معرفی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین

قانون 15 ماده نظام معماری و ساختمان مصوب سال 1351 با توجه به مقتضیات جدید و پس از زلزله رودبار و منجیل مورد تجدید نظر کامل قرار گرفت و تحت عنوان (قانون نظام مهندسی ساختمان) در 20 ماده و در تاریخ 26 خردادماه 1371 برای اجرای آزمایشی تصویب و ابلاغ گردید.

آئین نامه اجرای آن در 114ماده تدوین و به تصویب هیئت وزیران رسید و پس از یکبار تمدید مدت اجرای آزمایشی در قالب «قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان» در سال 1374 به تصویب دائمی رسید و بهمن سال 1375 آئین نامه اجرای آن در 124 ماده تدوین شد.

سازمان نظام مهندسی ساختمان دارای واحدهای استانی است و با وجود حداقل 50 نفر عضو تشکیل می گردد و درحال حاضر کلیه ارکان سازمان در سطح استانهای کشور و درحال فعالیت هستند .

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین نیز از آذرماه 1377  تاسیس و درحال حاضر با بیش از 9400 عضو در 7 رشته و 88 پرسنل درحال خدمات رسانی است . همچنین طی چند سال گذشته دفاتر نمایندگی سازمان در شهرستان های محمدیه، تاکستان ، بوئین زهرا ، آبیک ، البرز و بیدستان  تاسیس شده است.

مهمترین فعالیت سازمان در 7رشته معماری ، شهرسازی ، عمران ، تاسیسات مکانیکی ، تاسیسات برقی ، نقشه برداری و ترافیک با هدف تقویت و توسعه فرهنگ و ارزشهای اسلامی در معماری و شهرسازی ، بالا بردن کیفیت خدمات مهندسی و نظارت بر حسن اجرای خدمات ، وضع مقررات ملی ساختمان به منظور اطمینان از ایمنی ، بهداشت ، بهره دهی مناسب آسایش و صرفه اقتصادی و اجرا و کنترل آن در جهت حمایت از مردم به عنوان بهره برداران ساختمانها و فضای شهری و ابنیه، حفظ و افزایش بهره وری منابع مواد انرژی و سرمایه های ملی جلب مشارکت حرفه ای مهندسان ، صاحبان حرفه ها و صنوف ساختمان در تهیه واجرای طرحهای توسعه و آبادانی کشور تشکیل شده است.

گروه های تخصصی کمیسیونها ، کمیته ها و گروه های کاری متعدد در هر 7 رشته تشکیل و درحال فعالیت می باشند که کمیته بانوان از جمله این گروه هاست.

در این راستا واحدهای کنترل نظارت و اجراء و امور آزمایشگاهی با حضور مستقیم اعضاء راه اندازی شده است . کلیه حوزه های مسکونی ، تجاری ، تولیدی ، دامداری ، صنعتی و ... در کلیه مناطق استان اعم از شهرها ، شهرکها ، بخشداریها و ... تحت پوشش سازمان هستند . واحدهای مختلف مشاوره ای مالیاتی ، حقوقی، آب وفاضلاب و بخش گاز به طور مرتب به اعضاء سازمان خدمات رسانی می نمایند و همچنین سازمان نیز در حوزه های مختلف ورزشی ، تفریحی و دوره های آموزشی  متعدد خدمات رسانی می کنند . تعاونی مسکن و صندوق قرض الحسنه اعضاء سازمان به طور مستقل و تحت حمایت سازمان درحال ارائه خدمات به اعضاء می باشند و  ساختمان نظام مهندسی استان به عنوان نماد یک طرح برتر در سطح استان و کشور درحال فعالیت است .

کارگران رشته های جوشکاری ، بتن ریزی ، آرماتوربندی و قالب بندی و 15رشته دیگر در زمینه ساخت و ساز با پیگیری و اخذ مجوز شورای فنی استان سازماندهی شده اند.

سازمان در راستای گسترش اطلاعات اعضاء و حفظ و ارتقاء و انسجام آنها هر ساله چندین مراسم ، سمینار ، گردهمایی، همایش و ... را برای گروههای متعدد اعضاء برگزار می نماید.

فصلنامه ها و سررسیدها سالانه میان اعضاء توزیع می شود تا بدین وسیله اطلاعات و اخبار گوناگون و همچنین فعالیتهای سازمان به نحو مطلوب به اعضاء برسد.

امید است در سایه توجهات حق تعالی و حمایتهای دولتمردان و تلاش اعضاء ، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در پیشبرد اهداف و خدمات رسانی به مردم استان موفق باشد.