیت جایگاه مهندسان در سطح شهرستان آبیک نشستهایی با مسوولین شهری برگزار نموده ایم.

مسوول دفتر نمایندگی شهرستان آبیک مهندسان شهر ساز را به عنوان عضوی از بدنه شهری دانست و افزود: این قشر از جامعه را نباید عضوی منفک از دیگر دست اندرکاران حوزه شهری بدانیم بلکه آنها باید در ساخت و سازهای شهر نقش چشمگیری داشته باشند.

ربانی حضور مهندسان شهر ساز را در انتخابات شواها الزامی عنوان و اضافه کرد: از آنجایی که مهندسان شهرساز می توانند در ارایه خدمات مناسب به شهروندان و توسعه اصولی شهر نقش مهمی را ایفا نمایند از همین رو حضور آنها در انتخابات شوراهای شهر امری الزامی به شمار می رود.